Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 19. 2. 2016 23:25

Summit Evropské unie minutu po minutě

12:09
EU
Základem dohody s Británií má být právně závazná deklarace šéfů vlád a států, jejíž původní text navrhl předseda summitů Donald Tusk na počátku února. O textu se stále jedná, poslední kompromis s určitými změnami dostaly členské státy v noci na dnešek. Některé sporné body ale budou muset být vyřešeny přímo na summitu, předpokládá se tedy dlouhé jednání.
12:06
EU
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je přesvědčen, že se lídrům osmadvacítky na summitu v Bruselu podaří dohodnout změnu vztahů mezi Velkou Británií a EU. Připustil ale, že je třeba dohodnout ještě řadu otázek. „Jsem přesvědčený, že Británie bude konstruktivní a aktivní člen Evropské unie,“ prohlásil šéf evropské exekutivy po setkání s předsedou europarlamentu Martinem Schulzem.
11:52
Bulharský parlament dnes podpořil účast armády na ochraně hranic před ilegálním pronikáním migrantů do země. Všech 156 přítomných poslanců v prvním čtení hlasovalo pro návrh změn a doplňků zákona o ozbrojených silách, který rozšiřuje aktivity vojska v době míru, informoval server Novinite.bg. Bulharská armáda má doposud jen logistickou úlohu při ochraně hranic. Po konečném schválení zákonných změn budou moci vojáci hlídkovat na hranicích společně s policisty. O tom, že 240členné Lidové shromáždění zapojení armády do ochrany hranic schválí definitivně, nikdo nepochybuje. Svědčí o tom i skutečnost, že 146 poslanců také schválilo zkrácení lhůty mezi dvěma čteními předložených změn zákona o obraně a ozbrojených silách na tři dny.
11:34
Velká Británie
Podle listu Guardian do Bruselu míří i předseda britské opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn, který se tam má setkat s evropskými socialisty. Očekává se, že bude Cameronovu snahu omezit dávky pro migranty pracující v Británii ostře kritizovat.
11:21
Velká Británie
Bývalý předseda britských labouristů a eurokomisař Neil Kinnock prohlásil, že je v zájmu Velké Británie, aby v EU zůstala. „Potřebujeme je víc než oni nás,“ uvedl s tím, že by se premiér David Cameron měl inspirovat slavnou Železnou lady Margaret Thatcherovou, která vystupovala jako velmi aktivní členka evropského společenství. „Pokud vám jde o reformy, lépe jich dosáhnete jako velmi, velmi angažovaný partner než jako potenciální expartner,“ dodal Kinnock.
09:59
Německo
Zároveň je podle bavorského ministra potřeba důsledněji deportovat ty uprchlíky, kteří v Německu neuspěli se žádostí o azyl. „Pokud vezmeme v potaz současnou úspěšnost žadatelů, mělo by být odsunuto 350 tisíc lidí. To je potřeba udělat důsledně a rychle. A v Německu nesmí být rozdíly v řešení deportací mezi jednotlivými spolkovými zeměmi, proceduru je třeba sjednotit. Nesmí být možné, aby například někteří běženci odjížděli do spolkových zemí, kde je menší riziko deportace,“ řekl Söder.
09:57
Německo
Söder také vyjádřil porozumění pro plán zemí Visegrádu na zabezpečení hranice mezi Makedonií a Řeckem, aby se uzavřela tzv. balkánská cesta uprchlíků. „Tyto země tak nejednají ze zlého úmyslu, ale protože už nevěří, že se Řecku podaří zajistit vnější hranici EU. Nechtějí svěřit budoucnost Evropy Turecku, což chápu,“ řekl Söder, který zopakoval požadavek bavorské zemské vlády na zajištění německých hranic, aby se omezil počet přicházejících běženců. Současné 2 000 až 3 000 lidí denně je podle něj příliš mnoho.
09:53
Německo
Dokud Evropská unie nestanoví horní hranici pro počet přijímaných běženců, nemůže očekávat od členských států souhlas s kvótami pro rozdělování uprchlíků. Deníku Die Welt to dnes řekl bavorský ministr financí Markus Söder. Vyslovil se také pro intenzivnější deportace neúspěšných žadatelů o azyl z Německa. „Bez účinné evropské horní hranice pro počet uprchlíků nebudou naši partneři ochotni hovořit o kvótách. Nikdo nechce nyní podepisovat prázdné šeky,“ řekl Söder. Jaká by měla být evropská horní hranice, neuvedl. „Celá Evropa ale jistě nebude chtít přijmout tolik lidí, kolik jich jen Německo přijalo loni,“ podotkl. Do Německa loni dorazilo téměř 1,1 milionu uprchlíků.
09:08
Česko
Český premiér Bohuslav Sobotka se obává, že v případě odchodu Velké Británie z Evropské unie může dojít k jejímu štěpení. „Obávám se dominového efektu, vlny nacionalismu a separatismu, která se prožene celou Evropou,“ řekl Sobotka poslancům výboru pro evropské záležitosti před odjezdem do Bruselu na summit EU. Více zde.
08:01
Německo
Podle německé kancléřky Angely Merkelové jsou Cameronovy požadavky „oprávněné a nezbytné“.
07:41
Velká Británie
Pokud se Velká Británie s EU na ničem konkrétním nedohodne, bude summit pokračovat páteční „anglickou snídaní“. V případě dosažení dohody pak britský premiér David Cameron večer uspořádá mimořádnou schůzi svého kabinetu, kde by měl získat souhlas k setrvání v EU. Poté může vyhlásit datum referenda, kde se k Brexitu vyjádří obyvatelé Spojeného království.
07:26
EU
Harmonogram summitu je podle BBC následující: ve čtyři hodiny SEČ odpoledne se začnou evropští státníci sjíždět do bruselského sídla Evropské rady. Od 17:45 SEČ se budou projednávat reformy navržené Velkou Británií, v sedm večer pak politici zasednou k večeři, během níž budou probírat řešení migrační krize.
07:14
Turecký premiér Ahmet Davutoglu však kvůli středečnímu teroristickému útoku v centru metropole Ankary zrušil plánovanou cestu na summit EU. O útoku v Ankaře se dozvíte více zde.
07:09
Velká Británie
Mezi sporné body patří otázky spojené s volným pohybem osob a britskou snahou omezit některé sociální dávky lidem z jiných zemí unie, kteří na ostrovech pracují. Londýn se také snaží vyvázat se z povinnosti spolupráce na "stále těsnější unii" a budoucí podobě vztahů Velké Británie, která má výjimku z eura, s eurozónou. Diplomaté v souvislosti s plánem na definitivní dohodu hovoří o pátku dopoledne. Dnes u večeře čeká osmadvacítku také debata o trvající migrační krizi. Lídři při ní zdůrazní potřebu skutečně prosadit dříve dohodnuté kroky, a to jak v unii, tak na straně partnerů - především Turecka.
07:05
Velká Británie
Reformu dosavadního postavení Británie v unii slíbil britským voličům premiér David Cameron předtím, než vyhlásí v zemi referendum o setrvání v EU. Po měsících jednání je na stole obrys dohody, sám předseda summitů Donald Tusk ale ve středu varoval, že finální úspěch zdaleka není zaručen. Rozhovor o Brexitu s expertkou na evropskou integraci Marií Bydžovskou si přečtěte zde.
06:59
EU
Premiéry a prezidenty zemí Evropské unie čeká dnes v Bruselu dlouhá noc. Únorový summit EU je věnován dvěma tématům a složitá otázka migrační krize je v danou chvíli tím méně komplikovaným. Do noci se bude jednat především ve snaze dohodnout detaily nové podoby vztahů mezi Velkou Británií a ostatními zeměmi evropského bloku.