Malý pasažér na letišti Heathrow

Malý pasažér na letišti Heathrow - Malý pasažér čeká na na londýnském letišti Heathrow. (10. srpna 2006) | foto: Gopal Chitrakar, Reuters

Opatření proti teroru ztíží létání nemocným i dětem

  • 13
Ministerstvo zdravotnictví varovalo před problémy při letu do Británie. Kvůli průtahům při zpřísněných bezpečnostních opatřeních mohou mít problémy hlavně handicapovaní lidé a rodiče s malými dětmi. Úřad doporučil odložit cestu lidem, kterým by mohl stres způsobit zhoršení zdravotního stavu.

Británie zvýšila bezpečnostní opatření na nejvyšší stupeň poté, co policie zabránila teroristickým útokům na letadla do USA a zatkla asi dvě desítky lidí. - více zde

Britská vláda proto nařídila všem leteckým společnostem v zemi, aby cestujícím zakázaly brát na palubu letadla jakákoliv příruční zavazadla. Ta skončí v zavazadlovém prostoru.

Cestující si nebudou smět vzít ani žádné přístroje na baterie, například notebooky nebo mobilní telefon. Do letadla jsou dovoleny jen ty opravdu nejnutnější věci. Vše přitom může být jen v jednom igelitovém sáčku, nejlépe průhledném.

V igelitce jsou navíc povoleny jen některé věci - například peněženka, cestovní doklady, léky a hygienické potřeby nutné na dobu letu (například inzulinová souprava). Léčiva v tekuté formě jsou ale zakázána, pokud nejsou nezbytně nutná a v originálním obalu.

Pokud někdo cestuje s malým dítětem, může si na palubu vzít jídlo pro dítě, dětské utěrky, pleny, dětský krém a mléko v lahvičce. Obsah lahvičky se ale na letišti kontroluje a někdo z doprovodu dítěte se musí mléka při kontrole napít.

Do letadla si lidé mohou vzít brýle, ale pouzdro na ně už ne. Zakázán je i roztok na kontaktní čočky. Ani papírové kapesníky a dámské hygienické potřeby nesmějí být v krabicích, ale volně v tašce.

Cestující, kteří z Británie směřují do USA, nesmí brát na palubu vůbec žádné tekutiny v jakékoliv formě.

Opatření mohou někomu zhoršit zdravotní stav
Odbor krizové připravenosti ministerstva zdravotnictví upozorňuje na to, že rentgenovou kontrolou procházejí i dětské kočárky a chodítka pro seniory. Handicapovaní lidé mohou kontrolu absolvovat pouze na invalidním vozíku poskytnutém letištní službou.

"Tato mimořádná bezpečnostní opatření na britských letištích mohou zaznamenat výrazné potíže pro české občany, kteří cestují do třetí země s mezipřistáním na britské půdě včetně lidí s chronickým onemocněním či s handicapem a cestujících s malými dětmi," sdělil iDNES.cz Marek Uhlíř z ministerstva zdravotnictví.

Odbor krizové připravenosti proto lidem doporučuje se před odletem z Česka informovat u letecké společnosti o přesných podmínkách přepravy výše zmíněných předmětů a pomůcek.

"Cestujícím, kterým by mimořádná bezpečnostní opatření a s tím spojená fyzická i stresová zátěž mohla způsobit zhoršení zdravotního stavu, doporučujeme vyjednat s dopravcem odlet v jiném termínu po odvolání mimořádných opatření," dodal Uhlíř.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video