Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 17. 11. 2016 20:00

Výročí 17. listopadu 1939 a 1989

Sledujeme dění v ulicích českých měst při výročí 17. listopadu, vzpomínkové akce i protesty

12:36

Policie na Jiráskově mostě krátce po dvanácté hodině zaregistrovala vozidlo se zapnutou zvukovou aparaturou. „Řidič reprodukoval hudbu a mluvené slovo. Policisté pojali podezření, že by se mohlo jednat o text s nacistickou tématikou. Tuto domněnku osmačtyřicetiletý muž na místě kontroly potvrdil,“ uvedla policie. Na služebnu jít odmítl, policisté ho zadrželi a vozidlo zajistili. „Řidič je v tuto chvíli podezřelý z trestně právního jednání,“ uvedla policie.

12:14

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek na Albertově řekl, že liberální období byla v naší novodobé historii pouze dvě - dvacetiletí první republiky a dvacetiletí po roce 1989. Uvedl, že to druhé, nynější dvacetiletí provázejí autoritářské tendence, ať už maskované nebo nemaskované, jako nedávná iniciativa poslanců na zákon zakazující hanobení prezidenta. Univerzity podle Beka bývají v takových časech terčem represí, ale i hybatelem změny k lepšímu.

12:05

V poledne začalo na pražském Albertově shromáždění na připomínku výročí 17. listopadu 1939 a 1989, pořádané Univerzitou Karlovou. Projevem ho zahájil rektor UK Tomáš Zima.

Loni nemohli studenti a zástupci akademické obce na Albertov vůbec přijít, protože si prostranství zabrali stoupenci prezidenta Miloše Zemana a antiislámského radikála Martina Konvičky. Zeman letos nemá žádný program na veřejnosti. Konvička se ze společenského života po porážce v senátních volbách stáhl.

Univerzita Karlova si prostranství na Albertově, odkud před 27 lety vyrazil průvod do centra Prahy, letos zabrala hned, jak to bylo možné - půl roku před výročím. Průvod z Albertova letos vyrazí ve 13 hodin.

12:01

Odpoledne se očekává pochod extremistů a radikálů přes pražské židovské město. Akci pořádá kandidátka Národní demokracie Lucie Hašková. Není zřejmé, kolik lidí se akce zúčastní, policie na ni má vyčleněné desítky lidí včetně těžkooděnců. Lidé se na sociálních sítích svolávají, aby průchodu extremistů židovským městem po 14. hodině zabránili.

11:42

Podle policistů se dosud oslavy odehrávají bez potíží. Řešili jako přstupek jednu nepovolenou jízdu dodávky po chodníku v rámci pochodu z Vrchlického sadů.

10:46

K památníku 17. listopadu na Národní třídě dorazil i americký velvyslanec Andrew Schapiro. Později se zúčastnil i piety u Hlávkovy koleje.

  • Speciální vzkaz na Pražský hrad: Americký velvyslanec Andrew Schapiro na...

    Speciální vzkaz na Pražský hrad: Americký velvyslanec Andrew Schapiro na Národní třídě byl, opakujeme, byl. A nebyl neviditelný. / Autor: Petr TopičMAFRA

10:21

Prostranstvím u Hlávkovy koleje zazněl zpěv české hymny. Krátce předtím husitský chorál Ktož sú boží bojovníci a oblíbená píseň Tomáše Garrigua Masaryka Ach, synku, synku (podle jiných zdrojů nicméně první československý prezident měl rád zejména píseň Teče voda, teče). Ceremonie v Jenštejnově ulici tím končí.

10:08

„Dnes si připomínáme dva momenty, ve kterých společný zájem mladých lidí o svobodu a demokracii významně ovlivnil chod dějin. Děkujeme všem, kteří v desetiletích útlaku zachovali rovnou páteř, často tváří v tvář velkým osobním rizikům. A jsme hrdí na ty, jimž k rovné páteři v nelehkých dobách pomohla víra ve skautskou myšlenku,“ uvedla organizace Junák - český skaut.

09:24

Těžiště vzpomínkových akcí se nyní ve formě shromáždění a veřejných projevů nachází u Hlávkovy koleje na Albertově.

Připomeňme, že na podzim 1939 nacističtí okupanti střelbou rozháněli pokojné demonstrace k výročí vzniku Československé republiky. Zastřelili dělníka Václava Sedláčka, smrtelně zranili studenta medicíny Jana Opletala. Rozloučení s Opletalem, který zemřel 11. listopadu, přerostlo v novou demonstraci. Okupanti 17. listopadu pozatýkali stovky studentů a poslali je do koncentračních táborů, kde jich 35 zahynulo. Devět studentských a vysokoškolských funkcionářů nacisté popravili. Dále uzavřeli české vysoké školy jako krok, který měl okupovanou zemi zbavit možných nových elit. V roce 1941 byl v Londýně vyhlášen Mezinárodní den studentstva.

09:23

Co si k výročí 17. listopadu pamatujete? Portál iDNES.cz připravil před dvěma lety speciální kvíz se sedmnácti otázkami. Události 17. listopadu se nemění, proto jej touto cestou zpřístupňujeme i dnes.

KVÍZ: Sedmnáct otázek k čtvrtstoletí od 17. listopadu 1989

přečíst článek
08:58

„Věřím na studenty. Oni začali Sametovou revoluci - a studenti jsou tu pořád. Mají ideály, jsou vzdělaní, rozlišují ještě, co je správné. Jsou pro jakékoliv autoritativní režimy  nebezpečnou složkou společnosti,“ řekl v ČT Zdeněk Svěrák.

08:51

Až do loňského roku lidé na Národní třídě uctívali památku studentů, proti nimž brutálně zakročil Pohotovostní pluk SNB, v podloubí Kaňkova paláce. To je ale minulostí, majitel paláce - Česká advokátní komora - podloubí uzavřela a pamětní desku přemístila na průčelí paláce. Komora to zdůvodnila rizikem zranění či ohrožení života účastníků piety, kteří kde kladli svíčky. Od těch podle ČAK občas začaly hořet věnce, v podloubí zasahovali i hasiči.

08:32

Policejní mluvčí Andrea Zoulová v ČT označila nynější výročí za zřejmě nejnáročnější 17. listopad, který pražská policie pamatuje. A to s ohledem na počet nahlášených akcí a pochodů. Právě proto pražská policie požádala o posily z jiných krajů.

08:28

Z politiků si k památníku na 17. listopad 1989 na Národní třídě pospíšili vicepremiér Andrej Babiš a po něm ministerský předseda Bohuslav Sobotka. Před půl devátou dorazil šéf Senátu Milan Štěch.

08:23

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dnes pro vás budeme podrobně sledovat události spojené s oslavami výročí 17. listopadu 1939 a 1989. Zaměříme se jak na akce pietní, vzpomínkové povahy, tak i na protesty, které se čekají zejména v ulicích hlavního města.