Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 19. 2. 2016 23:25

Summit Evropské unie minutu po minutě

16:56
Česko
O požadavcích Británie na reformu jejího vztahu s Evropskou unií se chce český premiér Sobotka dohodnout už na tomto summitu. "Nemyslím si, že ta jednání lze nějakým zásadním způsobem protahovat. Budeme chtít dohodu tady, ale to, co je na stole, zatím České republice nevyhovuje," uvedl premiér.
16:29
  • Britský premiér David Cameron a předseda Evropské rady Donald Tusk se sešli...

    Britský premiér David Cameron a předseda Evropské rady Donald Tusk se sešli ještě před začátkem summitu (18. února 2016). / Autor: Reuters

16:13
Německo
"Chceme řešení, které by bylo řešením celé osmadvacítky," uvedla při příchodu Merkelová. Prioritu má podle ní spolupráce s Tureckem, prosazovat chce na summitu ale i lepší ochranu vnějších hranic unie. Německá kancléřka chce také hledat způsoby, jak by se mohli uprchlíci z Turecka dostat do zemí Evropské unie legálně.
16:04
EU
Evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos ve čtvrtek upozornil, že rakouský záměr pustit do země denně maximálně 3 200 migrantů by porušoval evropské zákony. "To, pro co se Rakušané rozhodli, není v souladu s evropským právem," řekl Avramopulos agentuře Reuters. "Je správné uznat, že Rakousko je pod obrovským tlakem. Je pravda, že jsou zahlcení, ale na druhou stranu jsou tu určité pravidla a zákony, které musí všechny země dodržovat,“ prohlásil. Země prý musí přijmout všechny žádosti o azyl podané na jejím území.
15:56
Německo
Německá kancléřka Angela Merkelová chce na summitu EU učinit vše pro to, aby Británie zůstala součástí osmadvacítky. V oblasti migrace sází především na spolupráci s Tureckem.
15:53
Nizozemský premiér Mark Rutte byl při příchodu na jednání mírně optimistický. "Myslím, že dnes nebo zítra můžeme dosáhnout dohody," řekl Rutte. Jedním dechem ale dodal, že "to bude znamenat ještě hodně tvrdé práce."
15:45
Twitter
Státy Visegrádské čtyřky se domluvily na společné pomoci uprchlíkům přímo na Blízkém východě.
18.února 2016 v 15:41, příspěvek archivován: 18.února 2016 v 15:44

Shodli jsme se,ze zorganizujeme spol. humanitarni projekt #V4,ktery pomuze zlepsit situaci v uprchlickych taborech v Jordansku či v Libanonu

15:36
Silně podporujeme celoevropské řešení migrační krize, shodli se ministři zahraničí Visegrádu. O takzvaném plánu B dnes podle Zaorálka nemluvili.
14:55
Twitter
18.února 2016 v 14:15, příspěvek archivován: 18.února 2016 v 14:50

Dnesni den a noc budou v Bruselu hodne dlouhe. #UKinEU https://t.co/L2O5wID23h

14:42
Velká Británie
"Dnes a zítra nás čeká důležitá práce a bude to tvrdé. Budu bojovat za Británii. Pokud se nám podaří dosáhnout dobré dohody, přijmu ji. Ale nepřijmu dohodu, která neřeší to, co potřebujeme," řekl britský ministerský předseda David Cameron. "Je daleko důležitější udělat to správně, než dělat cokoliv ve spěchu," dodal Cameron.
14:29
Velká Británie
Britský premiér David Cameron má za důležitější mít dohodu o nových vztazích s EU ve vyhovující správné podobě, než ji uzavřít ve spěchu. Řekl to při příchodu na summit EU.
14:19
Velká Británie
„Nemyslím, že tu dohodu někdo bude číst. Je příliš komplikovaná. A média si vyberou jednu či dvě věci - třeba roli europarlamentu při schvalování příslušných změn a předloží to čtenářům ve velmi zjednodušené podobě ve stylu 'bruselští byrokraté nás tlačí k tomu či onomu',“ poznamenala analytička Morteraová. Hlavním faktickým problémem, který musí v příštích hodinách státníci vyřešit, jsou otázky související s řízením eurozóny. Francie a Německo podle Morteraové mají velké výhrady k textu, kterého by chtěla dosáhnout Británie. „Snaží se zajistit, že Londýn nebude mít ve výsledku nějaké výhody, pokud jde o finanční regulace a podobné věci,“ podotkla.
14:09
Velká Británie
Konkrétní podoba smlouvy o nových vztazích mezi Velkou Británií a Evropskou unií, která by měla vzejít z dnešního summitu v Bruselu, nebude mít v očekávaném britském referendu o setrvání v unii příliš velký význam. Myslí si to analytička Camino Morteraová z bruselské pobočky londýnského Střediska pro evropskou reformu (CER). Britové totiž podle ní budou hlasovat daleko obecněji - o Evropské unii jako takové. Podle ní je to vlastně smutné, neboť Cameron svým evropským partnerům význam procesu trvajícího celé měsíce vysvětloval právě tím, že před referendem potřebuje voličům v Británii ukázat Evropskou unii fungující daleko lépe než dosud.
13:52
Velká Británie
Poslední návrh dohody Evropské unie s Británií získal a na internetu zveřejnil deník Financial Times. Přečíst si ho můžete ZDE.
13:34
Téma migrační krize ovládlo i World Press Photo. Prestižní fotografickou soutěž vyhrál snímek kojence, kterého otec podává pod ostnatým drátem na hranici Srbska a Maďarska. Autorem černobílé fotografie je Australan Warren Richardson. Víc čtete ZDE.
13:30
  • Vítězná fotka World Press Photo 2016 od Warrena Richardsona

    Vítězná fotka World Press Photo 2016 od Warrena Richardsona / Autor: AP

13:13
Slovinsko
Slovinský prezident Borut Pahor na rozdíl od české vlády podporuje kvóty na přerozdělení uprchlíků. "Skupina V4 má některá konkrétní stanoviska k řešení uprchlické krize, která se poněkud liší od pohledu Slovinska na tuto problematiku," podotkl Pahor po setkání s Milošem Zemanem. Částečně to prý chápe, protože středoevropské země nejsou přímo vystaveny uprchlické vlně. Slovinskem již prošlo více než 450 000 uprchlíků.
12:36
Slovensko
Slovensko bude podle premiéra Roberta Fica prosazovat urychlení plánu na vznik evropské pohraniční stráže, jakož i vytvoření záložního hraničního systému pro případ, že Řecko neochrání vnější schengenské hranice. „Budeme žádat urychlit zřízení evropské pohraniční a pobřežní stráže. Považuji za nenáležité, abychom pouhou diskusi vedli do 30. června," řekl Fico poslancům výboru slovenského parlamentu pro evropské záležitosti před summitem EU, na kterém se očekává debata státníků evropské osmadvacítky i k migrační krizi. Fico dodal, že EU již nyní potřebuje chránit své hranice.
12:36
Česko
Migrační krize není minulostí, ale může být hrozivou budoucností, uvedl prezident Miloš Zeman po dnešní dopolední návštěvě svého slovinského protějšku Boruta Pahora. Instituce Evropské unie musí podle něj přejít od slov k činům. Migrační krize k Zemanově lítosti zabrala zhruba 90 procent z diskuse obou státníků. Pahor ho informoval o tom, že přes Slovinsko přešlo zatím 455 tisíc migrantů. „Nejdůležitějším úkolem je, aby obě země na různých fórech usilovaly o to, aby se přešlo od slov k činům a Evropská komise a Evropská rada začaly kromě diskusí také něco konkrétního dělat," řekl Zeman.
12:29
Twitter
18.února 2016 v 10:52, příspěvek archivován: 18.února 2016 v 12:29

Pan prezident dnes Pražském hradě srdečně přivítal slovinského prezidenta Boruta Pahora. pic.twitter.com/Bi3tIoWn1s