Václav Sloup, náměstek karlovarského hejtmana na jednání krajského

Václav Sloup, náměstek karlovarského hejtmana na jednání krajského zastupitelstva | foto: Martin Stolař, MAFRA

Krajská opozice chystá valentýnský útok. Zkusí svrhnout komunistu Sloupa

  • 52
Protestující učitelé a studenti znovu tlačí na politiky ve vedení Karlovarského kraje, aby konečně odvolali komunistického náměstka hejtmana pro školství Václava Sloupa z funkce. Kantoři poslali všem zastupitelům dopis s žádostí, aby ve čtvrtek na zasedání Sloupa sesadili.

Na podporu svého požadavku zástupci nespokojených pedagogů donesou v úterý do podatelny krajského úřadu petici s více než třemi tisíci podpisy. Petice završila iniciativu, která vznikla po zvolení bývalého velitele Pohraniční stráže a absolventa vysoké školy SNB Václava Sloupa do funkce. Výzvu k odvolání náměstka už dříve podepsalo 300 učitelů z kraje a na lednové demonstraci v Karlových Varech se sešlo asi 500 lidí (více o demonstraci zde).

"Věříme, že tak široká podpora iniciativy vás přesvědčí, že situace, kdy resort školství vede bývalý politruk totalitních složek ministerstva vnitra nedemokratického československého režimu, je pro Karlovarský kraj špatnou vizitkou a vrhá na něj nedobré světlo," apelují kantoři na krajské zastupitele.

Že školství řídí bývalý zástupce velitele pro věci politické u Pohraniční stráže, považují učitelé za nevhodné a nešťastné. Se třemi tisíci podpisy, které se jim podařilo shromáždit, jsou spokojeni. "Na tento kraj je to slušné číslo," míní učitel dějepisu z Gymnázia v Sokolově Vladimír Bružeňák.

Dějiny nevymažete, volají studenti

Na veřejné zasedání zastupitelů, které se koná na Valentýna, dorazí i někteří studenti. Aspoň se na tom domlouvají na Facebooku. Vyrobili si i transparenty s hesly jako Dějiny nevymažete, Milujeme vás až za hranice a Sociální demokracie??? Poslední heslo je narážkou na ČSSD, která spolu s komunisty drží Sloupa v náměstkovském křesle.

Studenti si vyrobili i placku s fotografií Sloupa. Za ním jsou zobrazené ostnaté dráty, rudá obloha a nápis Odstupte a styďte se. "Přijdeme s transparenty a odznaky, které chceme zastupitelům a veřejnosti rozdávat," řekl za studenty Dominik Jandl.

Opozice se pokusí hlasování o odvolání Sloupa vyvolat. Minulý pokus skončil neúspěšně, náměstka podrželi kromě komunistů i sociální demokraté (více čtěte zde). "Tlak na odvolání pana Sloupa, který do této funkce nepatří, považuju za silný. Lidé jsou slyšet," řekl lídr ODS Petr Šindelář.

Spojení opozice s ČSSD? Nepravděpodobné

Sesazení náměstka Šindelář navrhne, úspěch ale vzhledem k rozložení sil v zastupitelstvu neočekává. "Kdyby se k návrhu na odvolání připojila ČSSD, znamenalo by to konec současné koalice KSČM-ČSSD, a není jasné, co by bylo dál. Pravděpodobnost, že se současné opoziční strany spojí s ČSSD, je ještě menší, než že bude pan Sloup odvolán," zhodnotil Šindelář.

Komunisté o výměně Václava Sloupa nechtějí ani slyšet. "Nezaznamenal jsem žádnou zmínku o tom, že by ve funkci pochybil. Vybírat teď lidi, kteří mají stranu reprezentovat, by znamenalo opakovat sestavování kandidátní listiny. A to už jsme udělali před volbami," má jasno krajský předseda KSČM Josef Murčo.

Zajímavé je, že se Murčo až po volbách z médií dozvěděl, co přesně jeho kolega Sloup u Pohraniční stráže před rokem 1989 dělal. "Nevěděl jsem, že byl politrukem. Ale stejně by to nemělo na jeho postavení na kandidátce KSČM vliv," dodal Murčo.

V roce 1971 Sloup na začátku kariéry žádal jako rotný o propuštění z armády. Měl za sebou jen základní školu a vojenskou školu kuchařského dorostu v Žilině. U útvaru v Chebu pracoval nejdříve jako pomocník pro zásobování proviantem.

Po vstupu "spřátelených" vojsk se Sloup plně postavil za nové vedení KSČ. "Podporoval jsem boj proti antisocialistickým a pravicově oportunistickým silám v KSČ. Kontrarevoluční síly v srpnu 1968 jsem plně odsuzoval," napsal v doplňku k životopisu v červnu 1970.

Trápilo ho, že nemá maturitu. Armáda ho v roce 1974 vyslala do Internátní střední školy pro pracující při VŠ SNB v Holešově. Tady strávil pouhý rok. Hned nato mu dali velitelé doporučení ke studiu na Vysoké škole SNB, kde se připravoval další čtyři roky. Výsledkem byl po rigorózní zkoušce diplom a titul doktora práv. Nakonec to dotáhl na politruka a proviantního náčelníka s hodností podplukovníka.

Když MF DNES zveřejnila detaily z osobního spisu v Archivu bezpečnostních složek, poslal náměstek hejtmana stížnost na ministerstvo vnitra (více čtěte zde). O nahlédnutí do složky pak projevil zájem i student Dominik Jandl. "Stížnost pana Sloupa byla zamítnuta. Již brzy se tedy můžete těšit na originální záznamy," posílají si na Facebooku vzkaz Sloupovi odpůrci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video