Operace Olovo měla znemožnit Buzkovou

Lidé z bezprostředního okolí premiéra Miloše Zemana vypracovali písemný dokument, jak znemožnit nejpopulárnější političku Petru Buzkovou. Text s pracovním názvem operace Olovo (olovo má značku Pb, tedy stejná písmena jako iniciály Petry Buzkové) analyzuje slabé stránky místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, a dokonce uvádí několik konkrétních kroků, jak Zemanovu oponentku na veřejnosti zdiskreditovat. Je vytištěn na deseti stránkách, v záhlaví je uvedeno Důvěrné!.

Dokument je rozdělen na tři zvýrazněné kapitoly (Základní informace o Buzkové, Charakteristika problému vyvolaného Buzkovou, Návrh opatření), z nichž každá má několik bodů.

V poslední, třetí kapitole návrh opatření, která měla být spuštěna po dubnovém zasedání ústředního výboru ČSSD - autoři uvádějí, že proti Buzkové hodlají využít i její tříletou dceru Annu.

"Dát podnět k šetření ve věci týrání svěřené osoby, využít k tomu i příslušných institucí a zařízení (Kruh bezpečí, dětský lékař, policie v místě bydliště).

Vytvořit a následně medializovat skutečnost, že dcera PB je odložené, bité a týrané dítě," stojí ve zprávě v kolonce 3.3 jako zvláštní opatření.

MF DNES dokument získala v minulých dnech od jednoho ze spolupracovníků předsedy vlády.

Potvrdil, že analýza o Buzkové vznikla koncem února na Úřadu vlády přímo v týmu Zemanových poradců řízených Miroslavem Šloufem. Osoba, která analýzu MF DNES doručila, jednoznačně uvedla, že zpráva byla stažena na disketu z počítače jednoho z poradců. Jeho jméno má redakce k dispozici, on sám však autorství textu popřel. "Já jsem nic takového nepsal a s vámi já se bavit nebudu. Na shledanou," řekl včera do telefonu.

Rovněž šéf poradců Miroslav Šlouf odmítl, že by o dokumentu věděl. "Nic takového jsem nečetl, o ničem takovém nevím," uvedl Šlouf. Tvrdí, že musí jít o podvrh a provokaci.
Varianta, že by si zničující text vymyslela sama Buzková nebo si jej objednala, není pravděpodobná.

V dokumentu se o ní uvádějí takové údaje, které by o sobě šířil jen politický sebevrah. Kromě "týrané dcerky" jde například i o náznaky její spolupráce s StB či údajnou prostituci před listopadem 1989.

Sama Petra Buzková se k analýze odmítla vyjádřit. "Nebudu to nijak komentovat," prohlásila včera Buzková.

V dokumentu operace Olovo je Buzková vylíčena jako nevzdělaná, vulgární, agresivní, líná osoba, která se neustále vymezuje vůči Miloši Zemanovi a je servilní k prezidentu Václavu Havlovi.

"I mezi svými příznivci má cejch nepříliš pracovité a aktivní, spíše líné osoby, jež působí hlavně zevnějškem, což vzhledem k proslulému šarmu ostatních členek ČSSD není nijak obtížné," charakterizuje Buzkovou autor zprávy.

Za údajně nejslabší místa místopředsedkyně sněmovny uvádějí toto (jde o doslovnou citaci): a) život PB v letech 1985 až 1989 (její údajná evidence jako kriminálně závadové osoby mravnostní složkou SNB); b) zahlazená lustrace StB - převedena do kategorie C, to jest nevědomý informátor, přesto je evidována pod krycím jménem Pavla, jak je obvyklé u kategorie agent; c) případné ohrožení parlamentní funkce PB a s ní spojeného pozlátka společenského zvýhodnění (u této osoby nejde ani tak o peníze, jako o okázalou vnější stránku věci).

Autoři zprávy plánovali zveřejnění všech diskreditujících údajů v médiích, využít k tomu chtěli i fingovaných dopisů od neexistujících občanů ("Zajistit zpracování a odeslání dopisů občanů do sdělovacích prostředků, do obou komor Parlamentu, do kanceláře prezidenta republiky a do Lidového domu.").

Dalším jejich cílem bylo vystrnadit Buzkovou ze sdělovacích prostředků, hlavně z televize.
V této pasáži je zpráva poměrně nekonkrétní. Naznačuje, že odpůrci Buzkové mají vliv na média a dokážou je přesvědčit prostřednictvím blíže neurčených "kontaktních osob".

KOMU A PROČ VADÍ BUZKOVÁ?
Proč vadí Buzková natolik, že ji chce někdo zlikvidovat? Motivem nemusí být jen její oponentura Miloši Zemanovi a nesouhlas s dodatkem k opoziční smlouvě, ale i její trvale vyhrocené vztahy se senátním kandidátem, bývalým komunistickým funkcionářem Miroslavem Šloufem.

Buzková opakovaně šéfa premiérových poradců tvrdě napadla. "On patří k lidem, kteří se ve vysoké nomenklatuře minulého režimu naučili určitým způsobům, a tyto způsoby nyní bohužel přinesl i do dnešní sociální demokracie... On se svého postavení domohl uplatněním vlivu na předsedu strany, jehož prostřednictvím se nadále snaží ovlivňovat dění v ČSSD," prohlásila Buzková v rozhovoru pro deník Právo.

Šlouf ji na stránkách téhož listu rovněž nešetřil: "Petra Buzková je člověk, který je trvale zaměřen trošku jinak. Ona má také svoji minulost v normalizaci, o tom nechci hovořit, protože to není mým zvykem. Nikdy o tom hovořit nebudu, než se k tomu přihlásí ona sama. Ale na její práci ve straně mám svůj názor. Jen málokdo tak mnoho mluví a tak málo pracuje jako ona."

OPERACE OLOVO: ODVRÁTIT SPIKNUTÍ
Ačkoli operace Olovo je namířena především proti Petře Buzkové, zpráva o operaci ukazuje, že nejde jen o ni. "Je pouze nástrojem v zahájené politické hře. Lze se důvodně domnívat, že jde o protizemanovské spiknutí... Motivací politické hry je zajistit pojistku k dodržení avizovaného termínu odchodu Miloše Zemana z funkce, připravit PB jako kandidáta pro roli korunního prince na příštím sjezdu ČSSD, s předstihem vytvořit bázi pro převzetí ČSSD po jejím sjezdu," stojí v dokumentu.

Politickou hru proti premiérovi podle operace Olovo rozehrál poradce Buzkové Martin Profant a bývalý Zemanův poradce Otto Novotný. "Zřejmě za podpory a v zájmu Petra Kučery, Jiřího Paroubka a někdejšího předsedy Horáka." Jde vesměs o politiky ČSSD, kteří jsou stejně jako Buzková Zemanovými oponenty. Jejich vliv ve straně je na rozdíl od postavení Buzkové minimální.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video