Dzurinda zůstal přes noc na pozorování v Univerzitní nemocnici Louise Pasteura v Košicích. Lékaři mu tam ošetřili poranění hlavy a zkoumali, zda nemá Dzurinda další zdravotní problémy.
Zeman a koberec
Nehoda zasáhla na sklonku října také do plánovaného programu českého prezidenta Miloše Zemana. Ten při noční cestě na toaletu údajně zakopl o koberec shrnutý psem a poranil si koleno a do konce loňského roku zrušil všechny plánované cesty (více o zranění Zemana čtěte zde). |
Bývalý slovenský premiér následně v úterý dopoledne svolal brífink přímo před budovu nemocnice. Dzurinda uvedl, že byl spolu s Jánom Figeľom a Pavlom Hrušovským na návštěvě u exprezidenta Rudolfa Schustera, který slavil své 80. narozeniny. "Dal jsem si pár skleniček koňaku," prohlásil a dodal, že oblíbenou dřínkovici Schustera odmítl.
Podle svých slov zřejmě neodhadl, kolik alkoholu snese. V pondělí ráno totiž uběhl 15 kilometrů a jeho organizmus prý byl vyčerpanější, než si myslel.
Dzurinda se také omluvil ošetřujícím lékařům, že jim přidělal práci. Omluvu pak směřoval také ke své rodině a kolegům ze strany SDKÚ. "Jsem připravený i na to, že ponesu zodpovědnost za to, co se stalo," dodal. Po brífinku nasedl do taxíku a odjel do Bratislavy.
To, že byl Dzurinda posilněn alkoholem, potvrdili i svědci. "Viděli jsme to na vlastní oči. Byl doslova opilý na mraky, sotva stál na nohách," vypověděli taxikáři, kteří přihlíželi pádu Dzurindy.
Dzurindovi pomohla ochranka hotelu
Těsně před osmou hodinou večerní Dzurinda podle svědků vyšel z hotelu, dal se do řeči s venku stojícími lidmi a požádal je o cigaretu. Připálil si a chtěl se opřít o odpadkový koš, při couvání se mu však podlomily nohy a expremiér se při pádu udeřil hlavou o asfalt, píše server korzár.sme.sk.
Dzurinda s krvavým šrámem na hlavě nemohl po pádu vstát a na pomoc mu musela přispěchat ochranka hotelu Hilton. Ta následně zavolala sanitku, která Dzurindu odvezla do nemocnice
Dzurinda vstoupil do politiky v roce 1990 jako jeden ze zakladatelů Kresťanskodemokratického hnutí. Stal se náměstkem ministra dopravy, v roce 1992 pak poslancem Slovenské národní rady.
O dva roky později usedl do vedení ministerstva dopravy, pošt a veřejných prací. V červenci roku 1998 se stal předsedou sdružení Slovenské demokratické koalice a slovenským premiérem. V roce 2000 založil novou stranu SDKÚ. O dva roky později sestavil s koaličními partnery pravicovou vládu, premiérem Slovenska byl do 4. července 2006. V úřadu ho vystřídal Robert Fico.