Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Policie bez dat od operátorů částečně oslepne, detektivy čeká víc práce

  • 428
Ústavní soud svým rozhodnutím, že operátoři a internetoví provideři už nemusejí půl roku uchovávat data o zákaznících, neudělali radost policii. Pro detektivy jsou totiž podobné informace velmi cenné a nemají je čím nahradit.

Detektivům tak nejspíš nezbude nic jiného, než podrobné výpisy telefonních hovorů nebo seznam webů, na které podezřelý chodil, nahradit jinými důkazy, které přesvědčí státní zástupce a soudce.

"Práci policejních vyšetřovatelů to komplikuje. Data od operátorů jsou významným nástrojem ke zpětnému zmapování pohybu sledovaného mobilu i ke zjištění, s kým si jeho majitel volal a kdy," připomíná bývalý policejní vyšetřovatel Josef Doucha.

Výpadek podobných dat ztíží vyšetřování například násilných trestných činů, jako jsou vraždy, nebo rozsáhlých majetkových deliktů. "A policisté u soudů přijdou o významný nepřímý důkaz, který může rozhodnout o vině a trestu. Z mého pohledu je to určitě krok do minulosti," míní Doucha.

Detektivům tak podle něj nezbude nic jiného, než víc chodit do terénu a shánět víc svědků, jejichž výpověď by pachatele usvědčila, nebo používat jiné metody, například analýzu vzorků DNA.

"Tato data nemají policisté jak nahradit z jiných zdrojů. To platí i o informacích shromážděných internetovými providery, které pomáhají například k usvědčení pedofilů nebo různých extremistů. Myslím, že ústavní soudci v tomto případě nerozhodli správně, když povinnost data archivovat zrušili," zamýšlí se Doucha, který má po odchodu od policie advokátní praxi.

Rozhodnutí soudců přidělalo vrásky i šéfce mravnostního oddělení pražské policie Aleně Kolářové. "Pokud nám data od providerů budou chybět, tak například těžko pachateli dokážeme, že někoho lákal na schůzku přes ICQ," uvádí konkrétní případ Kolářová.

Část dat zůstane, operátoři musejí posílat účty

Že sledování mobilů nebo e-mailů urychluje kriminalistům práci, přiznal v nedávném rozhovoru i šéf vyšetřovacího týmu, který pátral po devítileté Aničce z Prahy. "Mohli jsme například rychleji vyloučit verzi, že ji někdo telefonicky nebo
e-mailem vylákal na schůzku," podotkl Josef Mareš.

Policejní prezidium je v hodnocení rozhodnutí Ústavního soudu zatím dost zdrženlivé. "Zatím lze případné negativní dopady nálezu Ústavního soudu na činnost policie a šetření konkrétních případů jen předjímat. Případy, kdy je nutné data vyžádat, jdou napříč veškerou trestnou činností, ale souvisejí i s pátráním po hledaných a pohřešovaných," upozorňuje mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

Podle ní bude záležet i na domluvě s jednotlivými operátory a poskytovateli internetového připojení, jaká data budou mít i nadále k dispozici k předání policejním detektivům. Je totiž pochopitelné, že nezmizí všechna data, protože bez nich by firmy těžko mohly posílat zákazníkům účty.


Video