Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 17. 11. 2016 20:00

Výročí 17. listopadu 1939 a 1989

Sledujeme dění v ulicích českých měst při výročí 17. listopadu, vzpomínkové akce i protesty

16:02

Policisté zavřeli Pařížskou ulici, hlásí z místa reportér iDNES.cz. Je to kvůli průvodu , který nahlásila Lucie Hašková z extremistické Národní demokracie. Zatím ale není jasné, zda účastníci pochodu z Letné do středu Prahy vůbec půjdou.

15:59
  • Účast na Letné, odkud byl oznámený pochod do centra města, dosáhla několika set...
15:52

Účast na Letné, odkud byl ohlášen „sjednocený protivládní pochod“ do centra města - nahlásila ho Lucie Hašková z extremistické Národní demokracie - dosáhla několika set lidí. Dorazil i Tomáš Ortel.

15:35

Na Moravském náměstí v Brně se sešli příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti. I toto shromáždění, zdá se, odpovídá trendu letošních oslav - tedy že mnohem více lidí přitahují pietní akce a ne protestní. Demonstrantů je na Moravském náměstí asi 50. Předseda strany Tomáš Vandas je označil za „zdravé národní jádro“.

15:22

Stovky lidí se podle ČTK sešly odpoledne na Hradčanském náměstí v Praze, kam organizátoři svolali shromáždění proti populismu a proti politice prezidenta Miloše Zemana. Po projevech řečníků se účastníci chtějí vydat průvodem na Václavské náměstí, kde se bude konat koncert na oslavu svátku Dne boje za svobodu a demokracii. Účast je nicméně výrazně vyšší, než byla avizována.

Na shromáždění s názvem Nezapomínáme! se objevily transparenty s nápisy „Tahle země patří všem“, zřejmě jako reakce na jeden ze Zemanových projevů, v němž konstatoval opak, „Nechceme další totalitu“, „Nechci prezidenta lháře“, „Lžeman“ nebo i velké červené trenýrky odkazující evidentně na akci skupiny Ztohoven, jejíž členové je vyvěsili na Hradě místo prezidentské standarty.

14:52

Upřesňujeme zprávu, kterou jsme přinesli ve 14:25. Shromážděním na Můstku, které se pokusila jiná skupina narušit, bylo podle pražské policie setkání příznivců prezidenta Zemana vedené stranou SPD a jejím předsedou Tomiem Okamurou. Policejní mluvčí Andrea Zoulová nicméně „z taktických důvodů“ odmítla říci, kdo jsou oni „narušitelé“.

14:44

Národní třída se proměnila v prostor, jehož doménou nejsou protesty a demonstrace, ale vyprávění a diskutování. Na tabule mohou lidé psát vzkazy. Politické projevy z pódia na programu nejsou a ani lidé nepřicházejí s transparenty, kterými by demonstrovali svůj politický postoj. Jen mívají na klopě trikolóru, kterou rozdávají pořadatelé na obou koncích Národní třídy.

14:43

Pod střechou u náměstí Václava Havla, jak se nově jmenuje piazzetta Národního divadla, se ve 13:00 slavnostně otevřel Obývák Václava Havla. Jsou v němž stolky s křesílky a knihami o Havlovi i od Havla, lidé si mohou vyzkoušet také psací stroje, píše ČTK.

Otevření Obýváku Václava Havla sledovaly stovky lidí. Viděly mimo jiné úvodní scénku se zásahem příslušníků někdejšího Sboru národní bezpečnosti. V Obýváku Václava Havla se bude do 17:00 konat čtení z Havlových knih. zapojí se do něj například Jan Ruml, Dan Bárta, Tomáš Halík nebo Monika Pajerová. Kulturní program na Národní třídě potrvá až do večera.

14:25

Pražská policie zaznamenala snahu o narušení shromáždění na Můstku. Tam ve 13:30 dorazila skupina z Jungmannova náměstí, od lidí shromážděných na Můstku je ale oddělil antikonfliktní tým. Pak se skupina odebrala zpět na Jungmannovo náměstí, uvedli bez bližších podrobností policisté.

Teoreticky může jít o střet mezi příznivci a kritiky Miloše Zemana. Protiprezidentský aktivista Tomáš Peszynski na svém facebookovém profilu krátce před polednem uvedl, že za jeho lidmi chodí na Václavské náměstí „náckové“ a fotí si je.

14:11

Ve 14 hodin se na Letenské pláni sešly přibližně dvě stovky lidí na shromáždění na podporu prezidenta Zemana. „Účast není masivní,“ hlásil z místa zpravodaj iDNES.cz. Na transparentech měli demonstranti například nápisy „Pane Miloši Zemane, kandidujte opět na prezidenta“, „Gratulujeme ke zvolení Donaldu Trumpovi“ nebo „My prezidenta a vlast ubráníme“. Podle zpravodaje se na místě podepisovala také petice „proti zavedení práva šaría v ČR“. Mezi lidmi se objevovaly protiislámské vlajky, ale i husitské korouhve.

14:15
  • Výročí 17. listopadu na Národní třídě v Praze (17. listopadu 2016)
  • Výročí 17. listopadu na Albertově v Praze (17. listopadu 2016)
  • Výročí 17. listopadu na Národní třídě v Praze (17. listopadu 2016).
14:07

Na Hradčanském náměstí se sešli lidé protestující proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Mají transparenty jako „Zeman dolů - Brady vzhůru“ nebo „Hradní hnůj páchne i v naší vesnické hospodě“.

14:04

„Nemůžeme druhé nutit k nápravě, začněme každý sám u sebe,“ nabízí římsko-katolický farář Josef Kordík cestu pro lidi sklíčení současnou společenskou a politickou situací.

Probuďte se, ohrožujete demokracii, burcuje farář a chartista Kordík

přečíst článek
13:41

Asi 300 lidí se v Praze účastnilo demonstrace Nacionalismus není alternativa, která chtěla upozornit na narůstající rasismus a xenofobii ve společnosti a na autoritářství v politice. Pochod, který z Vrchlického sadů došel na Jungmannovo náměstí, se obešel bez vážných incidentů. Akci pořádala Iniciativa Ne rasismu.

13:37

„V souvislosti s událostí na Jiráskově mostu kriminalisté po konzultaci se státním zástupcem v nejbližší době zahájí úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ uvedla policie.

13:14

Lidé zcela zaplnili kostel svatého Ignáce z Loyoly na pražském Karlově náměstí při mši, která se nesla ve znamení poděkování za svobodu. Účastníci, mezi nimiž byli i někteří politici KDU-ČSL a jedna z tváří Listopadu, herec Jan Potměšil, se potom vydali k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídu.

Potměšil, který byl v prosinci 1989 vážně zraněn při dopravní nehodě při cestě z jednoho z revolučních mítinků, věří tomu, že si díky dnešnímu svátku mnoho lidí uvědomí, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmost. „Musíme být neustále aktivní v tom, abychom si chránili a podporovali a nesli principy svobody a demokracie a toho, že je přirozené mít právo na osobní svobodnou volbu, rozhodovat se sám za sebe a přijmout odpovědnost za své kroky,“ řekl ČTK herec.

12:52

Shromáždění na Albertově se rozchází.

12:52

„Nesmíme ztrácet víru v hodnoty 17. listopadu. Nesmíme pozbýt odhodlání za opravdovou svobodu, fungující demokracii a za naše národní zájmy každodenně bojovat. Nejde jen o připomínku, je to i zápas o svobodu,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

12:46

Lidé shromáždění na Albertově zpívají studentskou hymnu Gaudeamus igitur.

12:38

Bývalý premiér české vlády z dob polistopadové federace Petr Pithart na Albertově řekl, že v dnešní době je nemálo těch, kteří by chtěli v čele státu vůdce. Česká republika podle něj má parlamentní demokracii a dobrou ústavu, ale mnoha lidem nevadí, když někdo ústavy nedbá.

„Tentokrát to máte v rukou. Jste, nebo brzy budete voliči. V následujících volbách budete moci vedle normálních stran vybrat také firmu. A firma se liší od politických stran tím, že se v ní doopravdy nehlasuje,“ varoval Pithart před hnutím ANO vicepremiéra Andreje Babiše. Rovněž vyjádřil obavu nad přikláněním ČR k východu, jehož obětí by se republika podle něj mohla stát.