Speciální operační centrum chemické, biologické a radiační ochrany ve Vyškově

Speciální operační centrum chemické, biologické a radiační ochrany ve Vyškově | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Vědce a experty na zbraně hromadného ničení spojilo centrum ve Vyškově

  • 0
Místnost plná počítačů s velkoplošnou obrazovkou na stěně působí na první pohled až příliš obyčejně. Právě sem do Vyškova se ale sbíhají nitky od vědeckých a armádních expertů na zbraně hromadného ničení z celého světa. NATO zde v rámci protiteroristického programu otevřelo speciální operační centrum.

Sebevražedný atentátník se odpálí u cisteren na okraji města. Obrovský požár i oblak jedovatého kouře se šíří ulicemi. Zasahující jednotky potřebují co nejrychleji vědět, jak se může nebezpečí dál šířit a jak by měly co nejefektivněji postupovat, aby zabránily další obětem.

Přesně to je úkol pro armádní operační centrum (takzvané „Reach Back“) chemické, biologické a radiační ochrany NATO, které ve středu slavnostně otevřelo dvanáct spojeneckých zemí ve Vyškově.

Centra výjimečnosti

NATO zřizuje 24 takzvaných center výjimečnosti, z nichž každé je specializováno na některou z vojenských oblastí. Propojuje jednotlivé armády Aliance s vědci z mnoha oblastí, kteří jim mohou pomoci s řešením technických potíží v době ohrožení. Česko má na starost právě ochranu před zbraněmi hromadného ničení.
Centra přímo předkládají technická a expertní doporučení vrchnímu veliteli spojeneckých sil v Evropě a ostatním žadatelům ze struktur NATO nebo velitelům přímo v operacích.

V jednu chvíli právě tady v případě žádosti o pomoc společně řeší problémy biologové, chemici, radiologové, ale i zpravodajské služby nebo meteorologové.

A jsou schopni připravit rychlou analýzu situace, předpověď možného vývoje nebo počítačovou simulaci. „Centrum funguje nepřetržitě, v režimu čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu,“ uvedl jeho ředitel Jiří Gajdoš.

Ve speciálním počítačovém sálu s velkoplošnou obrazovkou však to nejcennější není vidět. Kromě unikátních databází a shromážděných poznatků a modelů z minulosti se totiž právě sem sbíhají nitky vědeckých expertů z celého světa.

Pracovníci centra jsou v okamžitém spojení s dvěma tisícovkami vědců a odborníků. Ti jim pomohou v případě ohrožení analyzovat nebezpečí a nastínit řešení při použití chemických, biologických a radioaktivních látek ve světě.

Mozky na jednom místě

„Systém funguje tak, že nás některá z členských zemí požádá o konzultaci například při použití chemických zbraní. Naši specialisté data vyhodnotí, spojí se se světovými kapacitami a podle jejich pokynů a rad zpracují návod, jak má ta která armáda postupovat,“ vysvětlil Gajdoš.

Své přímé zástupce v centru má zatím 12 členských zemí NATO, včetně USA, Německa nebo Francie. Zaměstnává přes 80 vojáků - chemických, biologických a radiačních expertů.

Středisko ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově je jediným zařízením NATO svého druhu. Bylo vytvořeno v roce 2007 i díky dobré pověsti českých vojenských chemiků ze zahraničních misí. Nově otevřené operační centrum s napojením na přední světové vědce a experty je jeho dalším rozšířením.

Vybudování přišlo zhruba na devět milionů korun z prostředků NATO v rámci programu na obranu proti terorismu. V Evropě nic podobného neexistuje a mezi spojenci mají pro vnitřní potřebu ozbrojených sil podobné zařízení jen Spojené státy.

„Centrum bude hrát jednu z klíčových úloh v programu boje proti terorismu,“ konstatoval ve videorozhovoru z Bruselu náměstek generálního tajemníka NATO Jamie Shea. Připomněl, že úkoly nemusí být jen vojenské, ale rychlé propojení expertů významně pomůže při živelných či průmyslových haváriích nebo třeba pandemiích. V této souvislosti zmínil aktuální epidemii viru eboly v Africe.

O případech se nemluví

Ředitel centra Gajdoš připomněl, že centrum vzniklo počátkem roku a od té doby už řešilo několik složitých úkolů. Jakých ale neprozradil.

„Abychom byli důvěryhodný člen systému, musíme dodržovat pravidlo, že o nich nebudeme mluvit. Nemůžu proto zveřejnit, jaké události jsme řešili, ale byli jsme už několikrát požádáni, aby jsme vypracovali speciální analýzu,“ dodal.

Jako příklad z dřívějška popsal případ z roku 2009 z Afghánistánu, kdy teroristé použili při útoku na dívčí školu jed na hmyz a bylo nutné vyhodnotit, jak nejrychleji pomoci zraněným.

Podle prvního zástupce náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře je otevření operačního centra výsledkem desetileté práce. Jak dodal, i v budoucnu bude oblast chemických a biologických zbraní jednou z priorit koncepce české armády. „Očekáváme, že se konečně opravdu staneme plnohodnotnou součástí celého systému aliančních schopností,“ uvedl Bečvář.

, natoaktual.cz

Video