Opozice svírá Kunduz

  • 8
Jednotky tádžického vojevůdce Severní aliance Muhammada Daúda zahájily útok na Kunduz, poslední baštu Talibanu na severu Afghánistánu. Po několika hodinách ofenzivu přerušily, aby umožnily bojovníkům Talibanu se vzdát. Vzdalo několik set afghánských vojáků Talibanu. Někteří se vzdali Daúdovým oddílům, někteří jednotkám generála Dóstuma, který vedl s talibanskými veliteli oddělená jednání.

Kde je vůdce Talibanu?
Časně ráno informovala Afghánská tisková agentura (AIP) z Pákistánu, že vůdce Talibanu Muhammad Umar uprchl z jihoafghánského Kandaháru a z bezpečnostních důvodů se skrývá. Svým zástupcem prý jmenoval Achtara Muhammada Usmáního, který hnutí od nynějška povede.

Tyto zprávy však Taliban vzápětí popřel. "Zpráva, že mulla Umar se skrývá, je falešná a nepodložená. Stále je v Kanadaháru a je ve spojení se svými bojovníky," prohlásil talibanský mluvčí Tajáb Agha pro AIP z jihoafghánského Spinbuldaku. Agha zároveň potvrdil, že Usmání byl jmenován Umarovým zástupcem.

Světový program pro výživu (WFP) začal poprvé od teroristických útoků 11. září letecky přepravovat potraviny z Tádžikistánu do Fajzábádu na severovýchodě Afghánistánu. WFP chce dopravit do izolovaných oblastí na severovýchodě země 2000 tun potravin.

Prudké boje
Severní spojenectví vedlo ofenzivu ve směrech na města Chanábád, Púli Bandži a Daští Arči, která leží v okolí správního střediska Kunduz. V oblasti je obklíčeno asi 10 až 15 tisíc bojovníků Talibanu. Mezi nimi je asi 3000 cizinců z arabských zemí a Pákistánu, naverbovaných do bojů Al-Kajdou.

Podle opozice je zatím útok úspěšný, a to hlavně u Chanábádu. V této lokalitě se v posledních dvou dnech údajně vzdalo přibližně 300 bojovníků Talibanu, podle některých zdrojů jich bylo až 600.

Kunduz: kapiptulace, či boj?

Rozpory uvnitř opozice
Severní spojenectví zahájilo operaci v oblasti Kunduzu přesto, že uzbecký generál Rašíd Dóstum ve čtvrtek tvrdil, že Taliban se rozhodl vzdát. Kapitulace podle něho měla proběhnout do neděle.

Podle AIP útok vedou tádžičtí bojovníci Burhánuddína Rabbáního. Ten se prý obával, že vyjednávání bojovníků Talibanu s Dóstumem vyústí v jejich přechod na Dóstumovu stranu. Kunduz by tak Dóstum mohl plně ovládnout.

Rabbání byl afghánským prezidentem do roku 1996, kdy byl Talibanem vyhnán z metropole Kábulu. Jeho velvyslanci ale stále slouží v afghánských zastupitelstvích v zahraničí. Dóstum vládl a opět vládne poměrně nezávisle v oblasti Mazáre Šarífu.

Stovky těl v Mazáre Šarífu
Obavy z těžké odplaty v Kunduzu posílily zprávy Mezinárodního červeného kříže. Oznámil, že v severoafghánském Mazáre Šarífu bylo poté, co ho dobyla opozice, nalezeno 600 těl. Organizace neuvedla, zda mrtví bojovníci byli zabiti v boji nebo popraveni.

Krvavá lázeň v Kunduzu
Pokud jednání o kapitulaci selžou, nebo pokud se tisíce zahraničních bojovníků rozhodnou bojovat na smrt, starobylé město Kunduz na strategické zásobovací trase do Tádžikistánu se stane krvavou lázní, píše Reuters.

Opozice tvrdí, že afghánští bojovníci, kteří se vzdají, budou osvobozeni. Arabským, pákistánským a čečenským žoldákům ale hrozí soud. Cizinci se obávají, že proces s nimi bude rychlý a také proto se zapřisáhli, že budou bojovat až do konce. Stovky svých afghánských spolubojovníků, kteří se chtěli vzdát, prý popravili.

Afghánistán, země válečníků
Rovněž panují obavy, aby se současná situace nezvrhla v boj individuálních skupin a frakcí. V bojích, které vypukly ve čtvrtek západně od Kábulu, byli zapojeni tádžičtí a uzbečtí bojovníci Severního spojenectví, jejich šíitští spojenci, radikální sunnitský generál a Taliban.

Zranění talibanští bojovníci proudí do Pákistánu, zejména do Kvéty. Jejich počet v posledních dnech prudce vzrůstá. Většina zraněných je z Kanadháru, kde je tamní nemocnice téměř bez personálu a léků. Pákistán před týdny uzavřel oficiálně hranice, ale za úplatek pohraničníci zájemce vpustí.

Tyto zmatky vyvolávají děsivé vzpomínky na krutou občanskou válku v 90. letech. Tehdy mudžáhidínští vůdci, kteří jsou nyní součástí Severního spojenectví, rozpoutali boj o moc v různých oblastech země.

Jenom v Kábulu bylo tehdy zabito na 50 tisíc lidí. OSN ve snaze vyvarovat se této krvavé kapitoly afghánských dějin, přesvědčují soupeřící frakce, aby se příští pondělí zúčastnily rozhovorů o budoucím uspořádání v Afghánistánu poblíž Bonnu.

Bojovníci afghánského Severního spojenectví ostřelovali 22. listopadu pozice radikálního hnutí Taliban v severoafghánském Chanabádu. (23. listopadu 2001)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video