Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 17. 7. 2013 16:03

Mimořádná schůze Sněmovny o rozpuštění

Sněmovna na návrh ČSSD jedná o svém rozpuštění a cestě k předčasným volbám.

  • Poslankyně Karolína Peake (LIDEM) si odnáší dokumenty, které zapomněla ve své

    Poslankyně Karolína Peake (LIDEM) si odnáší dokumenty, které zapomněla ve své předchozí sněmovní lavici vyhrazené pro členy vlády. (17. července 2013) / Autor: Petr TopičMAFRA

10:34
TOP 09
"I kdyby prezident Miloš Zeman pověřil sestavením vlády někoho z vás, skutečně se domníváte, sociální demokraté, že by podpořil toho z vás, kdo by zvítězil ve vašich vnitrostranických volbách? Vnitrostranické volby si můžete klidně zrušit. Kdo by stanul v čele vlády, to by nerozhodl váš sjezd. To by rozhodl pan prezident. A vy to dobře víte," obrátil se k ČSSD místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
10:25
VV
"Věci veřejné budou hlasovat pro rozpuštění, i když to může znamenat, že se do Poslanecké sněmovny po příštích volbách nedostaneme," řekla šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová. To je dalších 11 poslanců pro rozpuštění, s KSČM a ČSSD celkem 91. Stále chybí 29 poslanců, které bez ODS a TOP 09 není kde získat.
10:23
LEV21
„Rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci stíhání tří exposlanců ODS a v konečném důsledku i bývalého premiéra Petra Nečase je z právního hlediska kuriózní a je velkou blamáží české justice a části státních zástupců. (...) Bohužel, jediným výsledkem celé akce je s trochou nadsázky projížďka několika bývalých poslanců policejní octavií a měsíc strávený ve vazbě,“ glosoval včerejší propuštění exposlanců Tluchoře, Šnajdra a Fuksy expředseda vlády a šéf Národních socialistů Jiří Paroubek.
10:21
ČSSD
Bohuslav Sobotka opakovaně žádá poslance, aby pomohli rozpustit Sněmovnu. "Abychom občanům naší země otevřeli cestu k demokratickým volbám v září letošního roku," řekl v závěru čtvrthodinového projevu. Je to ale spíš rétorické cvičení...
  • Ministr vnitra Martin Pecina se vítá s poslanci před jednáním Sněmovny. (17.

    Ministr vnitra Martin Pecina se vítá s poslanci před jednáním Sněmovny. (17. července 2013) / Autor: Petr TopičMAFRA

10:15
Státní zástupce Ivo Ištvan požádal Sněmovnu o stažení své žádosti o vydání expremiéra Nečase k trestnímu stíhání. Předsedkyně Miroslava Němcová žádost předala mandátovému výboru.
10:04
Schůze Sněmovny začala, slovo dostal předseda ČSSD (navrhující strany) Bohuslav Sobotka.
09:53
"Všichni poslanci ČSSD budou hlasovat pro rozpuštění Sněmovny," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. ČSSD má 54 poslanců, s 26 komunisty tak tvoří 80 hlasů.
09:48
"Potřebujeme vládu, která bude mít legitimitu a podporu na půdě Poslanecké Sněmovny," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
09:36
KSČM
"KSČM od začátku říkala, že je nutné, aby se Sněmovna rozpustila. Proto podporujeme to usnesení o rozpuštění Sněmovny a vypsání nových voleb," potvrdil v tiskovém centru Sněmovny předseda komunistů Vojtěch Filip, že jeho strana bude hlasovat pro rozpuštění Sněmovny. Komunisté mají ve Sněmovně 26 hlasů.
09:34
KSČM
Předseda KSČM Vojtěch Filip iDNES.cz řekl, že v tuto chvíli je Petr Nečas v horším postavení než trio bývalých poslanců, kteří se včera dostali z vazby na svobodu. A to proto, že pro Petra Nečase si policisté mohou "přijít" poté, co skončí ve Sněmovně. Nečas totiž deklaroval, že znovu na poslance kandidovat nebude. A nebude tak mít ani imunitu.
09:28
Schůze výboru je přerušena na týden, aby jeho členům státní zástupce Ivo Ištvan mohl doručit návrh na stažení žádosti o Nečasovo vydání. Předseda výboru Bohuslav Sobotka zároveň poznamenal, že výklad nejvyššího soudu stran rozsahu poslanecké imunity je "poměrně široký"¨. "Ideální by bylo, kdyby se k výkladu ústavy dostal Ústavní soud," řekl Sobotka s tím, že ovšem nyní není cesta, jak by se záležitost k Ústavnímu soudu mohla dostat.
09:27
Zpět k aktuálnímu dění ve Sněmovně. Mandátový a imunitní výbor už přerušil - podle očekávání - schůzi, na které se měli poslanci zabývat vydáním Petra Nečase k trestnímu stíhání.
09:18
"Parlament má nejlepší a nejsilnější karty. Kdyby je hrál umně, může prezidentovi uštědřit politický výprask, stačí, aby jednal a konal," píše Joch. Dodává však, že mu něco napovídá, že se ČSSD tváří v tvář prezidentu Zemanovi rozsype. "Lidé, kteří nejsou ochotní či schopní prosazovat nejen své ideály, ale ani zájmy, si však nezaslouží vládnout. A dokonce ani politicky existovat," napsal někdejší poradce expremiéra Petra Nečase.
09:14
Zajímavý pohled na spor prezidenta s částí politické scény před časem přinesl ředitel Občanského institutu Roman Joch. Připomeňme si je: Uvedl, že trumfy má v ruce parlament, který může omezit prezidentské pravomoci, seškrtat rozpočet prezidentské kanceláře nebo na něj podat ústavní žalobu pro nečinnost, pokud by poté, co Rusnokova vláda (zřejmě) nezíská důvěru, odmítal jmenovat dalšího premiéra.
08:38
Proč nechce předčasné volby ODS, je jasné z jejích preferencí, které činí podle agentury ppm factum pouhých osm procent, tedy historické minimum. Rovněž TOP 09 zřejmě počítá s tím, že pokud stráví delší čas v opozici proti Rusnokově vládě (kterou nejspíše v srpnovém hlasování o důvěře podpoří levice), bude moci těžit z jejích chyb.
08:35
Rozpuštění Sněmovny by podle Ústavy znamenalo, že prezident Miloš Zeman musí vyhlásit nové volby, které se musí konat do 60 dnů od rozpuštění. V současné situaci by to znamenalo ale i to, že vládě premiéra Rusnoka nemá kdo vyjádřit či nevyjádřit důvěru. Vláda by tak nemohla naplnit svou ústavní povinnost.
  • Ministři Rusnokovy vlády přicházejí k na jednání Poslanecké sněmovny. (17.

    Ministři Rusnokovy vlády přicházejí k na jednání Poslanecké sněmovny. (17. července 2013) / Autor: Petr TopičMAFRA

08:28
Schůze Sněmovny začíná v deset hodin. Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová se nejprve v devět hodin setká s místopředsedy Sněmovny a o čtvrt hodiny později s politickým grémiem. Doladí spolu procedurální detaily. Mimořádná schůze začne v deset hodin, půl hodiny po jejím skončení je naplánováno pokračování řádné 56. schůze.