Operace "paneláky" startuje

Praha - Po desetiletí diskusí a dvou letech příprav odstartuje počátkem února jeden z nejkomplikovanějších - a nejdražších - projektů v oblasti bydlení: revitalizace panelových sídlišť. Jak rozsáhlá je to operace? V celé republice stojí více než 1,1 milionu panelových domů, z nichž je celá šestina v Praze. Oprava paneláků si v republice vyžádá náklady 300 miliard korun a tuto sumu si budou muset vypůjčit vlastníci domů od komerčních bank, ovšem stát bude dotovat část úrokové sazby.

Seznam položek, na které se rozhodl stát přispět, čítá neuvěřitelných 34 bodů, což svědčí o stavu, v němž se "stroje na bydlení nacházejí". Co vlastně obyvatele paneláků čeká? Několik pilotních projektů, které se již uskutečnily na Jižním Městě, budiž ukázkou.

Vandalismus, chátrající vybavení, anonymita, nedostatek parkovišť a služeb. Živná půda zločinů, potenciální slum. Tak lze popsat největší sídliště v hlavním městě i v republice s tisícovkou panelových domů - Jižní Město.

Jarmila Masopustová vychází z domu v Bachově ulici, který mezi šedivými paneláky Jižního Města září novotou. Nezapomene přitom důkladně uzamknout nové vstupní dveře. "Opatrnosti není nikdy dost, v neděli v domě totiž jednu rodinu vykradli," říká. "Musíme se teď starat, aby dům zase nezchátral," dodává Masopustová s tím, že před Vánocemi jí řemeslníci v bytě vyměnili stará okna, dlažbu a zábradlí na balkoně.

"Dřív byla v pokojích strašná zima a střechou zatékalo. Prostě dvacet let se o dům nikdo nestaral. Díky zateplení fasády se už v bytě netřeseme zimou," konstatuje Masopustová. Její dům v Bachově ulici číslo popisné 1566 prošel v posledních měsících náročnou regenerací - omítka, jež dům izoluje, svítí novou barvou, stavaři přestavěli i vchod či sušárnu s prádelnou v přízemí. Za rekonstrukci tohoto domu jedenáctá městská část zaplatila čtyři a půl milionu korun.

Ne všichni obyvatelé Jižního Města ovšem mají to štěstí. Jan Wagner z ministerstva pro místní rozvoj odhaduje, že všechny obytné panelové domy budou opraveny za patnáct až dvacet let. Město ani stát nemají k dispozici tak velkou sumu, která by na opravu stačila. Ministerstvo počítá s tím, že v letošním roce přispěje na opravu asi dvaceti tisíc bytů v celé republice a v dalších letech by přispívalo asi na padesát tisíc bytů ročně. Ve Fondu rozvoje bydlení je pro letošní rok na program rekonstrukce panelových domů pouze 300 milionů korun.

Tisková mluvčí ministerstva Dagmar Plachá uvedla, že první žádosti o některý z příspěvků ze Státního fondu rozvoje bydlení bude ministerstvo přijímat od konce ledna. Konkrétní podmínky, za kterých je možné o příspěvek požádat, naleznou zájemci na internetové stránce ministerstva pro místní rozvoj www.mmr.cz.

"Nájemníci na to nedají ani korunu. Nemůžeme lidem, kteří mají starou nájemní smlouvu, ani zvednout činži, protože žijeme v systému regulovaného nájemného," řekl místostarosta Prahy 11 Marek Šnaid, který má zkušenosti s revitalizací domů na Jižním Městě. "Veškeré úspory tepla, které se ušetří díky novým fasádám, ovšem jdou do kapes nájemníků," připomněl Šnaid.

Odborníci přitom tvrdí, že izolací domů výdaje za vytápění klesnou až na čtyřicet procent. Jedenáctá městská část přitom loni za opravu paneláků zaplatila 87 milionů korun, v současnosti opravuje další tři. Zatím nejrozsáhlejší regenerace probíhá v devítipodlažním dvojdomě v Tererově ulici, kde je sto šedesát bytů.

"Část fasády je už zateplena, dělníci dokončili úpravu nebytových prostor, letos by se měla dostavět dvě komunikační jádra. Dům má totiž dlouhé chodby, takže jej rozdělíme na čtyři samostatné části," vysvětlil Šnaid s tím, že celá rekonstrukce přijde na sedmdesát milionů korun. Vedle výměny vnitřních nevyhovujících rozvodů projekt počítá s úpravou okolní zeleně domu a vybudováním pětapadesáti parkovacích míst. "Nevyměňujeme však ani umakartová jádra, ani kuchyňské linky," zdůraznil Šnaid s tím, že tato vylepšení bytů si musí nájemníci zaplatit sami.

V letošním roce chtěla radnice na Jižním Městě rozjet rekonstrukci dalších tří objektů, jenže kvůli nedostatku peněz musí tyto projekty odložit na rok 2002. "Na opravu domu ve Steinerově ulici 735, paneláků na ulici Anny Drabíkové číslo 534 a 535 a dlouhého domu v Křejpského ulici vzniká v současnosti studie. Až bude hotová, probereme s nájemníky, zda jim bude oprava vyhovovat," doplnil místostarosta Šnaid. Náklady na regeneraci celého Jižního Města by se podle některých odhadů vyšplhaly až na patnáct miliard korun.



Rizikové body

Realita panelových domů se stala podhoubím asociálních jevů i proto, jak jsou domy stavěny.

* Technická podlaží a suterény

- Chodby vedoucí celým domem a technické prostory poskytují útočiště bezdomovcům, narkomanům, sídlištním klanům a jsou také prostředím vhodným pro trestnou činnost a násilné útoky. Vady osvětlení a strach obyvatel dopřávají takovému dění dostatek nerušeného klidu.

- Dveře či mříže rozdělující chodby na části podle jednotlivých vchodů bývají vylomené, orientace v prostoru je obtížná.

* Pod nájezdovými rampami u vchodů se ve večerních a nočních hodinách otevírá prostor pro násilné útoky i schůzky narkomanů, zároveň představují přirozenou skrýš pro bezdomovce.

* Zdevastované prostředí ve vchodech domů působí jednak neesteticky, jednak opět vytváří příležitosti k asociálnímu jednání.

* Podobně jako technická suterénní podlaží jsou zneužívány také strojovny výtahů ve střešních poschodích, která nemají jiný účel. Zaznamenány byly dokonce dveře a mříže u těchto strojoven, které si zde vybudovali jejich nelegální obyvatelé.
Pramen: Zkušenosti ateliéru SHS Architekti, který se m.j. zabývá revitalizací panelových domů.

V Bachově ulici na Jižním městě prošly některé panelové domy opravami zaměřenými zejména na lepší tepelné vlastnosti.(10. 1. 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video