Opozice uspěla ve Sněmovně. Zrušení poplatků prošlo prvním čtením

  • 883
Zákon o zrušení zdravotnických poplatků prošel k radosti opozice prvním čtením. Návrhy ČSSD a KSČM dali poslanci k projednání do výborů. Poslanci o tom jednali přes odpor ODS na mimořádné schůzi Sněmovny. Opozice také prohlasovala zákaz privatizace Letiště Praha.

on-line reportáž zde

Dění ve Sněmovně jsme sledovali minutu po minutě

Sociální demokraté a komunisté chtějí prosadit úplné zrušení poplatků, které zavedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Do Sněmovny tak přinesli speciální zákon, který povinnost vybírat regulační poplatky ruší. Poplatky jsou podle nich protiústavní a asociální.

V prvním čtení byli úspěšní. Opoziční poslanci přehlasovali koaliční protivníky a rozhodli, že se návrhem na zrušení poplatků bude zabývat zdravotnický výbor. Projednávání zákona by také mělo proběhnout ve zkrácené lhůtě třiceti dnů.

A to dnes nebylo jediné vítězství opozice. Podařilo se jí také prosadit zákon, který nedovoluje zahájit privatizaci pražského letiště. Prodeji, který má vynést až sto miliard korun, není nakloněna opozice, koaliční poslanci, kteří pomohli shodit vládu, a někteří lidovci. Čtěte Poslanci schválili v prvním čtení zákaz privatizace letiště

"Zrušení poplatků je cesta do pekel"

Od 14:00 se u řečnického pultíku střídají poslanci a poslankyně a opakují snad už notoricky známé argumenty pro poplatky a proti nim. Nejčastěji se u mikrofonu objevuje hejtman Středočeského kraje David Rath, který ostře vystupuje proti poplatkům, zástupci ODS - především Boris Šťastný - poplatky hájí.

"Cesta do pekel, na kterou chcete (KSČM a ČSSD - pozn. red.) nás a občany poslat, je dlážděna úmysly špatnými. Zavedení poplatků přineslo zásadní a pozitivní změny ve zdravotnických službách," hájil poplatky Šťastný.

"Obrovské úspory přinesly poplatky v lékové politice, pohotovostní služba přestala být zneužívána. Došlo ke zpřístupnění omezeně dostupné a nákladné léčby pro vážně nemocné pacienty," vypočítal další přínosy poplatků.

Jeden ze dvou podobných zákonů, které mají poplatky zrušit, předložili komunističtí poslanci. "Podle osmdesáti procent lidí nebudou takto vysáté prostředky z jejich kapes použity ke zlepšení péče, poplatky jsou negativně vnímány napříč populací," řekla ve Sněmovně jedna z předkladatelek návrhu zákona Soňa Marková z KSČM.

"Listina základních práv a svobod hovoří o nároku občanů na bezplatnou zdravotní péči hrazenou ze zdravotního pojištění. Poslanci KSČM jsou přesvědčeni, že zavedením poplatků došlo k narušení rovnosti podmínek dostupnosti zdravotní péče."

Poslanec ODS Carbol přečetl nesouhlasné stanovisko vlády. Zrušení poplatků by znamenalo zhoršení zdravotní péče.

Protikrizová opatření ČSSD zřejmě pustí dál

Dalším bodem programu mimořádné schůze Sněmovny bude projednávání protikrizových opatření. "Vyjednavači koaliční ODS a KDU-ČSL se dohodli se zástupci ČSSD, že v Poslanecké sněmovně nechají projít do druhého čtení návrhy protikrizových opatření vlády a opozice, přičemž dál budou o návrzích jednat," řekl po schůzi s ministrem financí Miroslavem Kalouskem jeho stínový protějšek z ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vzájemná podpora znamená, že návrhy na řešení hospodářské krize z dílen koalice i ČSSD projdou do druhého čtení, v němž se jimi budou zabývat sněmovní výbory.

Zatímco koaliční opatření směřují spíše k podpoře zaměstnanosti a chtějí například zlevnit sociální pojištění, opozice navrhuje podpořit více penězi nezaměstnané.

Ve vládním plánu na řešení hospodářské krize Sobotka postrádá například opatření k podpoře domácí spotřeby. ČSSD prosazuje například zavedení šrotovného, tedy příspěvku na zakoupení nového auta. - čtěte Socialisté se pokusí prosadit svůj protikrizový plán, například šrotovné

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue