Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Desatero jednání s Rusy. Archivy vydaly dokumenty o Operaci Barbarossa

  19:54
Rusko si připomíná 75 let od vypuknutí Velké vlastenecké války, která začala vpádem nacistických vojsk na území SSSR. Ruští a němečtí historici při té příležitosti zveřejnili stovky dosud neznámých archivních dokumentů, které ruská vojenská rozvědka ukořistila na konci války v Německu.
Vzpomínková akce při příležitosti 75. výročí vpádu nacistických vojsk do SSSR v...

Vzpomínková akce při příležitosti 75. výročí vpádu nacistických vojsk do SSSR v běloruském Brestu (22. června 2016) | foto: Reuters

Dokumenty byly zveřejněny na stránkách společného projektu, za kterým stojí Německý historický institut a archiv ruského ministerstva obrany. Mezi 341 dokumenty Třetí říše je nejzajímavější instrukce pro německé vojáky, jak se chovat k obyvatelstvu sovětského svazu.

Dokument nazvaný „Desatero jednání s Rusy“ vojákům wehrmachtu vysvětloval, že ruský člověk je „výjimečně pracovitý dělník“, který je však zvyklý, že mu „vládne člověk, který stojí nad ním“. Dokument také vojáky nabádá, aby Rusy, kteří pilně pracují, chválili, aby neztratili chuť k práci. Pokud však rozkaz vyplní špatně, je nezbytně nutné je potrestat.

Křikem nic nezmůžete, radí vojákům dokument. „Nadávky jsou vhodné jen ve chvíli, kdy Rus sám chápe, že svoji práci odvedl špatně.“ Nedoporučují se ani tělesné tresty. „Rusové bití považují za projev špatné výchovy.“

Vojáci by také neměli Rusům vysvětlovat, že Němci jsou příslušníky vyšší rasy, k ruským ženám a dětem by se měli chovat stejně jako k německým a měli by rozlišovat mezi Rusy a bolševiky. Při styku s obyvateli SSSR se měli vyhnout náboženským otázkám. „Vměšování do náboženského života bude vnímáno jako neúcta a může poškodit prestiž Němců,“ píše se v dokumentu.

Historici upozorňují, že dokument představuje oficiální pozici německého velení. Jak se němečtí vojáci chovali ve skutečnosti, je úplně jiná otázka. Navíc je třeba brát v úvahu, kdy byla instrukce sepsána. „Na počátku východního tažení počítali s tím, že Rusy vůbec nebudou potřebovat - a podle toho s nimi zacházeli. Ale tato instrukce nebyla zveřejněna v roce 1941, ale o hodně později,“ řekl listu Kommersant německý historik Matthias Uhl.

V té době se už politka německých okupantů změnila, protože pochopili, že válka nebude mít rychlý konec a bez pracovního nasazení místního obyvatelstva se neobejdou. „Také už vznikaly plány na vojenské jednotky tvořené Rusy a objevili se takzvaní hiwi (z německého Hilfswilliger. Místní obyvatelé ve službách Němců, někteří se podíleli na masakrech Židů, pozn. red.), kteří v německé armádě prováděli řadu prací. I proto se chování k sovětským zajatcům změnilo,“ dodal Uhl.

Co věděl Stalin

Životní příběh šéfa sovětské civilní rozvědky NKVD Pavla Fitina

Server Newsru.com připomíná, že ještě dnes zůstávají některé dokumenty o nacistické invazi do SSSR bezpečně ukryté v ruských archivech. Historici se například dlouhá léta přeli, nakolik byl Stalin nacistickou agresí zaskočen.

Ruské ministerstvo obrany nedávno zveřejnilo dokumenty dokazující, že sovětská rozvědka o jednotkách wehrmachtu blížících se k hranicím SSSR věděla (více třeba zde). Moskva podle ruské služby BBC chápala nevyhnutelnost budoucího konfliktu s nacismem, chtěla ho však zahájit až v příhodný okamžik a nikoliv na vlastním území. Stalin si tak podle všeho do poslední chvíle nepřipouštěl, že by Hitler porušil vzájemný pakt o neútočení.

Operace Barbarossa

Adolf Hitler vydal rozkaz k provedení plánu na SSSR v prosinci 1940, kdy ztroskotala jednání obou zemí o rozdělení sfér vlivu a zapojení SSSR do války proti Británii. Operace Barbarossa začala 22. června 1941 ve 3:15. Zúčastnilo se jí přes 3,5 milionu vojáků, 3500 tanků a 3000 letadel. Na frontě od Baltu po Černé moře postupně zaútočilo 152 německých divizí a dvě brigády podporované 29 divizemi a 16 brigádami vazalských států (i vojenské jednotky režimu Jozefa Tisa na Slovensku).

Operace měla podle Hitlera trvat několik týdnů. „Stačí kopnout do dveří a celá shnilá stavba se zhroutí,“ tvrdil. Německé jednotky měly nad svým protivníkem zpočátku drtivou převahu. Za tři týdny kontrolovaly Pobaltí, rozsáhlé území Ukrajiny a Moldavsko a dostaly se ke vzdáleným přístupům k Leningradu a ohrožovaly Kyjev a Smolensk. Stalin byl zaskočený a k veřejnosti promluvil až po více než týdnu.

Pátrání po zajatcích

Německo a Rusko budou spolupracovat na vyhledávání a analýze archivních materiálů, které se týkají sovětských a německých válečných zajatců za druhé světové války. Ve společném prohlášení to oznámili ministři zahraničí Ruska a Německa Sergej Lavrov a Frank-Walter Steinmeier.

Za druhé světové války podle prohlášení upadlo do německého zajetí 5,7 milionu sovětských vojáků, z nichž tři miliony věznění nepřežily. V Sovětském svazu bylo za války internováno 3,15 milionu příslušníků wehrmachtu, 1,1 milionu jich ve vězení zemřelo. Cílem projektu je nalézt a uspořádat informace o zhruba jednom milionu sovětských a 2,2 milionu německých válečných zajatců, jejichž osudy dosud nebyly zdokumentovány. Projekt podle agentury TASS financuje německá strana.

zdroj: ČTK

V projevu konstatoval, že situace je smrtelně vážná. Rudá armáda, oslabená rozsáhlými čistkami, v počáteční fázi bojů skutečně utržila těžké ztráty. Přesto už v červenci nešlo všechno podle německých představ. Navzdory vysokým materiálním i lidským ztrátám sílil odpor sovětských vojsk, druhou závažnou překážku představoval pro Němce obrovský prostor Sovětského svazu.

Po napadení Sovětského svazu začalo prostřednictvím zabijáckých jednotek Einsatzgruppen vraždění Židů. Největším jednotlivým masakrem byla poprava více než 33 000 kyjevských Židů v rokli Babí Jar koncem září 1941. Celkem tyto jednotky s pomocí místních milicí vyvraždily asi 1,2 milionu Židů a statisíce dalších sovětských občanů.

Krvavá bitva o Moskvu

Jedním ze zlomových okamžiků bojů na východní frontě byla krvavá bitva o Moskvu, při níž se sovětská metropole udržela za cenu obrovských vojenských a civilních ztrát. Dorážející německé jednotky zastavilo koncem listopadu 1941 nepříznivé počasí a houževnatý odpor sovětských vojáků a obyčejných Moskvanů, odhodlaných padnout za vlast. V prosinci pak vyčerpaná německá vojska přešla do obrany a v následujícím roce německá ofenzíva uvízla definitivně u Stalingradu.

Němci tak jednou provždy ztratili aureolu neporazitelného protivníka. V kritické situaci se SSSR dostalo finanční i materiální pomoci od Spojených států a Velké Británie. Sovětskému vedení se rovněž podařilo přesunout průmyslovou výrobu na východ za Ural, kde nehrozilo nebezpečí nepřátelského napadení. Nevyčerpatelný lidský a průmyslový potenciál umožnil Sovětům obnovit síly a pokračovat v boji, což je považováno za jeden z rozhodujících aspektů druhé světové války.

Německo a jeho spojenci si dlouhodobější válku na východní frontě nemohli dovolit. Boje mezi Německem a SSSR zuřily až do německé kapitulace v květnu 1945. Velká vlastenecká válka, jak byl v Rusku bezmála čtyřletý konflikt proti Německu a jeho spojencům označován, si v SSSR vyžádala životy nejméně 26 milionů lidí včetně vojáků a vedla k zpustošení západní části země. Na německé straně bylo více než tři miliony padlých.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...