Reportáž skončila 15. 8. 2014 10:01

Pád malajsijského letadla na Ukrajině

Při tragédii zahynulo všech 298 lidí na palubě. Povstalci i ukrajinská vláda se vzájemně obviňují ze sestřelení letounu.

00:23
Prezidenti USA Obama a Porošenko se v telefonickém hovoru shodli, že důkazní materiály musejí zůstat na místě, dokud se k nim nedostanou mezinárodní vyšetřovatelé. Rebelové, kteří ovládají oblast, do níž letoun spadl, se ale už dříve nechali slyšet, že předměty převezou do Moskvy, protože věří vyšetřování vedeném v hlavním městě Ruska.
23:29
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina nese Kyjev plnou odpovědnost za letecké neštěstí malajsijského letounu, protože k němu došlo na Ukrajině, uvedla ČTK.
23:23
Vzdušný prostor nad Ukrajinou měl být kompletně uzavřen už před incidentem, míní odborník oslovený redakcí iDNES.cz. Celý článek si přečtěte zde.
22:56
Evropský šéf malajsijských aerolinek Huib Gorter na tiskové konferenci na letišti Schiphol uvedl, že mezi identifikovanými oběťmi je 154 Holanďanů, 27 Australanů, 23 Malajsijců. 11 občanů Indonésie, šest z Velké Británie, čtyři Němci, čtyři Belgičané, tři obyvatelé Filipín a jeden Kanaďan, píše server BBC News.
22:49
Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol uvedla, že malajsijský stroj letěl v době zmizení z radaru ve výšce zhruba deset kilometrů, což bylo přes 300 metrů nad uzavřenou částí vzdušného prostoru. Tento koridor ukrajinské úřady uzavřely od země do výšky 9750 metrů, ale byl otevřen pro vyšší letovou hladinu, v níž se nacházel letoun," vysvětlil podle Reuters zdroj z Eurocontrolu. Po neštěstí byl prostor nad východní Ukrajinou uzavřen do neomezené výšky.
22:38
Malajsijský předseda vlády Najib uvedl, že od posádky zříceného letounu nebylo přijato žádné tísňové volání. „Při zjišťování toho, co se stalo, nezůstane kámen na kameni,“ řekl Najib. Pokud byl letoun sestřelen, viníci podle něho musí být rychle potrestáni.
22:28
Ukrajinské úřady uzavřely vzdušný prostor nad východem Ukrajiny, oznámila nedlouho po incidentu Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol. Zůstane prý uzavřen až do odvolání. Šéf úřadu Luc Tytgat uvedl, že v době katastrofy se ve stejné oblasti pohybovaly ještě další čtyři letouny, všechny bez přerušení pokračovaly po svých trasách.
22:05
Mluvčí ČSA Daniel Šabík řekl, že pro všechny spoje, které měly letět přes jihovýchod Ukrajiny, například do Taškentu, Almaty, Jerevanu a Tbilisi, už firma na dnešek i na další dny zajistila povolení letět jinudy. Pouze u spoje do Rostova na Donu, který má odletět dnes kolem půlnoci, ještě na toto povolení čeká. Pokud by ho nezískala, let zruší. Rovněž již dnes kolem půlnoci odlétá i letadlo ČSA do Taškentu, podle Šabíka musí cestující počítat s tím, že vzhledem k nové, delší trase, spoj dorazí do cíle později.
21:56
Šéf ukrajinských záchranářů Serhij Bočkovskyj si postěžoval, že separatisté brání práci v terénu.
"Pátrání je obtížné, protože hovoříme o velkém okruhu... ale také proto, že ozbrojení teroristé, kteří jsou na místě, tomu překážejí," řekl Bočkovskyj.
21:46
Povstalci nyní jednají se zástupci národních ukrajinských úřadů o zpřístupnění místa havárie pro pracovníky mezinárodních organizací, řekl „premiér“ povstalecké Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj.
21:40
Ukrajinská zpravodajská služba SBU zveřejnila na svém účtu na YouTube videa, která údajně zachycují rozhovory mezi proruskými separatisty, v nichž přiznávají sestřelení letadla, píše BBC. Igor Bezler, jeden z předních separatistů, po telefonu oznamuje ruskému bezpečnostnímu úředníkovi, že separatisté sestřelili letadlo.
21:35
Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že v době, kdy byl malajsijský letoun sestřelen, nebyly ve vzduchu žádné ukrajinské stíhačky. Letadlo prý navíc bylo mimo dosah ukrajinské vzdušné obrany.
21:17
Šéf ruského letového provozu Alexandr Neradko uvedl, že odpovědnost za letadlo nesla ukrajinská strana. Podle agentury ITAR-TASS se odvolal na to, že se letoun ještě nacházel pod kontrolou "dněpropetrovského centra".
21:12
Proruští separatisté vyzvali k třídenímu příměří, kvůli odstraňování následků po pádu malajsijského letadla. Uvedla to agentura Reuters.
  • Trosky letounu malajsijských aerolinek s 298 lidmi na palubě, který se zřítil...

    Trosky letounu malajsijských aerolinek s 298 lidmi na palubě, který se zřítil na východní Ukrajině (17. 7. 2014). / Autor: AP

21:05
Igor Girkin, ministr obrany samozvané Doněcké lidové republiky se měl na své stránce na ruské sociální síti Vkontakte (http://vk.com/strelkov_info) odpoledne pochlubit, že ozbrojenci sestřelili dopravní letoun An-26 ukrajinských ozbrojených sil nedaleko Torezu v Doněcké oblasti. Tedy zhruba v době pádu malajsijského Boeingu 777. Ukrajinský Forbes přinesl snímek této části stránky, kde se Girkin chlubí sestřelením, protože nyní již na serveru není. Není však jisté, zde se nejedná o fotomontáž. (snímek na forbes.ua najdete zde)
20:50
Americký viceprezident Joe Biden nabídl ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi pomoc při vyšetřování okolností a příčin tragédie malajsijského letadla.
20:42
"Jsem hluboce otřesen a hluboce zarmoucen tragédií, ke které došlo na východě Ukrajiny," řekl ČTK český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zdůraznil, že okolnosti pádu letadla, při kterém byl "zmařen vysoký počet lidských životů, musí být co nejdříve a nestranně vyšetřeny."
20:40
Ruský prezident Vladimír Putin vyjádřil v souvislosti se zřícením boeingu na Ukrajině soustrast premiérovi Malajsie, uvedla agentura Reuters.
20:37
Francouzký ministr zahraničí uvedl, že podle informací Malaysia Airlines byli na palubě sestřeleného letadla nejméně čtyři Francouzi. Už dříve se objevila informace, že boeingem letělo i 23 občanů USA.