Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 17. 11. 2015 21:11

26. výročí sedmnáctého listopadu 1989

Češi si připomínají výročí nacistického teroru proti vysokoškolským studentům i den zákroku komunistických mlátiček na Národní třídě. Výročí se nese v duchu teroristického útoku ve Francii, čeká se řada protestů. Portál iDNES.cz pro vás sleduje dění v ulicích českých měst v přímém přenosu, on-line reportáž píše Jan Wirnitzer a Václav Ferebauer.

13:26
Celý projev premiéra Bohuslava Sobotky k 17. listopadu je k nalezení na stránkách vlády. (viz zde)
13:21
Stovky lidí se už shromáždily i na pražském Albertově, kam dorazí prezident Miloš Zeman. Každý, kdo se chce dostat k pódiu, musí projít policejní kontrolou, informuje z místa reportér iDNES.cz. Lidé mají s sebou transparenty, někteří i lampiony s přeškrtnutou mešitou.
13:03
Na pražském náměstí Míru jsou na akci Tahle země patří všem - Refugees welcome stovky lidí, hlásí z místa reportérka iDNES.cz. V davu je i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, někdejší prezidentská kandidátka Táňa Fischerová či literární historik Martin C. Putna.
13:00
Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, který v roce 2013 neumožnil prezidentovi Miloši Zemanovi přednášet na akademické půdě s odůvodněním, že předvolební projev by narušil politickou neutralitu, si na sociální síti Twitter povšiml uzavírky pražského Albertova ze strany policie. Pietní místo je nyní pro veřejnost nepřístupné. Po čtrnácté hodině sem má přijít prezident Miloš Zeman, za nímž dorazí stoupenci Bloku proti islámu. Na pódiu se chystá velký transparent „Ať žije Zeman“.
12:59
17.listopadu 2015 v 12:23, příspěvek archivován: 17.listopadu 2015 v 12:59

17. listopadu je Albertov pro veřejnost uzavřen policejními kordony. Není rok 1939, ani 1989, ale 2015... pic.twitter.com/jhgzsW8drC

12:22
Vzpomínka na 17. listopad
„Vybudovali jsme demokratické instituce a mechanismy, uvědomujeme si, že nebudeme-li o svobodu zápasit každodenně, budou ty mechanismy jen formální. O svobodu je třeba bojovat každý den, protože o ni můžeme velmi rychle přijít,“ řekl první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který uctil památku 17. listopadu se členy a příznivci své strany.
12:23
Své znalosti o 17. listopadu můžete vyzkoušet v krátkém testu iDNES.cz. Najdete jej zde.
10:41
Vzpomínka na 17. listopad
O migrační krizi mluvil také bývalý prezident Václav Klaus. „Vidím obrovský problém v nedostatečné vůli, rozhodnosti a ochotě Evropy, s tím něco dělat,“" řekl při položení kytice u památníku na Národní třídě v Praze. Nynější dění je podle něj signálem, že se blíží nová nesvoboda.
10:32
Vzpomínka na 17. listopad
„Tak samozřejmě 17. listopad nám přinesl základní změny - svoboda slova, svoboda cestování a volného pohybu a svoboda podnikání,“ uvedl podle ČTK vicepremiér Andrej Babiš s dovětkem, že tyto hodnoty je nutné si připomínat . „Vidíme, že už někteří naši mladí studenti ani nevědí, co to byl 17. listopad, co ti lidi, kteří se nebáli bojovat proti komunistickému režimu, pro nás přinesli,“ dodal. Revoluce ale podle vicepremiéra nebyla tak zásadní změnou, jak lidé v Československu v roce 1989 předpokládali, a všechna jejich očekávání se nesplnila. „Tenkrát lidi byli jednotní, byli nadšeni, čekali obrovskou změnu, a samozřejmě v některých směrech se nenaplnila,“ řekl. Sám Babiš byl v minulosti evidován ve svazcích tajné komunistické policie StB jako agent. Podle rozhodnutí soudu ale neoprávněně. (Více o verdiktu zde.)
Vzpomínka na 17. listopad
  • Svíčku na Národní třídě zapálil i Andrej Babiš.

    Svíčku na Národní třídě zapálil i Andrej Babiš. / Autor: MAFRA

10:14
Vzpomínka na 17. listopad
Předseda ODS Petr Fiala se zotavuje po operaci a pietních akcí se neúčastní. Letošní výročí pokládá za zvláštní i proto, že „nedávno byly ideály Listopadu doslova pošlapány“, když prezident vyznamenal normalizačního komunistického ministra Tomana. „Dnes se musíme ptát, jakou demokracii vlastně chceme a máme. S komunisty, s oligarchy, co si koupí média a hlasy? (...) A kdo zajistí naši bezpečnost? Stačí členství v EU a NATO nebo se o ni nakonec budeme muset více starat sami?“ uvedl Fiala. Dodal, že „nesmíme ztrácet víru v hodnoty 17. listopadu a pozbýt odhodlání za opravdovou svobodu, fungující demokracii a naše národní zájmy každodenně bojovat“.
09:42
U Hlávkovy koleje vystoupil s projevem i premiér Bohuslav Sobotka. Jeho projev se ze značné části týkal migrační krize. „Strach a panika nesmí ovládnout ani naši mysl, ani naše srdce,“ řekl. Varoval před populisty, kteří chtějí zneužít strach lidí, a doplnil že stoupenci demokracie nesmějí skutečné obavy lidí bagatelizovat. Evropa podle něj potřebuje víc rozhodnosti a upřímnosti v pojmenovávání problémů. (Více o jeho projevu najdete v tomto článku.)
Vzpomínka na 17. listopad
  • Politici ANO uctili na pražské Národní třídě výročí 17. listopadu. Zleva...

    Politici ANO uctili na pražské Národní třídě výročí 17. listopadu. Zleva ministr životního prostředí Richard Brabec, pražská primátorka Adriana Krnáčová, ministr financí Andrej Babiš, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (17. listopadu 2015). / Autor: Michal ŠulaMAFRA

09:40
Vzpomínka na 17. listopad
Jednou z prvních akcí, které se dnes odehrály, bylo shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze. V listopadu 1939 byl nacistickou střelbou do demonstrace smrtelně zraněn student medicíny a místopředseda studentské samosprávy koleje Jan Opletal. Hlávkova kolej, kde se nachází i jeho pamětní deska, je tradičním pietním mítem.
09:36
Během dne budeme sledovat tři dějové linie, a to zejména v Praze, kde se děje nejvíc událostí. Zaměříme se na vzpomínkové a pietní akce ke zmíněným výročím, dále pak protesty proti uprchlíkům a imigraci a do třetice akce v určitém protikladu proti bodu druhému - tedy manifestace, na něž lidé přijdou například vyjádřit podporu a pochopení pro běžence. Sejdou se také odpůrci prezidenta Miloše Zemana. Ten sám plánuje dorazit ve 14 hodin na Albertov, kam se za ním vypraví stoupenci spolku Blok proti islámu.
09:34
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže z výročí 17. listopadu. Česká republika si připomíná jak události z roku 1939, kdy nacisté brutálně zasáhli proti českým studentům a devět jich popravili, tak výročí z roku 1989, kdy represivní složky brutálně zasáhly proti demonstraci na Národní třídě.