Milan Jančík

Milan Jančík | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Opozice svolala kvůli odvolání Jančíka schůzi na chodbě, chyběly jí ale hlasy

  • 67
Devatenáct opozičních zastupitelů Prahy 5 se netradičně sešlo na chodbě radnice. Místostarosta Petr Horák tam svolal zasedání, které starosta Milan Jančík zrušil. Kontroverzního starostu se opozici přesto odvolat nepovedlo. Schůze musela být ukončena a zasedání bylo prohlášeno za neusnášeníschopné. Chyběli tři lidé.

Starosta Milan Jančík z ODS pravidelnou schůzi zastupitelstva zrušil s odůvodněním, že se omluvil větší počet zastupitelů a zasedání by nebylo usnášeníschopné. Opozice přitom ve středu oznámila, že se pokusí kontroverzního starostu odvolat. Už poněkolikáté.

Podle místostarosty Prahy 5 Horáka odvolal Jančík schůzi nezákonně, a proto se někteří zastupitelé sešli. Zasedání předsedal Horák, který k tomu má za nepřítomnosti Jančíka pravomoc. Sál pro schůzi ale nebyl zamluven. Zasedání probíhalo na chodbě a zápis se psal ručně. Po čtvrt hodině bylo zasedání rozpuštěno a prohlášeno za neusnášeníschopné. Devatenáct zastupitelů totiž nestačilo, chyběli další tři.

Nyní však budou mít zastupitelé napilno. Kvůli zrušeným zasedáním se musí sejít znovu. Na 10. června svolal náhradní schůzi sám Jančík. Jako náhradní termín za dnešní schůzi na chodbě určil Horák 3. června. A do třetice, opoziční zastupitelé sepsali petici, ve které žádají mimořádné zasedání - termín by měl starosta Jančík určit do patnácti dnů.

Odvolal Jančík zasedání nezákonně?

Kritici z řad veřejnosti i část spolupracovníků Jančíka kritizuje za některá sporná rozhodnutí. Teď budou mít zřejmě další argument. "Důvodem absence je u některých zastupitelů nemoc," tvrdí v tiskové zprávě mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík. Zrušení schůze prý proběhlo standardním způsobem a každý zastupitel byl včas informován.

Opozice se ale proti Jančíkovu jednání ohradila. Někteří její členové byli v minulých dnech přesvědčení, že s odvoláním starosty na 90 procent uspějí. "Zároveň jsme chtěli nastartovat na radnici reformy. Nejde nám o předvolební tanečky, ale o změny," tvrdil Lukáš Budín ze Strany zelených.

"Je to naprosto skandální. Je to protizákonný krok," řekl ke zrušení schůze opoziční zastupitel Ondřej Gál. Podle něj může starosta zasedání zrušit až poté, co na svolané jednání nepřijde nadpoloviční většina členů zastupitelstva.

Souhlasí s ním i opoziční zastupitelka Eva Hochheimerová. "Že se dělají s odpuštěním takové prasárny, ukazuje, jaké zřízení a strukturu tady máme," podotkla. Proti je ale mluvčí Myslík. "Jednání zastupitelstva je oprávněn svolat nebo odvolat primátor nebo starosta," řekl.

Starosta ztrácí podporu

Jančíka dosud podporovala část ODS, ČSSD, SNK ED a někteří nezávislí zastupitelé. Několik hlasů ze své mateřské strany ale smíchovský starosta v poslední době ztratil. Začal se proti němu stavět jeho první místostarosta Petr Horák, s nímž údajně sympatizuje několik dalších členů ODS.

S podporou Jančíkovi nyní váhají také sociální demokraté, jejichž předsedou je v Praze 5 Jiří Paroubek. Už dříve uvedl, že pokud se prokáže, že Jančík vystudoval plzeňská práva nestandardně, ČSSD ho přestane podporovat.

Chce si ODS před volbami zlepšit pověst?

Jančík byl ještě ve středu přesvědčen, že svou pozici uhájí. Navíc personální změny nebyly na předem daném programu jednání, opozice by je tam musela prosadit.

Podle starosty se zastupitelský klub ODS shodl, že zařazení bodu týkajícího se personálních změn nepodpoří. "Na radnici Prahy 5 je funkční koalice, ve které je jasná shoda na dokončení volebního období ve zvolené reprezentaci," uvedl ve středu Jančík.

Ten už před měsícem přišel o funkci místopředsedy pražské ODS, což bylo považováno za výrazné oslabení pražského primátora Pavla Béma. Někteří straníci tvrdili, že odvolání Jančíka má zlepšit pověst ODS před nadcházejícími sněmovními volbami. V Praze, jejich tradiční baště, kde občanští demokraté pravidelně s velkým náskokem vyhrávali volby, totiž začali v posledních měsících výrazně ztrácet voličskou přízeň.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video