Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Připravujeme online reportáž

Migrační krize v Evropě

20:34
Twitter
Předseda Evropské rady Donald Tusk oceňuje přístup Německa a Angely Merkelové k uprchlické krizi. Evropa by měla ukázat Německu solidaritu, vyzývá Tusk.
09.listopadu 2015 v 20:08, příspěvek archivován: 09.listopadu 2015 v 20:30

European future will largely depend on Germany's approach to #RefugeeCrisis. Germany & Angela Merkel examples of best European tradition.

20:00
Twitter
09.listopadu 2015 v 15:49, příspěvek archivován: 09.listopadu 2015 v 19:56

A great interactiv map showing different sides of the #RefugeeCrisis #ValettaSummit https://t.co/ZzKloJhqWK pic.twitter.com/RT6DliWHl1

19:16
Česko
Evropská unie by měla jednat s vládou v Kábulu o vracení afghánských migrantů do bezpečných částí této země, myslí si ministr vnitra Milan Chovanec. O Afgháncích se přitom v EU původně uvažovalo jako o skupině, která by měla spolu se Syřany či Eritrejci nárok na přemístění z Řecka či Itálie do jiných unijních zemí kvůli tomu, že velmi pravděpodobně skutečně v EU mohou azyl získat. "Já se obávám, že pokud by se toto stalo, tak je to jen pozvánka dalších Afghánců do Evropy a ten problém by se jen zvýšil," poznamenal Chovanec.
18:33
Česko
Ministři zahraničí 13 zemí budou v pátek v Praze jednat o migraci a o rozšiřování Evropské unie. Zasedání se zúčastní šéfové diplomacií visegrádské čtyřky, západního Balkánu, Slovinska, Chorvatska a Británie a také místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.
18:11
Česko
Čeští velvyslanci ze zemí, které se potýkají s migrační vlnou, jednají v Praze o doporučeních pro zahraniční politiku české vlády. Novinářům to dnes během jednání vlády řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ambasadoři ze zemí Blízkého východu, severní Afriky i Evropy přijeli ze svých úřadů podat aktuální zprávu o situaci v jejich působišti a poradit se o dalším vhodném postupu České republiky. "Účelem té schůzky, o kterou nás požádal premiér, je podat důkladný obraz situace kolem migrace," řekl Zaorálek.
17:50
Velká Británie
Velká Británie dala imigrantům pobývajícím na její vojenské základně na Kypru sedm dní na to, aby v tomto ostrovním státě požádali o azyl, jinak budou deportováni do Libanonu. Na základně jsou teď desítky syrských, palestinských a libanonských běženců, kteří tam připluli před třemi týdny, uvedla agentura Reuters. "Není to žádné překvapení. Říkáme to už od doby, co přijeli," řekl dnes mluvčí britské vlády. O azyl na Kypru už podle něj požádalo 38 ze 115 uprchlíků, kteří na britskou leteckou základnu dorazili.
17:06
Německo
Od počátku září již přišlo do německé spolkové země Bavorsko více než 400 000 migrantů. Bavorsko je současnou migrační vlnou nejpostiženější německá spolková země. Končí tam totiž takzvaná balkánská stezka, po které do Německa putují migranti většinou z Blízkého východu přes Turecko, Řecko, země západního Balkánu a Rakousko.
17:01
Česko
Dvě desítky českých policistů dnes odjely do Slovinska pomáhat střežit hranice schengenského prostoru. Sloužit budou pět týdnů v okolí měst Dobova a Obrežje. Česko již dříve poslalo na podobnou misi 50 policistů, kteří pomáhají střežit hranice v Maďarsku. Vyslání policistů do Slovinska před týdnem schválila vláda. Náklady na misi budou asi 3,5 milionu korun.
16:29
Turecko
  • Migranti na tureckém pobřeží se naloďují do člunu. Jejich cílem je řecký ostrov...

    Migranti na tureckém pobřeží se naloďují do člunu. Jejich cílem je řecký ostrov Chios (9. listopadu 2015). / Autor: AP

15:56
Česko
Česká republika ani Slovensko nepočítají s tím, že by v letošním roce přijaly uprchlíky v rámci jejich přerozdělování mezi členskými státy EU. Při příchodu na dnešní mimořádné jednání ministrů vnitra unie k otázkám migrace to uvedli zástupci obou zemí, tedy Milan Chovanec a Robert Kaliňák. Ministři upozornili, že zatím v Řecku vůbec nezačal fungovat systém takzvaných hotspotů, tedy registrace a identifikace přicházejících migrantů. V době, kdy do EU denně přicházejí tisíce lidí se zatím podařilo v rámci systému přesunout jen několik desítek osob.
15:47
Řecko
Na řecký ostrov Lesbos se začínají sjíždět čeští dobrovolníci, aby pomáhali uprchlíkům, kteří připlouvají na člunech z nedalekého Turecka. První dvě Češky dorazily na místo o víkendu a mají již za sebou záchrannou akci, kterou podnikly v rámci mezinárodního týmu vídeňské organizace SOS Konvoi. Jsou předvojem větší skupiny dobrovolníků z takzvaného Czech Teamu. Patnáctičlenná skupina přiletí na Lesbos v sobotu. Bude mezi nimi i lékařka a dva potápěči. K dispozici budou mít i zdravotnický materiál, loď a další humanitární pomoc, která se postupně na ostrov dopraví.
15:12
Německo
Scelení rodin všech syrských uprchlíků není v současnosti v silách Německa. Uvedl to dnes mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert. Německé úřady jsou podle něj totiž plně vytížené registrací a hledáním ubytování pro statisíce příchozích běženců. "Když se podíváte na realitu napříč zemí, musí být každému jasné: Scelování rodin, jak ho nyní chápeme, nelze v současnosti realizovat," uvedl Seibert.
14:45
Švédsko
Počet žadatelů o azyl ve Švédsku poprvé za jediný týden překonal hranici 10 000. Nejvíc jich bylo z Afghánistánu. Celkem jich letos přišlo už 122 000. Švédská vláda již dříve uvedla, že nemůže nově příchozím migrantům zaručit, že pro ně najde ubytování. Švédský premiér Stefan Löfven rovněž prohlásil, že se obrátí na Evropskou unii s žádostí o přerozdělení části uprchlíků, kteří přišli na švédské území, mezi další země EU. Švédsko patří spolu s Německem ke státům, které přijímají nejvíce běženců.
14:17
Evropská unie
Evropští lídři na summitu EU k migraci ve Valettě oficiálně založí svěřenecký fond na pomoc Africe, do nějž přispěje i Česko. "Jsme připraveni jim pomoci rozvojovými programy, které by vytvořily podmínky v jejich zemi, aby lidé nemuseli odcházet," řekl ministr Zaorálek. Dodal, že česká vláda již minulý týden oznámila, že do fondu pro Afriku pošle 16 milionů korun. Na oplátku Evropa podle Zaorálka očekává spolupráci při navracení uprchlíků. Valettského summitu se za Českou republiku zúčastní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU - ČSL).
14:08
Evropská unie
Česká republika bude na blížícím se maltském summitu EU k migraci žádat důslednější ochranu hranic a dohodu s Afrikou a Tureckem. Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zdůraznil, že lepší dozor na hranicích znemožní pašerákům vydělávat na nelegální migraci. "My bychom měli být schopni vytvořit takovou ochranu vnější hranice a takový systém registrace, abychom celou tuto věc dostali pod kontrolu," dodal ministr. Toho chtějí členské státy Evropské unie dosáhnout posílením pravomocí evropské agentury pro ochranu hranic (Frontex). "Frontex by měl mít výrazně širší mandát nejenom při ochraně hranic, ale i při vracení nelegálních uprchlíků, tedy těch, kteří nezískali azyl," uvedl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza.
13:46
Česko
Podle třetiny Čechů je důležitější členství v Severoatlantické alianci (NATO) než v Evropské unii. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM. Pracovníci STEM dávají pokles zastánců členství v EU do souvislosti s unijními kvótami na přerozdělování migrantů. "Obavy českých občanů z uprchlíků vztah k Evropské unii, která po svých členských státech požaduje solidární řešení uprchlické krize, nepochybně nepříznivě ovlivňují," uvedl STEM.
13:32
Česko
Německo a Česko vytvoří pracovní skupinu, která bude řešit migraci. V jejím čele stane expremiér Špidla, řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.
12:24
Německo
Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére má důvěru kancléřky Angely Merkelové, řekl v pondělí mluvčí německé vlády. Minulý týden musela německá vláda potvrdit, že azylová politika pro uprchlíky ze Sýrie zůstává nezměněna. Stalo se tak poté, co de Maiziére prohlásil, že žádosti uprchlíků ze Sýrie budou posuzovány zvlášť a budou omezena jejich azylová práva.
10:48
Turecko
Přes 400 000 dětí syrských uprchlíků v Turecku nechodí do tamních škol. Oznámila to v pondělí organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW), podle níž je hlavním důvodem jazyková bariéra a chudoba rodin. Do Turecka se před boji v Sýrii uchýlilo 2,2 milionu Syřanů, mezi nimiž je 708 000 dětí ve školním věku. Organizace HRW vyzvala světové společenství, aby poskytlo naléhavě nutnou technickou a finanční pomoc, která situaci zlepší. Turecko by podle ní mělo poskytnout jazykovou podporu a lépe uprchlíky informovat o školní docházce. HRW také Turecko žádá, aby vytvořilo víc pracovních příležitostí pro dospělé Syřany a pomohlo tak omezit zaměstnávání syrských dětí.
10:36
Evropská unie
Vláda v pondělí schválila mandát pro blížící se maltský summit EU k migraci. Prioritami jsou ochrana vnějších hranic a dohody s Afrikou a Tureckem. Valettský summit se bude konat ve středu a ve čtvrtek a zúčastní se ho i zástupci afrických zemí, ze kterých do Evropy přicházejí uprchlíci.
09.listopadu 2015 v 09:48, příspěvek archivován: 09.listopadu 2015 v 10:40

Mandát na Vallettský summit k #migrace schválen. #CZ priority: ochrana vnější hranic, schopnost dohody s Afrikou, podmínky dohody s Tureckem