Opouští post, který nepřál ani nepříteli

  • 2
Syn vrátného, který fandí londýnskému fotbalovému Arsenalu - 103. arcibiskup z Canterbury posledního října ve funkci končí. A to i přesto, že mohl v úřadě zůstat až do svých sedmdesátin. Ty oslaví George Carey v roce 2005.

"Koncem října budu mít za sebou jedenáct a půl roku na náročném místě, které je však podivuhodně upoutávající a vděčné," prohlásil církevní hodnostář už v lednu, když oznámil, že půjde do penze.

Z chlapce z chudého londýnského předměstí, který jako první arcibiskup v historii neabsolvoval Oxford ani Cambridge, vyrostl v nejváženějšího biskupa anglikánské církve.

Úřad, do kterého ho před jedenácti lety navrhla Margaret Thatcherová,  kdysi označil za post, ktarý by nepřál ani svému nejhoršímu nepříteli. A je pravda, že nejvyšší autorita sedmdesáti milionů věřících, neužila ve funkci mnoho klidu.

Celou dobu měl pověst liberála. Zřejmě kvůli tomu, že podporoval svěcení žen. Ty smějí vykonávat kněžské povolání od roku 1992, první Britka byla vysvěcena na kněze v březnu 1994.

Tehdy na sebe arcibiskup přivolal hněv Vatikánu, protože řekl, že odpůrci ženského svěcení jsou heretici, tedy kacíři.

Muž, který tvrdě vystupuje proti homosexuálním praktikám mezi kněžími, se po loňských útocích na USA také nepřímo vyslovil pro použití vojenské síly v Afghánistánu.

V říjnu 2001 při návštěvě mešity ve východním Londýně volal po "hlubším dialogu mezi křesťany a muslimy v Británii". O měsíc později muslimy v rozhovoru pro arabskou televizi oslovil a řekl jim, aby operaci v Afghánistánu nebrali jako na válku proti islámu.

V letošním novoročním poselství zase řekl, že láska má sílu pomáhat lidem překonávat nejtěžší životní chvíle: "Láska ... dost malá, aby se usídlila v lidském srdci, a dost velká, aby pohnula sluncem a hvězdami."

George Carey, kterému se příliš nelíbí rozmach internetu, o sobě říká, že není revolucionářem, ale evolucionářem: "Systémy měníte zevnitř, ne tím, že je svrhnete."

Careyův životopis
Syn vrátného George Leonard Carey, který má rád hudbu a poezii, se narodil 13. listopadu 1935 v londýnském East Endu. V patnácti letech opustil školu a začal pracovat v energetických závodech. V polovině 50. let sloužil jako radiotelegrafista britského letectva v Perském zálivu.

Na víru ho obrátila návštěva kostela, kam zašel v sedmnácti s přáteli: "Měl jsem silný duchovní zážitek. Nebyla tam žádná oslepující světla, jenom tiché přesvědčení, že jsem něco našel." Ve dvaceti letech se rozhodl, že by chtěl být vysvěcen na kněze. Vystudoval teologii na londýnské King's College a v roce 1962 se stal v Londýně vikářem.

V roce 1960 se Carey oženil se zdravotní sestrou Eileen Hoodovou, se kterou má dva syny a dvě dcery. Do roku 1991 působil jako kněz v evangelickém kostele v Durhamu. Za dva roky se počet členů jeho kongregace ztrojnásobil. Na základě těchto úspěchů byl jmenován biskupem v Bathu a Wellsu v jihozápadní Anglii.

Z titulu svého úřadu zasedá ve Sněmovně lordů a společně s arcibiskupem z Yorku předsedá generálnímu synodu, který řídí anglikánskou církev.

O odchodu uvažoval už loni, pak ho ale královna Alžběta II., hlava církve, požádala, aby setrval a dohlédl na duchovní stránku oslav jejího zlatého jubilea. Posledního října ho nahradí waleský arcibiskup Rowan Williams, jmenovaný letos v červenci.

ANGLIKÁNSKÁ CÍRKEV

Anglikánská církev - (The Church of England)
Vznik
: 1533 poté, co král Jindřich VIII.přerušil styky anglických katolíků se svatým stolcem v Římě. Od té doby je nejvyšší hlavou církve anglický král nebo královna.
Členství: k roku 1992 se k ní hlásilo 25 milionů křtěných věřících
Vedení: nejvyšším hodnostářem je arcibiskup z Canterbury. Ten ve funkci zůstává do dovršení sedmdesáti let, kdy odchází na odpočinek. Jeho rozhodnutí ovlivňuje shromáždění zvolených zástupců.

Věřící ve Velké Británii v roce 1996
anglikánská církev 56,8 %
římští katolíci 13 %
presbyteriáni (hlavně ve Skotsku) 7 %
metodisté 4,5 %
ostatní křesťané 5,5 %
muslimové 1,5 %
židé 0,8 %
hinduisté 0,7 %
sikhové 0,4 %
ostatní 1

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video