Opozice postupuje a půjde na Kábul

  • 77
Afghánské opoziční jednotky, které bojují s Talibanem, na několika místech posunuly frontu. Severní aliance tvrdí, že dobyla západoafghánské město Herát a že se na severu země zmocnila Kunduzu. Opozice také oznámila, že pravděpodobně ještě dnes zaútočí na afghánskou metropoli Kábul. Válka mezitím přinesla první oběti mezi žurnalisty. O víkendu zahynula zpravodajka francouzského rozhlasu RFI Johanne Suttonová, její kolega ze stanice RTL a zpravodaj německého magazínu Stern.

Informace o Herátu se různí
To, že jednotky afghánské opozice vstoupily do Herátu potvrdil mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Íránu Millicent Mutuli.

"Dostali jsme informace od svědků, podle nichž opoziční jednotky pronikly do Herátu a že boje tam pokračují," řekl tiskové agentuře AFP mluvčí UNHCR.

Íránský rozhlas předtím s odvoláním na místního zpravodaje oznámil, že opoziční oddíly ráno Herát obsadily.

Podle tiskové agentury AIP, odvolávající se na představitele Talibanu, byl ale Herát ještě po poledni místního času stále v rukách Talibanu a neodehrávaly se tam boje.

"Informace o pádu provincie Herát jsou nepodložené a postavení Talibanu v této provincii je silné," uvedl s odvoláním na talibanské vojenské zdroje zpravodaj katarské televizní stanice Al-Džazíra. "Je to oficiální dementi," dodal.

Chronologie střetu o Kábul

USA bombardovaly okolí Mazáre Šarífu

 Severní spojenectví: Kunduz je dobyt
Opoziční jednotky vedené generálem Abdulem Rašídem Dóstumem v pondělí ráno po šestihodinové bitvě vstoupily do města Kunduz," citovala IRNA Dóstumova spojence generála Šafiho.

"Velký počet vojáků Talibanu soustředěných v tomto městě byl zabit nebo padl do zajetí," uvedl Šafi, aniž sdělil přesné počty.

Podle Šafiho nyní ve městě vládne klid a obyvatelé se opět věnují svým obvyklým činnostem. Jeho tvrzení nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů a Taliban se k němu zatím nevyjádřil.

Kunduz leží na trase vedoucí do středoasijské republiky Tádžikistán. Pád Kunduzu by otevřel cestu pro dodávky ruských zbraní z této země.

Půjdeme na Kábul, tvrdí velitel
"Dnes ráno v 8:00 místního času náš ministr obrany rozhodl o útoku na město," řekl agentuře Reuters v Rabatu velitel Toryalai.

"Máme sice problémy s přípravou, ale věříme, že velká ofenzíva by mohla být zahájena dnes odpoledne," dodal důstojník.

Afghánská opozice se na ofenzívu připravuje na sever od Kábulu. Zhruba 200 vojáků s deseti tanky se přiblížilo na 25 kilometrů od metropole. Podporují je americká letadla. Prezident USA George Bush přitom v sobotu prohlásil, že by se opozice měla Kábulu vyhnout.

Americká bojová letadla B-52 a F-18 bombardovala ráno v devět hodin místního času jižní část kábulské fronty poblíž Baghrámu. Zasáhla muniční sklad, odkud se ozvala série explozí.

K místní letecké základně, která leží asi padesát kilometrů severně od Kábulu, postupují i jednotky opozice. Ty ale zatím základnu nemohou používat, protože bojovníci hnutí Taliban na ni ze svých pozic dohlédnou.

Severní aliance také tvrdí, že dobyla západoafghánské město Herát a že se na severu země zmocnila  Kunduzu.

Severní spojenectví dobylo provincii Tachár
Jednotky Severní spojenectví už před tím dobyly pozice Talibanu na severovýchodní frontě - v provincii Tachár.

"Podařilo se nám vytlačit Taliban z jeho pozic. Desítky jeho bojovníků přišly o život a další prchly do sousední provincie Kunduz. Zajali jsme pět vězňů; byli popraveni," řekl opoziční velitel Muhammad šáh Alí.

Opozice do bojů, které se odehrávaly jen několik kilometrů od hranice s Tádžikistánem, nasadila padesát tanků a bojových vozidel a na dva tisíce pěšáků.

Taliban od pátku, kdy se stáhl ze strategického města Mazáre Šaríf, ztratil podle odhadů agentury Reuters čtyřicet procent území.

Opozice v neděli oznámila, kontroluje sedm severoafghánských provincií. Do jejích rukou padl podle zdrojů z Tádžikistánu Bámján a Baghlán.

Agentura Talibanu Báchtar přiznala ztrátu provincií Farjáb, Samanagan, Saripúl a Džauzdžán. Popírá ztrátu Tálikánu, který byl až do loňska baštou opozičních sil.

Zahynuli tři západní novináři
Při bojích opozičního Severního spojenectví a Talibanu zahynuli v neděli celkem tři západní novináři

Kromě zpravodajky francouzské rozhlasové stanice RFI Johanne Suttonové zemřel její kolega ze stanice RTL a německý zpravodaj magazínu Stern.

Žurnalisté byli členy skupiny zahraničních korespondentů, kteří sledovali postup opozičních sil v severoafghánské provincii Tachár.

Skupina novinářů i s opozičními vojáky padla do palebné léčky Talibanu, při útoku byla i řada zraněných. Jeden z opozičních velitelů dané skupiny je nezvěstný. 

Ostatky Suttonové byly dopraveny do Šarataje v severoafghánské provincii Tachár. Novinářce bylo 35 let a byla svobodná.

Zpravodajem rádia RTL, který zahynul, byl Pierre Billaud, jméno dopisovatele Sternu zatím nebylo oznámeno.

Jde již o čtvrtého novináře Sternu, který v poslední době zahynul v ozbrojeném konfliktu. V roce 1995 zemřel Jochen Piest v Čečensku. O čtyři roky později zahynuli v Kosovu Gabriel Grüner a Volker Krämer.

Ani v Mazáre Šarífu není klid
USA oznámily, že v Mazáre Šarífu zůstalo několik bojovníků Talibanu, kteří kladou odpor. Americká letadla bombardovala pozice Talibanu východně od města.

Mapa Afghánistánu, sousední státy (25. září 2001).

Při bojích opozičního Severního spojenectví a Talibanu zahynuli v neděli v Afghánistánu tři západní novináři. Kromě zpravodajky francouzské rozhlasové stanice RFI Johanne Suttonové zemřel její kolega ze stanice RTL Pierre Billaud a německý zpravodaj magazínu Stern, 12. listopadu 2001

Zpravodajka francouzské rozhlasové stanice RFI Johanne Suttonová, která zahynula při bojích v Afghánistánu, 12. listopadu 2001

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video