Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová...

Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová hovoří s novináři po schůzce s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou | foto: ČTK

Jak sněmovna nemakala. Opozice vládě osladila chybějící ministryni

  • 707
Nepřítomnost ministryně Michaely Marksové z ČSSD při jednání o zvyšování penzí ve sněmovně se koalici nevyplatila. Nejdřív sice přehlasovala opozici, která odmítla pokračovat v jednání, dokud Marksová nepřijde, ale ODS a TOP 09 stejně jednání dokázaly zablokovat. Když navíc Marksová narychlo do sněmovny přišla, ukázalo se, že je tam zbytečně.

"Skutečně bych moc naléhavě prosil vládu, když jsou to klíčové materiály, já nebudu škodit u jakýchkoliv formálních materiálů, že by tady skutečně měli být přítomni a obhajovat je ministři," podivil se nejprve poslanec TOP 09 František Laudát, že Marksová chybí u tak důležitého zákona. Místo ní návrh vrátit zvyšování penzí na úroveň před škrty Nečasovy vlády hájil ministr vnitra Milan Chovanec.

Laudát proto navrhl přerušit jednání o bodu, dokud Marksová nepřijde. Pro však hlasovali jen poslanci TOP 09, ODS a Úsvitu přímé demokracie (detail hlasování najdete zde), což nestačilo.

Reakce opozice na sebe nenechala dlouho čekat. Klub ODS si vyžádal dvouhodinovou přestávku, na kterou mají strany nárok. "My jsme zdvořile požádali, abychom přerušili projednávání, dokud tu nebude paní ministryně. Vy jste proti, my se musíme poradit o dalším postupu, protože je to velmi nezvyklé, takže žádáme o přestávku na jednání našeho klubu v délce dvou hodin," řekl k tomu šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Po dvou hodinách byla Marksová na místě ve sněmovně, ale zbytečně.  "Osobně jsem velmi šťasten, že konečně vidím na schůzi naší Poslanecké sněmovny paní ministryni práce a sociálních věcí. Skutečnost, že paní ministryně práce a sociálních věcí nebyla přítomna na bodu, který pokládáme za stěžejní pro ministra práce a sociálních věcí, nás vykolejila do té míry, že si dovoluji požádat o třicetiminutovou přestávku na klub TOP 09," řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pauzu si tedy klub TOP 09 vzal až do oficiálního času polední pauzy začínající ve třináct hodin. A po ní jsou na programu jiné, pevně zařazené body. Marksová tedy dorazila do sněmovny zbytečně. Jen stála a nechápala, co se děje.

"Kromě několika sprostých slov, které bych vám k tomu mohla říci, vám povím, že jsem byla na konferenci Mezinárodní organizace práce v Ženevě a vracela jsem se sem rovnou z letiště. Počítala jsem s tím, že můj bod se bude projednávat v pevně zařazenou dobu, v půl dvanácté," řekla iDNES.cz ministryně práce a sociálních věcí. "Já tady pořád sedím jako... a teď jsem strašně naštvaná," postěžovala si Marksová.

Kalouskovi k jeho kousku neřekla ale prý nic. "To nemá žádnou cenu. Jednací řád sněmovny je jeden velký bordel," prohlásila. Do večera prý už v parlamentu zůstane. I když jsou odpoledne na programu jiné návrhy. Sněmovna tak ve středu dopoledne pracovala od devíti ráno do 10:37 hodin. A pak už následovala výše popsaná čtyřhodinová pauza faktického nicnedělání.

K normální práci se poslanci vrátili po půl třetí odpoledne - projednáváním novely zákona o pedagogických pracovnících, podle níž by dostali výjimku z povinnosti mít VŠ vzdělání učitelé starší 55 let s delší než dvacetiletou praxí, rodilí mluvčí vyučující cizí jazyk, a výtvarní umělci či sportovní trenéři vyučující právě jen předmět týkající se jejich odbornosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video