Imunita už poslancům, kteří pili a řídili, nepomůže. Nový zákon ji má značně omezit

Imunita už poslancům, kteří pili a řídili, nepomůže. Nový zákon ji má značně omezit | foto: Daniel Beran, MAFRA

Opilí poslanci za volantem už se za imunitu neschovají

  • 59
Až příště zastaví policisté při silniční kontrole opilého poslance, už mu nepomůže, že je poslancem. Dnes by se mohl snadno odvolat na imunitu a policisté by měli smůlu. Museli by žádat Sněmovnu o jeho vydání. Nově zvolení poslanci už sepsali první zákon a začali docela zostra. Chtějí hned měnit ústavu a například zcela zrušit imunitu na přestupky.

MF DNES má písemnou verzi zákona k dispozici. Předsedové koaličních stran, kteří jsou pod ním podepsaní, zákon už předložili do Sněmovny.

Projednávat novelu ústavy by zákonodárci mohli podle poslance Marka Bendy (ODS) už na srpnové schůzi, dříve se to kvůli lhůtám nestihne. Napsat normu bylo poměrně jednoduché. Vejde se na půlku stránky a sestává ze tří bodů.

Úplně se ruší imunita na přestupky. Imunita na trestné činy trvá jen po dobu mandátu poslance a třetí bod praví, že totéž, co pro poslance, platí i pro senátory.

Proč je nutné, aby poslanci zůstali "imunní" proti trestným činům? Náměstek ministryně spravedlnosti a vládní vyjednavač za ODS Zdeněk Zajíček uvádí jeden příklad: "Zadržení policií může poslanci znemožnit v dané chvíli hlasovat, pokud se zrovna koná schůze. A někdy může jeden hlas rozhodnout o důležitém zákonu. Už jsme zažili poměr hlasů ve Sněmovně často 101 ku 99," uvedl Zajíček.

Vlastně je to trochu obrana proti tomu, aby zatčení poslance neparalyzovalo opozici.

Policie musí počkat do voleb

Poslanec podezřelý z trestného činu však policii neujde. Tady přichází ke slovu druhá novinka. Imunita platí pouze po dobu, kdy člověk vykonává práci zákonodárce. I když ho během funkčního období Sněmovna nevydá, policista ho "dostane", až mu vyprší mandát.

Noví poslanci tvrdí, že se jim po imunitě stýskat nebude.

"Široká imunita je nesmysl. My jsme stejně dostali radu, že pokud nás chytí hlídka policie při přestupku, máme se snažit vše vyřešit na místě, a neohánět se poslaneckým průkazem," vysvětluje poslanec za Věci veřejné Michal Babák.

Když poslanec zaplatí pokutu na místě, má mimo jiné naději, že se o jeho prohřešku nedozví média a nebude mít veřejnou ostudu.

Senátorka Janáčková stíhání ušla

Protože koalice omezováním imunity zasahuje do ústavy, potřebuje takzvanou ústavní většinu, to znamená 120 hlasů. Musí se tedy ke 118 koaličním zákonodárcům připojit nejméně dva sociální demokraté.

"ČSSD opakovaně navrhovala a podporovala omezení imunity. Jsme připraveni o podpoře návrhu jednat," reagoval včera místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Parlament odmítne vydat zákonodárce k trestnímu stíhání jen výjimečně, takže většině provinilců stejně imunita nepomůže. Některým však ano.

Horní komora například nevydala v roce 2008 senátorku Lianu Janáčkovou, které hrozilo stíhání za ostré výroky na adresu ostravských Romů. Senátoři se domnívali, že Janáčková by měla spíše nést politickou odpovědnost, a nepomohlo ani to, že o vydání policii sama kolegy požádala.

Naopak byl vydán poslanec Josef Vondruška obviněný za komunistické zločiny, Petr Wolf stíhaný za podvody a řada poslanců za dopravní přestupky, třeba za jízdu v opilosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video