Připravujeme online reportáž

On-line reportáž s dozorcem Vazební věznice Liberec

Dvanáct hodin trvá jedna směna vězeňského dozorce. Právě tak dlouho jsme ji ve Vazební věznici Liberec sledovali a její průběh čtenářům podrobně popisovali. V rámci seriálu Zločin a trest jsme chtěli přiblížit toto náročné povolání.

12:07

Vězni dostávají jídlo třikrát denně - ráno, v poledne a večer. Ti, kteří jezdí do práce, někdy dostávají takzvaný přídavek. Běžná strava jednoho vězně stojí na den 57 korun.

11:59

Ve 12:00 začínají obědy, které pod dohledem civilního kuchaře vaří vězni. Všichni jí stejný pokrm. Jiné jídlo dostanou pouze ti, kteří uplatňují nárok na dietu. To dozorci a další zaměstnanci, kteří se stravují ve vlastní jídelně, mohou vybírat ze tří jídel. Během dvanáctihodinové směny mají půl hodinu přestávku na oběd a dvě další patnáctiminutové pauzy.

11:29

Vězeňští dozorci mají v současnosti v 35 věznicích na starosti 22 726 vězňů (číslo platí k 6. březnu).

10:35
  • Dvůr vazební části věznice, kam obvinění chodí na vycházku.
10:38

K dotazu z diskuze na kontrolu dozorců: Jsou kontrolováni opakovaně u vstupu při příchodu i odchodu. Prochází ne jedním, ale několika kontrolními body.

10:37

Zatímco na chodbách panuje ruch, na odděleních vede sledování televize. Dozorce pravidelně kontroluje jednotlivé cely, jestli tam vězni neprovádějí něco nekalého nebo jestli někdo není zraněný. „Těch věcí je mnohem víc, které se kontrolují,“ vysvětluje Míra.

10:36

Míra je dozorcem už patnáct let, před tím několik let pracoval u městské policie. Pochází z učitelské rodiny, post dozorce nikdo z jeho příbuzných nezastával. Větší problém s vězni nikdy nezažil, ani zbraň nikdy použít nemusel. S odsouzenci bližší vztahy nemá. „Ale prošlo tu pár lidí, které jsem před tím znal. To se ale tady stává každému,“ říká.

10:35

Provoz na chodbách je třeba koordinovat, zejména ve vazební části. Například při koupání vězňů si dozorci píší rozpis, aby se třeba nestřetli lidé obvinění ve stejné věci.

10:33

Na chodbách věznice je celkem živo. Dozorci či dozorkyně neustále někoho někam odvádějí či přivádějí. Vězni, kteří škrábali bramory, se vracejí, další jdou do tělocvičny, jiní mají tento den návštěvy. Občas někdo z vězňů osloví dozorce. Většinou žádají vyřídit vzkaz ohledně nějaké služby, jeden chce návštěvu lékaře, další se ptá na provoz knihovny.

10:25
  • Pyžama a ložní prádlo na výměnu.
10:20

Exkluzivní průzkum Median pro iDNES.cz zjistil, že nejvíce lidí (42 procent) považuje za hlavní cíl vězení napravovat odsouzené. Tři lidé z deseti míní, že kriminál je místo, které izoluje zločince od společnosti (více o průzkumu čtěte zde).

09:15

Jak se dozorci odreagovávají, ptal se v diskusi jeden ze čtenářů. „Jednoznačně sportem, mnozí ve svém volnu časem tráveným s rodinou, ale klasickým odreagováním je i návštěva restaurace s kamarády nebo kolegy. Mnozí z dozorců studují,“ říká zástupkyně ředitele věznice Blanka Králová.  

09:15

Režim ve věznici neumožňuje mít u sebe neustále notebook. Pokud některá činnost trvá déle, může být v on-line reportáži časová prodleva. Děkujeme Vám za pochopení.

08:58

Dlouhé výměny prádla. Odsouzení mění všechno od ponožek po ložní prádlo. Záleží na tom, zda mají malou výměnu bez ložního prádla nebo velkou s ložním prádlem. Na výběr příliš není, přesto si občas někdo řekne, zda chce zelené, nebo bílé ložní prádlo. Výměnu prádla zajišťují sami vězni. Dozorce je celou dobu přítomen, přivádí a odvádí vězně z jednotlivých oddílu.

07:13

V diskusi pod článkem se objevil dotaz, proč si v Česku dozorci od vězňů nechávají říkat veliteli. „Nikdo to nevyžaduje, je to spíše zvyk,“ zní vysvětlení. Odsouzení by dozorce měli oslovovat podle hodnosti, ale tu řada z nich nerozezná. Proto si to ulehčují. V Liberci jsem se s tím však zatím nesetkal. Oslovení je klasické - pane, paní. 

07:10

Vězni ráno chodí do koupelny. Vzhledem k rekonstrukci jedné z koupelen je výjimečně potřeba dohled i nad tím, aby se nepotkali odsouzení ze dvou různých oddílů. Běžně má každý oddíl svou koupelnu. 

07:08

Následuje další sčítací prověrka. Dozorce Míra má na starosti tři oddíly a vypomáhá i ve vazební části věznice. Po prověrce následují eskorty směny vězňů do kuchyně a doprovod dalšího, který rozváží snídani. Většina vězňů dostává chleba, sýr a banán. Výjimku mají ti, kteří jsou především kvůli zdravotnímu stavu na dietě.

07:04
  • Jedna z chodeb vazební věznice.
06:17

Kontrola a převzetí pracoviště. Dozorce Míra, jehož službu sledujeme, prochází cely ve dvou částech věznice, které dostal na starosti. V první části jsou vězni, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu mohou ještě ležet v posteli. Ve druhé části jsou vězni už nastoupeni a Míra vyslechne hlášení. Následně zkontroluje cely. „Bez závad,“ hlásí a přebírá službu. 

06:10

Služba dozorce začíná rozdělením směny. Po kontrole výstroje a výzbroje se dozví, jaké mu bylo přiděleno stanoviště a také to, zda se stalo něco mimořádného při předchozí směně. Upozorněn je na nebezpečné nebo jinak výjimečné vězně.