Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (ilustrační snímek)

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Opozice ve Sněmovně chrlila desítky změn programu, rozdurdila koalici

  • 171
Zhruba tři a půl hodiny se ve středu Sněmovna zabývala návrhy na úpravu programu schůze. Desítky požadavků přednášeli poslanci opozičních TOP 09 a ODS, z části koalice zněla slova o obstrukcích. Pravicová opozice ale tvrdí, že chtěla upozornit na to, že koalice nechce projednávat poslanecké novely zákonů. Některé z nich leží v dolní komoře i dva roky.

„Koalice se chová při formování programu schůzí chaoticky,“ uvedl předseda klubu TOP 09 a Starostové František Laudát. Sněmovnu seznámil se statistikou neprojednaných poslaneckých návrhů a volal po tom, aby na ně koalice vyčlenila na každé schůzi jeden jednací den.

Proti slovům o obstrukci se Laudát podobně jako šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura ohradil. Stanjura poukázal na to, že v úterý navrhovali změny v programu vládní poslanci. „My když uděláme to samé, tak je to obstrukce, když to udělají oni, tak je to v pořádku,“ řekl novinářům.

Je to obstrukce bez jasného smyslu, zlobí se Dienstbier

Na blokování jednání Sněmovny naopak poukazovali ministr Jiří Dienstbier a předseda rozpočtového výboru Václav Votava (oba ČSSD). „Je to v tuto chvíli zřejmá obstrukce, hodinu se tady načítají mraky pozměňovacích návrhů k programu schůze, je to obstrukce bez jakéhokoliv deklarovaného smyslu ze strany ODS a TOP 09,“ řekl novinářům při debatě o úpravách programu Dienstbier.

Zeman: TOP 09 obstrukcemi ve Sněmovně ohrožuje demokracii

Poslanci pravicové opozice navrhovali pevné zařazení některých poslaneckých, senátních, krajských, ale i vládních předloh, jiné body žádali vypustit. Při zdůvodňování se vesměs snažili využít celý pětiminutový limit, který pro tyto účely mají. Sněmovna následně většinu přednesených úprav programu schůze v desítkách hlasování zamítla.

Sněmovna měla ve středu dopoledne schvalovat mimo jiné novelu o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Za nynější situace se k ní pravděpodobně dostanou nejdříve v pátek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video