Podle Světové zdravotnické organizace počet Evropanů s HIV za posledních šest let stoupl téměř dvojnásobně.

Podle Světové zdravotnické organizace počet Evropanů s HIV za posledních šest let stoupl téměř dvojnásobně. | foto: Profimedia.cz

Opožděné testy HIV zabily na 300 tisíc Evropanů

  • 26
Asi 300 tisíc lidí zemřelo za poslední dekádu na AIDS jen kvůli tomu, že se pozdě dostali k testům HIV. Lékaři proto vir neodhalili včas a neměli šanci rozvoj nemoci zbrzdit. Vyplývá to alespoň z konference HIV v Evropě 2007, která se konala v Bruselu.

"Víme, že za posledních deset let v Evropě zbytečně zemřelo tři sta tisíc lidí, protože byli testováni příliš pozdě," uvedl spolupředseda výboru konference Jens Lundgren.

Možnosti lidí nakažených virem HIV dostat se k testům a případné léčbě jsou přitom v jednotlivých zemích odlišné a v některých státech východní Evropy velmi nízké. Šance pacientů by podle Lundgrena ale neměla být určována zeměpisnou polohou.

Podle Světové zdravotnické organizace počet Evropanů s HIV za posledních šest let stoupl téměř dvojnásobně a loni žilo v zemích Evropské unie 760 tisíc lidí s virem HIV.

Ve více než pěti desítkách států Evropy a střední Asie jich bylo asi 2,4 milionu, přičemž v loňském roce bylo zjištěno 87 tisíc nových případů.

Za největší problém přitom odborníci považují to, že více než polovina nakažených lidí si toho není vědoma. V některých zemích je to dokonce až sedm lidí z deseti s HIV.

Podle odborníků u lidí, kteří o své nemoci nevědí, existuje třiapůlkrát větší pravděpodobnost přenosu HIV na další jedince ve srovnání s těmi, u kterých byl vir už zjištěn.

Heterosexuálové i homosexuálové
Podle zástupců konference se způsob léčby HIV změnil v devadesátých letech zavedením takzvané antiretrovirální léčby, která smrtelnou nemoc změnila v chronické onemocnění, s nímž se dá žít další léta.

Podle prvních zjištění připravované celoevropské studie je u třiceti procent lidí HIV objeven v době, kdy se už mělo začít s léčbou. Ta potom nemůže být zcela prospěšná.

V západní Evropě se HIV šíří zejména pohlavním stykem. Nejvyšší počet nově objevených případů je připisován heterosexuálnímu styku s tím, že k více než polovině takových případů dochází mimo Evropu a více než čtyřicet procent případů bylo rozpoznáno u mužů, kteří se pohlavně stýkají s muži.

Ve východní Evropě se na dvou třetinách nově objevených případů podílejí uživatelé drog, kteří si ji do organismu zavádí injekcí.

Podle poslední zprávy OSN, která byla zveřejněna minulý týden, se na světě virem HIV denně nakazí 6 800 lidí a 5 700 lidí na AIDS každý den zemře. Nejvíce doléhá nemoc na Afriku, kde žije 22,5 milionu lidí s virem HIV. V Asii je nakaženo 4,9 milionu lidí a za poslední sledovaný rok se tam HIV nakazilo 440 tisíc lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video