Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 11. 7. 2012 14:49

David Rath se hájil před poslanci, pak ho vrátili do vězení

Poslance zpovídali v bývalé klášterní usedlosti. Jednání trvalo přes dvě hodiny. Poslanci se nyní radí ve Sněmovně nad usnesením pro plénum Sněmovny.

09:20
Zatímco výbor jedná, trochu odbočíme. František Šejnost, který je rádcem a mluvčím Rathovy manželky Evy, tvrdí, že ho v pondělí v blíže neupřesněné restauraci za Prahou napadli dva muži. "Do restaurace, kde jsem seděl s paní Rathovou a advokátem, který má posílit obhajobu jejího manžela, vešli dva potetovaní darebáci s hákovými kříži. Jeden z nich se se mnou o chvíli později začal prát, z obličeje mi tekla krev," řekl Šejnost iDNES.cz.
09:10
"Pokud Ústava připouští, aby poslanec (senátor) mohl být zadržen, stane-li se tak bezprostředně po spáchání trestného činu, musí to nezbytně znamenat, že může být nejen zadržen, ale že zcela logicky mohou být následně činěny kroky, které se zadržením osoby přistižené při spáchání trestného činu souvisí," uzavírá Křeček.
09:09
"Kdyby mělo platit, že poslanec sice může být zadržen při spáchání trestného činu, ale veškeré úkony spojené s trestním stíháním mohou být zahájeny až poté, co ho Sněmovna nebo Senát vydá ke stíhání, pak by takové ustanovení znamenalo, že poslanec nebo senátor může být zadržen jen zcela formálně a po 48 hodinách musí být zase propuštěn," píše Křeček, poslanec mandátového a imunitního výboru. Takové ustanovení by podle něj nemělo žádný praktický význam.
09:08
Nad rozdílnými názory právníků na to, jestli je držení Ratha ve vazbě podle práva, se na svém blogu na iDNES.cz zamýšlí poslanec a právník Stanislav Křeček. Vychází z předpokladu, že by v "právu obecném" neměla být ustanovení, která postrádají praktický smysl.
  • Předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka přichází

    Předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka přichází na jednání, které se zabývalo přípustností trestního stíhání poslance Davida Ratha (22. května 2012). / Autor: Michal Kamaryt ČTK

09:00
Jednání mandátového a imunitního výboru Sněmovny právě začíná. Koná se za uzavřenými dveřmi, tedy bez přítomnosti médií.
08:58
Radek John před jednáním výboru novinářům řekl, že nechápe, jak se může Rath hájit při tom, jaké má policie k dispozici odposlechy. "Až uvidíte ty odposlechy, tak to pochopíte," řekl John novinářům. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš uvedl, že se přiklání k tomu, aby byl Rath vydán ke stíhání. Rád by také věděl, jakou má představu o vykonávání svého mandátu.
08:57
Schůzka s Rathem by se podle Jeronýma Tejce měla odehrát mezi 10. a 11. hodinou. Poslanec to řekl v České televizi. Tejc také zmínil, že jsou jen dvě cesty, jak se vzdát mandátu - buď by Ratha musel ve věznici navštívit notář, nebo by obviněný poslanec vystoupil před Sněmovnou a přitom se mandátu vzdal.
08:46
Úsměvná perlička z Litoměřicka. Novináři si ve Sněmovně stěžovali, že se sice pokoušeli sledovat vůz s Rathem, už za Litoměřicemi se ale policistům podařilo je setřást.
08:44
Před místností 22 v Poslanecké sněmovně, kde se sejde mandátový a imunitní výbor, je už od rána houf novinářů a televizních štábů. Ještě před nimi ale zaměstnanci Sněmovny do místnosti přinesli televizi, zřejmě proto, aby poslanci mohli sledovat policejní záběry ze zatýkání Ratha.
08:42
Předseda mandátového a imunitního výboru a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka měl při příchodu do Sněmovny dobrou náladu. "Copak se tu dnes děje?" žertoval s novináři při příchodu. Kam poslanci vyrazí za Rathem, neřekl.
08:14
David Rath zůstává zatím poslancem. Vzdal se funkce hejtmana a pozice zastupitele Středočeského kraje. Není už ani členem ČSSD. Ač vytrvale prohlašuje, že je připraven vzdát se poslaneckého mandátu, dosud místo činu zůstává jen u slov.
08:08
Poslanci z mandátového a imunitního výboru musí také rozhodnout, kde budou s Rathem mluvit. Ve Sněmovně to téměř jistě nebude. "Navrhnu, abychom Davida Ratha vyslechli na neutrálním místě, na některém státním zastupitelství nebo policejní služebně v Praze," avizoval člen výboru a bývalý Rathův stranický kolega Jeroným Tejc z ČSSD. (více o "bojovce" poslanců čtěte zde)
08:01
Krátce před sedmou hodinou ráno podle ČT vyjela policejní eskorta s poslancem z litoměřické věznice, kde je Rath ve vazbě. Zamířila do Prahy. Zde se v devět hodin sejdou poslanci výboru.
07:57
Definitivně má o přípustnosti trestního stíhání Davida Ratha rozhodnout Sněmovna na svém prvním zasedání. Rozhodnutí výboru (v něm je 15 z celkem 200 poslanců) sice není pro Sněmovnu závazné, lze jej ale vnímat jako vodítko, jak budou hlasovat poslanci v plénu. Ve výboru jsou totiž zastoupeni poslanci všech zvolených stran.
07:48
Policie minulý týden zatkla Davida Ratha s krabicí od vína, ve které přenášel sedm milionů korun. Poslanec se hájil, že nevěděl, co v krabici je, nebylo mu to ale zatím nic platné. Zadržení poslance posvětila šéfka Sněmovny Miroslava Němcová, Rath je obviněný z korupce a hrozí mu až dvanáct let vězení.
07:45
Hezké ráno, milé čtenářky, milí čtenáři. Budeme pro vás dnes minutu po minutě sledovat převoz poslance Davida Ratha do Prahy a jeho obhajobu před poslanci mandátového a imunitního výboru Sněmovny.