Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 17. 11. 2012 19:51

Výročí 17. listopadu

Češi si připomínají 17. listopad 1939 a 1989. Do ulic vyrazí zavzpomínat i protestovat.

12:05
Na Václavském náměstí se už houfují stovky lidí, kteří přišli na odpolední demonstraci. Došlo už na první potyčku, hlásí reportér iDNES.cz z místa. Taxikář a protivládní aktivista Zdeněk Ponert umístil těsně pod sochu svatého Václava svou šedou dodávku, odboráři požádali policii, aby zasáhla. Těžkooděnci obstoupili Ponertův vůz a zajistili jeho odtažení. Vzduchem zatím létala jen ostrá slova.
  • Výročí přilákalo na Národní třídu i lidi, kteří si chtěli vyříkat řadu věcí od

    Výročí přilákalo na Národní třídu i lidi, kteří si chtěli vyříkat řadu věcí od plic. (17. listopadu 2012) / Autor: Petr TopičMAFRA

11:43
Na Klause na Národní třídě čekali příznivci i odpůrci. Nesouhlasné výkřiky v jednu chvíli přerušilo volání "Ať žije Klaus!" Jeden z odpůrců pokřikoval, že Klaus je největším zlodějem a že rozkradl a zaprodal Českou republiku. Kritiky nebyl ušetřen ani expremiér a prezidentský kandidát Miloš Zeman, který si vyslechl, že mu odpůrci přejí soud. Tímtéž pak hrozili i současné hlavě státu.
11:37
Prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas položili květiny u památní desky na Národní třídě. Reportérka iDNES.tv hlásila z místa poměrně nekompromisní policii i ochranku v civilu.
10:57
Třiadvacet let staré události si lidé u památníku na Národní třídě připomínají od rána. Na místo zásahu komunistické policie proti studentům nosí svíčky, květiny i věnce. U domu stojí i muž, jenž na transparentu označuje posledních 23 let za "totalitu demokratických zlodějů". U Národního divadla zase postavili stánek kritici kabinetu z iniciativy Stop vládě.
10:53
Svoboda a demokracie není podle premiéra Petra Nečase samozřejmostí. "Chci věřit, že neztrácíme historickou paměť," uvedl k výročí událostí 17. listopadu.
10:53
Národní třída čeká na příjezd prezidenta Václava Klause. Na místě jsou policisté, uvedla reportérka videotýmu iDNES.cz. Je možné, že dostali avízo na přítomnost radikála Vondrouše.
10:31
"Nejsem ozbrojen," uklidnil na dálku prezidenta Klause Vondrouš, účastnící se komunistického setkání na Národní třídě. Co plánuje, nechtěl reportérovi iDNES.cz říci. "Nechám to náhodě," tvrdil. Vládní politici podle něj na "pískací akce" stejně moc nechodí.
  • Radikál Pavel Vondrouš, který nedávno v Chrastavě postřelil prezidenta Václava

    Radikál Pavel Vondrouš, který nedávno v Chrastavě postřelil prezidenta Václava Klause sedmi plastovými kuličkami, přišel na výročí 17. listopadu na Národní třídu v Praze. Ve stejnou dobu na Národní třídu mířil i prezident Klaus. / Autor: Petr TopičMAFRA

10:30
V centru Prahy se pohybuje i radikál Pavel Vondrouš, který nedávno v Chrastavě napadl prezidenta Václava Klause pistolí na plastové kuličky. Policisté ho pak nakrátko zadrželi. Před několika dny se Vondrouš objevil ve Vídni, opět ve stejnou dobu jako prezident Václav Klaus, do jeho blízkosti se ale nedostal.
09:58
Pietní akt u Hlávkovy koleje skončil položením věnců.
09:42
Proč se pietní akt koná tradičně u Hlávkovy koleje? Jan Opletal, třiadvacetiletý student medicíny, byl totiž v roce 1939 místopředsedou zdejší studentské samosprávy. Spolu s ním nacisté zasáhli a smrtelně zranili též pekařského dělníka Václava Sedláčka, který zemřel ještě během převozu do nemocnice. Opletala lékaři operovali, ale 11. listopadu zemřel na zánět pobřišnice.
  • Výročí 17. listopadu si přišla k Hlávkově koleji připomenout řada politiků

    Výročí 17. listopadu si přišla k Hlávkově koleji připomenout řada politiků včetně nejvyšších představitelů země. Přišli i pamětníci, například Jan Šabršula (ve světle šedém kabátu mezi prezidentem Klausem a premiérem Nečasem), který zažil 17. listopad 1939 jako student. / Autor: Petr TopičMAFRA

09:19
Čtyřiadevadesátiletý Jan Šabršula je jeden z posledních tří žijících studentů deportovaných v roce 1939 do Sachsenhausenu. "Setkali jsme se tam s německými politickými vězni, kteří se k nám chovali velice přátelsky a na které rádi vzpomínáme," řekl. Vzpomíná na krutý život v táboře. Šabršulův životní příběh si můžete přečíst na portálu Paměť národa.
09:16
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička uvedl, že nebýt studentů v listopadu 1939, nebylo by ani vystoupení aktérů 17. listopadu 1989. Zalitoval, že u Hlávkovy koleje bývá účast hojná, ale že už méně lidí chodí do ruzyňských kasáren, kde byli studenti v roce 1939 popraveni. Vyzval přítomné, aby přišli.
09:09
"Současná informační, spíše neinformovaná společnost s její apoteózou internetu nás zaplavuje nestrukturovanými informacemi," řekl prezident. Lidé mají podle něj poškozené hodnotové vzorce a nemají své informace kam ukládat, což podle něj vede k zapomínání. "Tleskáno je gestům a slovům, nikoliv činům a zásadovému, konzistentnímu jednání," dodal.
  • Prezident Václav Klaus se zdraví s premiérem Petrem Nečasem u Hlávkovy koleje

    Prezident Václav Klaus se zdraví s premiérem Petrem Nečasem u Hlávkovy koleje (17. listopadu 2012) / Autor: Petr TopičMAFRA

09:06
"Celá tato léta se tu potkávám víceméně se stále stejnou skupinou lidí. To je z jedné strany pěkné, z druhé naopak varovné," řekl na pietním aktu prezident Václav Klaus.
09:04
Předseda nadace Nadání Václav Pavlíček před Hlávkovou kolejí připomněl, že jako první byli nacistickým terorem 17. listopadu 1939 postiženi právě studenti Hlávkovy koleje.