Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 1. 5. 2011 17:44

Prvomájové oslavy 2011

Zdroje: zpravodajové MF DNES, iDNES.cz a agentura ČTK

14:44
Prvomájová akce anarchistů i další shromáždění v Praze byly podle mluvčí policie Andrey Zoulové poklidné. " Policisté, kteří byli do ulic nasazeni ve větším počtu, zaznamenali pouze několik přestupků. Většinou ani nesouvisely s oslavami," řekla Zoulová.
14:38
Vedení Brna jedná o změně trasy pochodu pravicových radikálů. "Nic proti tomu nemáme. Je nám jedno, jestli projdeme tak, či opačně," řekl Tomáš Vandas. Vyrazit by radikálové chtěli okolo 15:15,
14:29
U jednoho z příznivců radikální pravice brněnští policisté objevili plynovou pistoli. "Její držitel byl předveden k podání vysvětlení na obvodní oddělení," uvedla mluvčí policie Petra Vedrová.
14:01
Odpůrci pravicových radikálů v Brně se odmítají rozejít. Jejich podmínkou je, že bude odkloněna trasa pochodu neonacistů.
13:58
V Lužánkách, druhém místě, kde byla v Brně ohlášena akce pravicových radikálů, je stále klid. Hlídkuje tam asi desítka policistu a na místě jsou i lidé z antikonfliktního týmu.
13:50
"Mohou nás zastrašovat, mohou po nás šlapat, ale nacionalismus je pro tuto zemi budoucnost," uvedl Tomáš Vandas ve svém projevu v Brně.
13:39
Organizátoři brněnské akce proti pravicovým radikálům vyzývají účastníky, aby se zformovali. Ti křičí "Ulice jsou naše". Neonacisté jsou od nich asi 200 metrů.
13:35
Radikálové se v Brně pokusili dostat na Koliště, ale policie je zastavila. Nyní vyčkávají a rozdávají Dělnické listy. Na chvíli mezi ně vběhli lidé v maskách klaunů. "Je první máj, pojďte se líbat," volali na ně. Nyní zahájil proslov Tomáš Vandas.
13:08
Mše proti násilí před Domem umění v Brně sice neskončila, ale hlavně mladší účastníci ekumenické bohoslužby se ale přesunukli a přidali k lidem, kteří chtějí blokovat pochod neonacistů. Ti se postavili na začátek ulice Cejl a křičí "blokujeme. Policie proti nim nijak nezasahuje.
13:01
Na akci radikálů v Brně dorazil i předseda DSSS Tomáš Vandas. "Je to krása, tolik lidí," liboval si po příchodu. Policie akci pečlivě hlídá, všem příchozím kontrolovala například obsah batohů.
12:52
Organizátory mše proti násilí před brněnským Domem umění, která začala ve 12:30, zradila ozvučovací technika. Na bohoslužbu dorazilo několik set lidí. Na akci dohlíží policie, nasadila i vrtulník, který létá nad centrem města.
12:39
"Zatím je v celém městě klid, doprava je plynulá. V noci ze soboty na neděli nedošlo k žádnému narušení veřejného pořádku," uvedla brněnská policejní mluvčí Petra Vedrová.
12:33
K Baťově vile přišlo několik stovek, možná až tisíc lidí. Vila je otevřena pro veřejnost. Je to návrat k té úplně první tradici 1. máje ve Zlíně, v roce 1924 totiž Baťa uspořádal oslavy 1. máje právě ve své vile a na její zahradě. Teprve později se oslavy přesunuly do továren a města.
12:32
Romové, kteří přišli protestovat proti prvomájovým akcím neonacistů v Brně k Muzeu romské kultury, se přesunuli podpořit bohoslužbu proti násilí u Domu umění na Malinovského náměstí.
12:25
Podle odhadů policie se u Malinovského náměstí, kde se koná první akce Dělnické mládeže v Brně, sešlo zatím asi 200 lidí. Velitel zásahu Michal Machát řekl, že v místě konání druhé akce, tedy v Lužáneckém parku, zatím nikdo není.
12:13
Do Brna přijíždějí radikálové na odpolední prvomájový pochod Dělnické mládeže. V centru je jich okolo 200. Zatím je vše bez problémů.
11:48
V Brně vydatně prší. Shromážděné odpůrce pravicových radikálů to ale neodradilo. Chtějí čekat do 13. hodiny na ohlášenou akci neonacistů. Pak se rozhodnou, jak budou postupovat dále.
11:44
Předseda KSČM Filip na komunistické oslavě 1. máje vyzval k protestům proti vládě. Mítink tradičně narušil protestem proti KSČM aktivista Jan Šinágl.
11:30
Asi 400 lidí, převážně Romů, přišlo v Brně na protestní shromáždění proti odpolednímu pochodu krajní pravice. Shromáždili se v Bratislavské ulici.
  • Prvomájové setkání anarchistů na Střeleckém ostrově v Praze (2011)

    Prvomájové setkání anarchistů na Střeleckém ostrově v Praze (2011) / Autor: Martin Kohout, iDNES.cz