Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 30. 8. 2011 21:28

Sněmovna vydala Bártu se Škárkou, na řadě jsou reformy

Zdroje: iDNES.cz a ČTK

16:12
Jaroslav Škárka poslance znovu vyzval, aby ho vydali ke trestnímu stíhání.
16:09
VV
Opozici u pultíku střídá ministr školství Josef Dobeš (VV). Řekl, že on sám Škárkovi půjčil peníze. Veškeré okolnosti této půjčky popsal u výslechu policii. Dobeš se také ohradil proti tvrzení, že by ho policisté nevyslechli. Zároveň ale uvedl, že před policisty nebyli jeho kolegové Michal Babák a Karolína Peake. "Nebudu hlasovat pro vydání Víta Bárty," dodává Dobeš.
16:08
Parlamentní volby by nyní vyhrála ČSSD před ODS, KSČM a TOP 09. Do sněmovny by se nedostaly vládní Věci veřejné (VV), naopak by v ní zasedli lidovci. Pravice by ale většinu v dolní komoře neměla. Občanští demokraté spolu s TOP 09 a případně i s KDU-ČSL by dali dohromady 91 křesel, vyplývá z volebního modelu agentury Factum Invenio.
15:42
KSČM
Ratha u pultíku vystřídal poslanec KSČM Miroslav Grebeníček. "Má jít v pod koberec zametaných kauzách o průlom? Pak by to byla pro občany dobrá zpráva. Případů, kdy dochází ke klientelistickému a korupčnímu dojení veřejných rozpočtů, je bezpočet," říká Grebeníček. "Očekávám od premiéra a zástupců koalice, že se nás a veřejnost pokusí dnes přesvědčit, že nejde o zástupnou frašku," dodává.
  • Vít Bárta na jednání Sněmovny, která rozhodovala o jeho vydání k trestnímu

    Vít Bárta na jednání Sněmovny, která rozhodovala o jeho vydání k trestnímu stíhání (30. srpna 2011) / Autor: Jiří Benák, iDNES.cz

15:34
ČSSD
"Chci věřit tomu, že pan Bárta je nevinný, chci věřit, že je Dobroděj, štědrý mecenáš, ale je skutečně možné jeho dobrodějnost prokázat v situaci, na které závisí osud vlády? Já osobně zvednu ruku pro vydání Víta Bárty, ale ruka se mi nebude zvedat lehko. (...) Věřím tomu, že poslance vydáme, ale nevěřím tomu, že bude proces spravedlivý a objektivní," řekl poslanec David Rath ve svém desetiminutovém proslovu.
15:26
ČSSD
"S poslaneckou imunitou nelze nakládat lehkovážně. Toto je případ, na který lze nahlížet z několika úhlů pohledů," ujal se slova u řečnického pultíku opoziční poslanec, hejtman David Rath. "Policii u nás nemůžeme považovat za objektivní. (...) O to je to závažnější, že Vít Bárta je majitel jedné politcké strany, díky níž může přežívat vláda Petra Nečase. Jen díky této trubičce s kyslíkem toto zombie může přežívat," kritizuje Rath.
15:18
Poslanci se vrátili k přerušené mimořádné 21. schůzi. Projednávají vydání poslanců Víta Bárty (VV) a Jaroslava Škárky (bez politické příslušnosti) k trestnímu stíhání. "Výbor doporučuje Sněmovně, aby vyslovila souhlas s tresním stíháním," řekl předseda imunitního a mandátového výboru Jeroným Tejc . Bárta je podezřelý z podplácení a Škárka z přijetí úplatku.
15:12
Nezařazený poslanec Stanislav Huml iDNES.cz řekl, že o spolupráci s klubem ČSSD požádal před měsícem. "Stále se cítím být zvolen za program, který byl v případě Věcí veřejných totožný s ČSSD," řekl Huml. Ten čelí otázkám, zda bude podporovat vládní reformy. Připustil, že jeho podpora není samozřejmá. "S daňovou reformou mám problém. Směšovat ji s důchodovou reformou je špatné, nevím, jak budu ještě hlasovat, ale budu to dělat velmi opatrně," dodal ČT Huml. Podle něj je sociální reforma "šitá horkou jehlou". Více o Humlově sbližování s opozicí zde
  • Nezařazený poslanec Stanislav Huml hovoří s novináři před schůzí Sněmovny. (30.

    Nezařazený poslanec Stanislav Huml hovoří s novináři před schůzí Sněmovny. (30. srpna 2011) / Autor: Kateřina Šulová ČTK

15:05
Hlasování
Poslanci si schválili pořadí 22., mimořádné schůze, kde jde především o projednávání vládních reforem. Pořadí zůstalo beze změn, protože u mimořádné schůze jej nelze doplňovat ani pozměňovat. Předsedkyně Sněmovny poté 22. schůzi přerušila a poslanci se po 10minutové přestávce vrátí k 21. schůzi, u které je prvním bodem hlasování o vydání poslanců Škárky a Bárty. Jednání bude pokračovat v 15:15.
15:01
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová zahájila 22., mimořádnou schůzi.
14:44
Hlasování
Poslanci si odhlasovali program 21. řádné schůze. Jejím prvním bodem je hlasování o vydání poslanců Jaroslava Škárky a Víta Bárty. Bod byl přerušen a poslanci budou jednat o programu 22., mimořádné schůze. Jednání bylo přerušeno, poslanci mají přestávku do 15:00.
14:42
Hlasování
Poslanci si naopak odhlasovali zařazení tisku, které navrhla vicepremiérka Karolína Peake (VV). Tisk pozměňuje trestní zákoník. Změna zavádí nový trestný čin kupčení s hlasy. "Cílem je zabránit excesům, které se stávaly v průběhu minulých komunálních voleb například v Krupce, kde opakovaně docházelo k uplácení voličů. Pachatelům takového nového trestného činu bude hrozit až tříletý trest," vysvětluje Peake.
  • Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John na tiskové konferenci ve Sněmovně

    Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John na tiskové konferenci ve Sněmovně po koaličním jednání K9 (30. srpna 2011) / Autor: Jiří Benák, iDNES.cz

14:40
Hlasování
Poslanci koalice zamítli oba body, které do programu jejich jednání chtěla prosadit ČSSD. Její předseda Sobotka žádal, aby před plénem vystoupil premiér Petr Nečas a komentoval situaci ve Šluknovském výběžku a spory kolem Ladislava Bátory. Ve Sněmovně se nebude diskutovat ani o vyznamenání Ctirada Mašína Zlatou lípou nebo nákupu letounů Casa. I tyto body chtěla do Schůze dostat ČSSD.
14:29
VV
Předseda VV Radek John oznámil, že v reakci na odchod Stanislava Humla z klubu VV strana nově zavede pravidlo, aby lidé, kteří za ni kandidují, nebyli v minulosti členy komunistické strany. Nyní tuto podmínku musí splnit jen lidé, kteří vstupují do VV. Stanislav Huml kandidoval za VV jako nestraník, později VV kritizoval a z klubu strany na jaře vystoupil.
14:26
ODS
"Pan poslanec Huml hlasoval pro důvěru vlády. (...) Chtěl bych zmírnit výroky o přeběhlictví," komentoval sbližování Stanislava Humla s ČSSD premiér a předseda ODS Petr Nečas. Kauzu Bátora považuje po pondělní dohodě Josefa Dobeše a Karla Schwarzenberga za uzavřenou. "Jsem rád, že se celá věc vyřešila," dodal.
14:23
VV
VV, které požadovaly jednání K9 kvůli sociální reformě, jsou s výsledky schůzky spokojeny. "Expertní komise přispěje k uklidnění situace, která by možná nebyla tak klidná, kdyby do toho nevstoupili experti," řekl předseda VV Radek John.
14:20
Premiér Petr Nečas oznámil výsledky jednání K9. Oznámil, že všichni členové koalice podpoří ve Sněmovně vládní návrh sociální reformy. Proti ní měly výhrady VV. Sporná "důchodová karta" bude dobrovolná. Povinně ji budou mít jen ti, kteří dávky zneužívají. Koaliční lídři se také dohodli, že do 30. listopadu vypracují koncepci sociální politiky vůči zdravotně postiženým osobám. Koalice také uvede v život tři pracovní skupiny. První se bude zabývat veřejnými financemi, druhá justiční reformou a třetí reformou vysokého školství.