Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 15. 7. 2015 15:44

Závěrečná řeč Davida Ratha

10:59
Jednu nemocniční společnost prý měla ČSSD ve svém programu a text ovládací smlouvy tvořili právníci. „Nešlo tedy o můj osobní výtvor, ale o realizaci programu sociální demokracie,“ vysvětluje bývalý hejtman. Na obsah ovládací smlouvy měl prý minimální vliv jako člen rady a zastupitelstva.
10:57
Jednání pokračuje. Rath rozebírá takzvanou ovládací smlouvu na středočeské nemocnice. Podle žaloby díky ní mohla Pancová jako ředitelka „hlavní“ nemocnice Kladno ovládat i zakázky týkající se jiných nemocnic.
10:50

Po krátké přestávce míří obžalovaní z nádvoří justičního paláce opět k jednací síni.

10:33
Že se Rath snaží útočit přímo na osobu soudce Pacovského, nejen na senát, je zřejmé i z jeho dřívějších kroků. V minulosti se ho snažil zdiskreditovat kontaktem s jeho strýcem, který je advokát, a ještě předtím chtěl po Pacovském osobně zaplatit pokutu ve výši několika desítek tisíc za údajnou újmu. Rathova současná obhájkyně zase zdůraznila to, že Pacovský se stal soudcem Krajského soudu v Praze teprve nedávno, předtím pracoval u obvodního soudu.
10:32
Rath uznává, že jeho slova na senát nezapůsobila. „Jak vidím jejich výrazy, tak ani neposlouchají,“ řekl.
10:30
Na chodbě bývalý hejtman vysvětluje záležitost s fotkami soudce. Prý se mu dostaly do rukou a on chápe, že každý může udělat něco, na co není hrdý. Rath při čtení řeči zmínil, že na internetu kolují fotografie soudce Roberta Pacovského po flámu. Více najdete v textu.
10:27
Soudce Pacovský vyhlašuje pauzu.
10:24
Obžalobě bývalý hejtman opětovně vytýká, že užívala spojení „s vědomím Ratha“. „A mně teď nezbývá než se k těm věcem vyjadřovat. A jestli k mé tíži má být to, že ostatní se rozhodli částečně vypovídat, a já jsem si dovolil se aktivně bránit, tak mě za to odsuďte. Jestli je tady k tíži obžalovaného mluvit na svoji obhajobu, tak mě odsuďte,“ uvádí.
10:23
„Vím, že jsem tady na porážku, ale nepůjdu na ni jako mečící ovce,“ uvedl obžalovaný exhejtman.
10:19
Od chvíle, kdy se Rath přestal vyjadřovat k bodům obžaloby a mluví obecně ke kritice vyšetřujících orgánů, se jeho postup značně změnil. Mluví spatra, mnohem emotivněji a útočněji. Častěji také používá přirovnání, například o tom, že když někdo jí znojemskou pečeni, neznamená to, že ji jí na jižní Moravě. Je to opět kritika místní nepříslušnosti vyšetřování.
10:15
Podle Ratha jsou důkazy proti němu nepoužitelné, protože je získal místně nepříslušný (ústecký) orgán ještě předtím, než byl případ předán do Prahy. Apeluje na soudce, aby o důkazech a jejich použitelnosti rozhodl.
10:10
Kvůli místní nepříslušnosti se Rath obracel i na Ústavní soud. Ten mu ale sdělil, že se má obrátit nejprve na instituci nižší instance.
10:08
Závěrečná řeč obžalovaného nebere konce. Rath začíná citovat rozhodnutí soudů na stížnosti a námitky, které podával. Nejprve se vyjadřuje k již tolikrát probírané místní nepříslušnosti původního vyšetřovacího orgánu. (Byl vyšetřován zpočátku ústeckým, ne středočeským vyšetřovacím orgánem.)
10:06
„Po občanech chceme respekt k soudům, a když se nám to nehodí, tak to zlehčujeme,“ pokračuje Rath ve své kritice žalobců. Státní zástupce nehnul brvou, zato soudce se při těchto slovech neubránil mírnému zdvižení obočí.
10:02
Opět zní přirovnání práce žalobce a lékaře. „Mám podezření, že tam ten nádor je, tak to vyšetření nechám udělat, i když mi ho pojišťovna nezaplatí a budu ho muset platit ze svého,“ popisuje údajně práci správného lékaře. Žalobce podle něj měl u přepisů odposlechů postupovat podobně jako dobrý lékař. Konkrétně nechat udělat nové přepisy odposlechů.
09:58
Rath mluví o tom, jak je běžné, že když se s někým bavíme, skutečnost si k tomu přizpůsobíme. „Já se k tomu hrdě hlásím,“ říká. Z kontextu to vypadá, že má na mysli slova spoluobžalovaných, o kterých už včera řekl, že neví, proč si ho někdy „brali do úst.“ Chce tím nabourat ty nepřímé důkazy z odposlechů, kdy se spoluobžalovaní baví o něm, o tom, že mu mají předat část peněz apod.
09:54
Narozdíl od obžalovaného si žalobce nemyslí, že k žádné škodě nedošlo, a že by měl Rath vyváznout bez trestu. Ve své závěrečné řeči před dvěma měsíci mu navrhl minimálně 9 let vězení, propadnutí majetku a zákaz výkonu funkce. „Když není nikdo poškozen, významná část veřejnosti nechápe, proč je někdo trestán,“ pokračuje Rath.
09:53
„Nepřítomnost škody a poškozeného vás vyviňuje,“ vysvětluje Rath senátu Starý zákon. „Nepřítomnost poškozeného znamená žádný trest,“ zdůrazňuje.
09:50
Rath zdůraznil svou roli „zákonodárce, který byl u schvalování zákona, podle kterého mě teď soudíte.“ Soudu vysvětluje, že v zákoně mělo být uvedeno, že při takovém jednání, aby bylo trestné, musí vzniknout škoda. „Že to tam není, je chybou, protože jak jinak hodnotit společenskou nebezpečnost,“ vysvětluje bývalý poslanec za ČSSD a také ministr zdravotnictví.
09:48
Podle Ratha se prokázalo, že žádná škoda nikomu nevznikla.