Opoleckou vyslechnou v USA

  • 12
Do vyšetřování korupce na ministerstvu zahraničí z éry Jana Kavana se vložily americké justiční orgány. Státní zastupitelství požádalo své americké kolegy o výslech Kavanovy bývalé náměstkyně Heleny Opolecké, která mu v současné době vede kancelář OSN v New Yorku.

České úřady se obávají, že Opolecká hned tak do země nepřijede, a bez jejího svědectví nemohou případ uplacených zakázek uzavřít. "Žádost jsme do USA posílali, protože svědectví paní Opolecké potřebujeme," řekla náměstkyně pražského státního zástupce Marcela Kratochvílová.

Na otázku, jestli mají úřady informace, že Opolecká nehodlá do Česka přijet právě z obavy z výslechu, už žalobkyně odmítla odpovědět: "Detaily rozvíjet nebudu." Sama Opolecká v e-mailovém rozhovoru s MF DNES potvrdila, že do země se vrátí až letos na podzim. Právě v září končí Kavanova mise v OSN a s ním i kariéra Opolecké coby české diplomatky. Ministerstvo už s ní nadále nepočítá.

Svědectví Heleny Opolecké je přitom pro celou kauzu pochybných rekonstrukcí ambasád poměrně zásadní. Na ministerstvu měla coby Kavanova náměstkyně pod palcem veřejné zakázky. Sám Kavan navíc při výslechu popřel, že by v zakázkách sehrál jakoukoli roli, a přehodil odpovědnost právě na Opoleckou. Ona sama tvrdí, že zakázky žádné úplatky neprovázely. 

Helena Opolecká uvedla, že nikdy nezaznamenala žádné signály o tom, že se zakázkami je něco v nepořádku. Skutečnost, že po odchodu Kavana byla desítka soutěží na rekonstrukce ambasád zrušena či se o desítky milionů snížila jejich cena, Opolecká nedokázala komentovat.

"Nevím, to je velmi technická otázka ekonomické rozvahy. S touto otázkou se budete muset obrátit na nové vedení ministerstva," řekla na dotaz, jak je možné, že zakázky byly tak předražené.

Opoleckou budou v Americe vyslýchat tamní úřady, česká policie podle mezinárodních dohod nemá právo na území Spojených států operovat. Policisté však předpokládají, že se výslechu někdo z nich zcela jistě zúčastní, byť jen jako pozorovatel.

Rozsáhlé vyšetřování pochybných zakázek v diplomacii se přitom téměř po roce chýlí ke konci. Policie nyní čeká na poslední posudek, který má určit definitivní škodu. Předběžné odhady pracují se sumou padesát milionů korun. "Počítáme, že po prázdninách podáme návrh na obžalobu," uvedl jeden z kriminalistů.

Obvinění z korupce a manipulace se zakázkami se zatím týkají bývalého Kavanova tajemníka Karla Srby, jeho nástupce Pavla Jaroše a šéfa finančního a investičního odboru Aleše Šatánka.

Kromě bývalých špičkových úředníků resortu jsou stíháni i zástupci firem, které si podle policejní verze zakázky kupovaly. Všech osm obviněných jakoukoli vinu popírá. "Není vyloučeno, že obvinění rozšíříme na další zakázky," dodal již citovaný detektiv.

Pochybnosti o záměrném nadhodnocování rekonstrukcí ambasád přesně ilustruje čerstvý příběh se zakázkou na stavbu velvyslanectví v estonském Tallinnu. Tu původní, vypsanou ještě za Kavana, nové vedení ministerstva zrušilo jako nevýhodnou a vyhlásilo soutěž novou.

Do ní se přihlásily i dvě firmy z předchozí soutěže. Tentokrát však byla jejich nabídka o neuvěřitelných 40 milionů nižší. "Nemám pro to žádné vysvětlení," krčí rameny generální sekretář Vladimír Zavázal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video