Češi přestali mít respekt z bodového systému. A tresty za alkohol za volantem jsou mírné. Ilustrační foto.

Češi přestali mít respekt z bodového systému. A tresty za alkohol za volantem jsou mírné. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Opilci za volantem zabíjejí čím dál víc lidí. Letos už přes sedmdesát

  • 602
Opili se, sedli za volant auta a zabili člověka. Letos do konce října už takových řidičů bylo třiasedmdesát. O sedm víc než za prvních deset měsíců loňského roku; za poslední dva roky počet stoupl na dvojnásobek. Řidiči se alkoholu nebojí, hrozí jim nejvýš pět let za mřížemi.

Čtěte, co udělal jeden z těchto zabijáků, čtyřiapadesátiletý Vladimír Moučka: letos v létě opilý řídil starou škodovku a u středočeské Davle připravil o život desetiletou Vandu Myslikovjanovou.

Na rovném a přehledném úseku smetl rodinu, která si vyjela na kolech. Auto srazilo Vandu a rozdrtilo i přívěsný vozík s jejím bratrem, dvouletým Davidem. Chlapec svá těžká zranění přežil. - čtěte Opilý řidič srazil rodinu na kolech, jedenáctiletá dívka zemřela

Viníka nehody včera soud poslal na čtyři a půl roku do vězení. "Takový trest je výsměchem. Za vypálení pirátských cédéček dostanete víc," nechápe otec dívky Marek Myslikovjan.

Příliš mírné tresty

Počet lidí pod vlivem alkoholu nebo drog, kteří nabourají do jiného auta nebo srazí cyklistu či chodce, strmě stoupá. V roce 2007 měli takoví lidé na svědomí 36 obětí, rok předtím 42. Alkohol stojí za každou jedenáctou nehodou.

Opilí zabijáci za volantem jsou jednou z mála kolonek v policejních statistikách, kde se číslo zvyšuje. Jinak počet nehod klesá. Klesá i celkový počet mrtvých a zraněných.

Podle psychologů to není tím, že by Češi víc pili alkohol. Jen přestali mít respekt před bodovým systémem, který začal platit před třemi lety. Nebojí se ani soudů. "Tresty za alkohol za volantem jsou mírné. Většina viníků dopravních nehod, při kterých zemřel člověk a roli hrál alkohol, odchází od soudu jen s podmínkou," uvažuje dopravní psycholožka Pavla Rymešová.

Nakročení k vraždě

Nejvyšší trest, který takovému člověku hrozí, je pět let vězení. Ale i Vladimír Moučka, který autem najel do rodiny Myslikovjanových, dostal o půl roku méně. Přestože v době nehody vůbec neměl řidičský průkaz. Vzali mu ho už dříve. Za to, že řídil opilý.

Odborníci se domnívají, že tresty by se měly zvýšit. Přesto s tím novela trestního zákoníku, jež začne platit za měsíc, nepočítá.

"Lidé se trestů nebojí. Říkají si, nic se mi nestane, z toho se vysekám. Rozhodně by měl být větší prostor pro soudce, aby uplatňovali vyšší tresty, když při nehodě hraje roli alkohol. Je třeba si uvědomit, že řidič, který sedá za volant, je za své jednání zodpovědný," říká policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

Její kolegyně Rymešová nešetří ještě ostřejšími slovy. "Jízdu pod vlivem alkoholu už bych brala jako nakročení k vraždě," uvažuje. Navrhuje nejen zpřísnit tresty pro ty, kteří zaviní nehodu nebo které policie chytí v autě opilé.

Preventivně by se měly do boje s alkoholem zapojit i pojišťovny tím, že odmítnou vyplatit pojistné v případě, že nehodu způsobí opilý řidič.

Čtěte ve středeční MF DNES

Co si z nehody vybavuje otec zabité dívky? Proč sedají lidé pod vlivem za volant? Co bude od ledna hrozit lidem, kteří řídí bez řidičského průkazu? Čtěte ve středu v MF DNES.

.

Video