Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 27. 4. 2012 20:56

Sněmovna rokuje o vyslovení důvěry Nečasově otřesené vládě

Kabinet Petra Nečase testuje po odchodu VV z koalice svou sílu. K získání důvěry Sněmovny potřebuje hlasy většiny přítomných poslanců, jinak vláda padne.

10:35
ČSSD
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zahajuje svůj projev polemikou s premiérem. Na rozdíl od něj Sobotka považuje za legitimní hovořit o přeběhlících a odpadlících. Nečas totiž před pár minutami řekl, že přeběhlíkem je ten, kdo zamíří z koaličního tábora do opozičního či naopak.
10:33
Zmatek v pořadí přihlášených. Místa u řečnického pultu se domáhal šéf Národních socialistů Jiří Paroubek. Ten ovšem nemá přednostní právo. Před ním tak vystoupí Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek, Vojtěch Filip, Karolína Peake a Kateřina Klasnová. Nespokojený Paroubek si stěžoval u řídící schůze Miroslavy Němcové a teď si zase jde sednout.
  • Premiér Petr Nečas při vystoupení na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny před

    Premiér Petr Nečas při vystoupení na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny před hlasováním o důvěře jeho vládě. (27. dubna 2012) / Autor: Vít Šimánek ČTK

10:30
ODS
Premiér Petr Nečas si sedá. Cestou k jeho místu ho chválí ministr financí Kalousek, projev se mu líbil.
10:25
ODS
"To, že lidé demonstrují z důvodů sociálních, může vážně myslet jen člověk mdlé inteligence," řekl premiér a vyvolal pokřikování z levé strany sálu. Sociálně demonstrovat v zemi s nejnižší mírou chudoby v EU a pátou nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU podle něj možné není, došel tedy k závěru, že demonstrace jsou politické.
10:22
ODS
Malý dvojsmysl u řečnického pultu. "Kdybychom museli reformy dělat v budoucnu, budou muset být ještě sociálně citlivější," řekl Nečas.
10:22
Do rozpravy je nyní přihlášeno 29 poslanců, počínaje Bohuslavem Sobotkou a konče Pavlem Bémem. Ještě před chvílí svítilo na první příčce jméno Jiřího Paroubka, teď tam ale není.
10:18
ODS
"Celá země mohla být v úplně jiné situaci. Potřebné reformy byly odkládány a proto jsou dnes částečně bolestivé. Budou-li odkládány dále, budou bolet ještě více!" zvýšil hlas předseda vlády. Zprava zní potlesk. Sociální demokracie podle Nečase nutnost změn nepochopila a nepoučila se.
10:14
ODS
"Zodpovědnou rozpočtovou politikou šetříme peníze daňových poplatníků," prohlásil premiér. Jenom Česku a Estonsku ratingové agentury zvýšily rating o dva stupně, ostatní členové EU na tom byli hůře, řekl.
10:10
ODS
"Pokud vláda obdrží důvěru, považuji za klíčové, aby byla schopna prosazovat své vládní priority," řekl premiér Petr Nečas v úvodním slovu. Doplnil, že v EU v poslední době padlo už devět vlád, zejména z rozpočtových důvodů.
10:09
Poslanci si na úvod odhlasovali, že můžou jednat i po 24. hodině. To ovšem neznamená, že se tak automaticky stane, je to spíš preventivní krok. Z poměrně nepochopitelných důvodů se poté, co šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura tento návrh přednesl, Sněmovnou rozlehl potlesk.
10:05
Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová zahajuje schůzi.
09:50
Poslanci se scházejí v jednacím sálu Sněmovny. Schůze za pár minut začne.
09:35
TOP 09
"Nedostali jsme žádné pokyny, spíš to bylo o jakémsi lidském faktoru," řekl po schůzce vládních poslanců Petr Gazdík. Podle Gazdíka k poslancům promluvili kromě Nečase i Schwarzenberg a Peake. "My jsme se nepočítali," odvětil Gazdík na dotaz, kolik poslanců koalice se na jednání sešlo.
  • Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka a šéf poslaneckého klubu ČSSD

    Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka a šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc ukazují etický kodex poslance před mimořádnou schůzí sněmovny k hlasování o vyslovení důvěry vládě. (27. dubna 2012) / Autor: Vít Šimánek ČTK

09:33
ODS
Premiér Petr Nečas po jednání koalice ve Státních aktech řekl: "Požádal jsem poslance o důvěru a také jsem řekl, že koaliční partneři musí držet při sobě, protože pokud bude vyslovena důvěra, čekají nás ostré parlamentní bitvy, které zvládneme jen při schopnosti naleznout a dodržovat kompromisy." Odmítl sdělit, kolik hlasů bude požadovat, aby vláda mohla fungovat.
09:31
ČSSD
Taktéž předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že bude jeho strana hlasovat proti důvěře vládě. Není podle něj standardní a legitimní vládnout s přeběhlíky, respektive odpadlíky od VV. "Oni se prostě nových voleb bojí," poznamenal Sobotka na adresu Nečasových věrných. Za jeden z důvodů, proč dosud drží vláda pohromadě, označil úmysl prosadit církevní restituce. Ale to všechno ještě zajisté uslyšíme během jeho projevu při schůzi Sněmovny.
09:29
ČSSD
Sociální demokraté mají dle vlastních slov připraveno deset až patnáct řečníků. Původní informace hovořila o rozpětí 10-25, ale lídři strany se nechali slyšet, že se nechtějí příliš opakovat.
09:22
KSČM
Informace pro pana poslance Kováčika: mnoho lidí, jimiž se zaklíná, jde v pondělí do práce. Ne každý má prodloužený víkend jako poslanci.
09:18
KSČM
Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik slíbil "říci před prodlouženým víkendem vládě ne za všechny, kteří byli na Václavském náměstí, kteří ztratili práci, za hrozbu školného a za všechny další hrozby". Připustil, že by i on byl raději na zahrádce.
09:11
KSČM
Poslanci KSČM předstoupili před novináře s očekávaným prohlášením, že vládě důvěru nedají. Pavel Kováčik a Alexandr Černý si připnuli protestní placky Stop vládě. Šéf strany Vojtěch Filip označil nynější setkání a přepočítávání koaličních poslanců ve Státních aktech za "stmelovací cvičení".
09:11
Na druhou stranu začíná víkend, venku je hezky a poslanci začínají jednat už dopoledne. To je unikátní situace, čtyři předešlé schůze začínaly odpoledne či večer a vždy v úterý.
09:08
Je těžké říci, jak dlouho může schůze trvat. Na jednu stranu poslanci obvykle na podobná jednání energii mají, minulé podobné schůze trvaly od 3,5 do 7,5 hodiny (ta nejkratší se konala večer po celodenním jednání Sněmovny).
08:57
Do takzvaných státních aktů, největší místnosti Sněmovny po jednacím sálu, se trousí první koaliční poslanci. Premiér Petr Nečas si chce ještě před schůzí přepočítat, kolik má jeho prořídlé vojsko hlasů.
08:54
Před Sněmovnou je několik lidí, kteří sbírají podpisy pod petici na rozpuštění Sněmovny. Přicházející poslanci se kupodivu podpisu vyhýbají.
08:43
Třetí pokus se konal 20. března 2012 (podrobné informace zde). Opoziční poslanci vytáhli do boje proti zdražování a reformám, ale ani tentokrát neuspěli. Dnes je tedy čeká už čtvrtá šance na sesazení vlády.
08:37
Podruhé se ČSSD pokusila sesadit vládu 26. dubna 2011 (dění jsme sledovali zde). Rozbuškou byla krize kolem Víta Bárty poté, co vyšlo najevo, že si mohl u straníků Škárky a Kočí kupovat loajalitu.
08:30
První pokus svrhnout vládu přišel 21. prosince 2010 (podrobně jsme ho sledovali zde). Opozice vyvolala hlasování kvůli korupční kauze na Státním fondu životního prostředí, kvůli které přišel o křeslo ministr Pavel Drobil (více o případu čtěte zde).
08:24
Pro kabinet Petra Nečase je to v pořadí už páté hlasování o bytí či nebytí, přičemž to první nebylo nijak mimořádné - vláda nemůže začít vládnout, aniž by získala důvěru.
Více o tom, jak kabinet 10. srpna 2010 získal důvěru, čtěte zde.
  • Poslanci Věcí veřejných při jednání Sněmovny (24. dubna 2012)

    Poslanci Věcí veřejných při jednání Sněmovny (24. dubna 2012) / Autor: Jiří Benák, iDNES.cz

08:22
Poslanci Věcí veřejných, s výjimkou Davida Kádnera, nehodlají odejít ze sálu (to by snížilo kvórum a usnadnilo vládě přežití). Osm z nich slíbilo hlasovat proti vládě, tři s ní. Jsou to Otto Chaloupka, Miroslav Petráň a Milan Šťovíček.
08:09
Kabinet se při hlasování hodlá opřít o 51 poslanců ODS a 41 zákonodárců TOP 09. Dále spoléhá na podporu platformy vicepremiérky Karolíny Peake, která se spolu se sedmi dalšími poslanci trhla od Věcí veřejných. Uvidíme, jak budou hlasovat nezařazení poslanci Michal Doktor a Pavel Bém (dříve ODS).
08:02
Při hlasování o důvěře potřebuje vláda získat prostou většinu přítomných poslanců. Tím se tento mechanismus liší od hlasování o nedůvěře, které podle ústavy může vyvolat opozice, která ale pro úspěch potřebuje 101 hlas, tedy prostou většinu všech poslanců.
08:00
Milé čtenářky, milí čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže z Poslanecké sněmovny. Minutu po minutě budeme sledovat hlasování o důvěře vládě premiéra Petra Nečase. Kabinet si chce otestovat svou sílu poté, co z něj odešly Věci veřejné.