Operní pěvkyně Margery Boothová

Operní pěvkyně Margery Boothová | foto: The Times

Operní špionka zpívala Hitlerovi, v kalhotkách skrývala tajné dokumenty

  • 9
Operní zpěvačka dodávala z Berlína informace britské tajné službě. Při jedné příležitosti dokonce zpívala před Hitlerem s tajnými dokumenty uschovanými ve spodním prádle. Jen málo příběhů z druhé světové války je tak zvláštních jako osud Angličanky Margery Boothové.

Příběh odvážné pěvkyně zůstával dlouhá léta neznámý. Její portrét se nyní vynořil mezi fotografiemi z tábora pro britské válečné zajatce Stalag IIID a spolu s dalšími snímky z tábora míří do aukce.

Němci hvězdu berlínské opery požádali, aby britským zajatcům v táboře poblíž Berlína zazpívala. Slibovali si, že zpěv půvabné krajanky zajatce povzbudí a oni se pak připojí k jednotkám bojujícím proti Sovětskému svazu.

V táboře Boothovou oslovil seržant John Brown. Pěvkyně ho během svého vystoupení, které zakončila britskou vlasteneckou písní Land of Hope and Glory, velmi zaujala. Brown si získal důvěru německého velení tábora. Před válkou byl členem Britské fašistické unie a v táboře měl výjimečná privilegia.

Ve skutečnosti však byl britským špionem. Shromažďoval a předával tajné službě MI9 informace o zrádcích v řadách britských jednotek, pozicích německých letišť a protiletecké obrany. Na divu se obrátil s žádostí o předávání nashromážděných informací v rámci špionážní sítě.

Tajemství před Hitlerem skrývala v kalhotkách

Po válce byl Brown zproštěn obvinění z kolaborace s Němci, obdržel vyznamenání a o svých válečných zážitcích sepsal memoáry. Vzpomíná, jak Boothová jednou v opeře vystupovala před špičkami nacistické říše včetně Adolfa Hitlera. V kalhotkách přitom skrývala tajné dokumenty.

"Seržant Brown se mohl díky důvěře Němců volně pohybovat po Berlíně a setkávat se se slečnou Boothovou. Při jedné příležitosti jí předal určité tajné dokumenty těsně předtím, než vystupovala před Hitlerem. Listiny si proto uschovala do spodního prádla," řekl listu The Times Richard Westwood-Brookes, licitátor z aukční síně Mullock´s.

Na konci války nacisté začali pochybovat o loajalitě pěvkyně. Boothovou zatklo gestapo a pěvkyně během výslechů zakusila mučení. Zachránila se během leteckého náletu, a dokonce se jí podařilo dostat zpět do Anglie. Zemřela v roce 1952 ve věku sedmačtyřiceti let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue