Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 17. 3. 2011 22:41

Japonskem otřáslo zemětřesení, pobřeží zasáhlo tsunami

Zdroj: iDNES.cz, ČTK a zahraniční agentury

07:02
Japonská policie hlásí, že následkem zemětřesení a tsunami zemřelo 5178 lidí, dalších 8606 pohřešuje.
07:00
Japonci ke zchlazení reaktorů znovu nasadili vojenské vrtulníky, které shazují dolů vodu. Středeční pokus kvůli vysoké hodnotě radioaktivity nad reaktory odvolali. K místu míří také vozy s 11 vodními děly.
06:59
Ve třetím reaktoru poškozené jaderné elektrárně Fukušima 1 opět začal stoupat tlak. Třetí reaktor jako jediný ze čtyř ve Fukušimě funguje na smíšené palivo obsahující i vysoce nebezpečné plutonium.
21:51
Odborníci jsou přesvědčeni, že panika před hrozbou radiace z poškozené japonské jaderné elektrárny představuje větší nebezpečí než reálný stupeň ohrožení radioaktivním spadem. "Zkušenosti z předchozích jaderných incidentů ukázaly, že stres a panika způsobené těmito událostmi mohou být stejně špatné, či dokonce horší, než přímé ohrožení radiací," soudí například profesor Jim Smith.
21:08
Hodiny a dny po pátečním zemětřesení a následném tsunami odkryly obraz skutečné zkázy. Tisíce mrtvých, zničená města, kolabující elektrárny. Všechny články, fotografie i videa z katastrofy v Japonsku najdete ve speciálu iDNES.cz.
20:43
Jaderná elektrárna Fukušima I se brzy dočká obnovení přívodu elektrické energie. Tokijská elektrárenská společnost téměř dokončila výstavbu nového elektrického vedení. Znovu by se tak mohla rozběhnout čerpadla chladicího systému.
19:36
Mezi Japonci roste podezření, že jim vláda a Tokijská elektrárenská společnost neříkají celou pravdu o hrozícím nebezpečí. "Nevěříme jim," řekla reportérovi BBC mladá žena. "Chtějí, aby lidé zůstali klidní, aby mohli pravdu ututlat. Všichni se hodně bojíme a chceme opustit zemi." Na hlavním vlakovém nádraží podle novináře byly přes den stovky lidí.
18:37
Pohroma a potíže s jadernou elektrárnou vyvolaly ve světě vlnu solidarity. V řadě zemí, včetně Česka, se shromažďují peníze na pomoc při odstraňování následků katastrofy. Kupříkladu americká zpěvačka Lady Gaga oznámila, že se jí za pouhé dva dny podařilo shromáždit 250 tisíc dolarů od svých fanoušků, kterým prodává za pět dolarů umělohmotný náramek s nápisem "Modlíme se za Japonsko".
18:33
Nynější problémy v japonských jaderných elektrárnách vzbuzují podle americké šéfky diplomacie Hillary Clintonové řadu otázek ohledně využívání atomové energie v USA, které "je třeba zodpovědět". V rozhovoru pro televizní stanici MSNBC Clintonová uvedla, že USA využívá 20 procent energie z jaderných elektráren.
18:16
"Poslední, co bychom teď potřebovali, je politická hysterie," řekl v Bruselu europoslanec Evžen Tošenovský (ODS). "Je samozřejmě strašné, co se v Japonsku stalo, a musím říct, že jsem ohromen hrdinstvím Japonců. Každá taková katastrofa ovšem zároveň představuje příležitost, jak se poučit a dělat věci lépe." Podle Tošenovského je jakákoli jaderná panika v Evropě neopodstatněná. "Právě teď, v době živelných katastrof, nesmějí politici panikařit a zneužívat situace ke svým politickým cílům. Nezapomínejme, že v Německu se blíží zemské volby a tamní politická scéna je pod velkým tlakem zelené lobby. V tomto kontextu musíme kroky Oettingera i Merkelové chápat," dodal Tošenovský, který zdůraznil, že elektrárnu Fukušima 1 poškodila vlna tsunami.
18:13
Předseda Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAEE) Jukio Amano oznámil, že "situace je velmi vážná". Japonec, jenž MAEE vede od předloňského září, naléhá na Tokio, aby poskytlo více informací. Sám se do Japonska chystá, píše BBC.
18:08
Schůzku asi 250 odborníků do Bruselu svolal eurokomisař Günther Oettinger. Uvedl, že příští týden se na summitu EU budou šéfové vlád a států zabývat výhradně budoucností jaderné energetiky.
18:04
Jaderné elektrárny v EU asi projdou testy odolnosti. Jakou budou mít podobu a kdy se odehrají se ukáže po dalších jednáních. Vyplývá to z výsledků mimořádné schůzky ministrů energetiky, jaderných expertů i zástupců průmyslu v Bruselu. Společnost ČEZ věří, že české elektrárny by v testech obstály. "Nějaké testy, nějaké posouzení bude, jestli budou na papíře, jestli budeme něco zkoumat, jak to budeme dělat, nevíme. Na to dneska nebyl prostor," řekl českým novinářům místopředseda Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Petr Krs.
17:51
Počet obětí patrně není konečný. Ačkoli oficiální čísla uvádějí přes osm tisíc pohřešovaných, zřejmě jich bude mnohem více. Kupříkladu starosta města Išinomaki uvedl, že jen v jeho městě se pohřešuje okolo 10 tisíc lidí. Stejný počet hlásí i jedno z nejpostiženějších míst - městečko Minamisanriku, napsala BBC.
17:46
Japonské úřady oznámily nejnovější čísla, jež se týkají počtu obětí zemětřesení, které zasáhlo severovýchod země vycházejícího slunce v pátek odpoledne místního času. Počet mrtvých se zvýšil na 4 314, raněných je 1 638 a dalších 8 606 lidí se stále pohřešuje, uvedla agentura AFP.
17:28
Nehoda ve Fukušimě 1 v USA okamžitě vyvolala debatu o další výstavbě jaderných zařízení ve Spojených státech. Bílý dům potvrdil, že jaderná energie nadále zůstává součástí energetické politiky prezidenta Baracka Obamy. Ten ji podporuje mimo jiné proto, že jaderná energie nevytváří emise skleníkových plynů.
17:05
USA omezí provoz uhelných elektráren a budou i v budoucnosti spoléhat na jadernou energetiku. Podle agentury Reuters to vyplývá z návrhu pravidel pro ochranu ovzduší, který předložila Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA). Ministr energetiky Stephen Chu nicméně v Kongresu prohlásil, že v souvislosti s nehodou v japonské elektrárně Fukušima 1, poškozené zemětřesením a tsunami, budou americké úřady hledat způsob, jak zajistit větší bezpečnost nukleárních elektráren v USA.
17:00
"Člověk na ulici v Tokiu v podstatě nepozná, že se něco stalo. V neděli jsme se byli s přítelem projít v jednom velkém oblíbeném parku a byl plný spokojeně štěbetajících lidí, hrajících umělců, bavičů," líčí Lucie Čermáková, která žije v Tokiu. "Lidé to prožívají spíše za zavřenými dveřmi," dodává. (atmosféra v hlavním městě Japonska očima Češky zde)
17:35
  • Japonci měří radioaktivitu na obyvatelích města Nihonmatsu v prefektuře Fukušima (16. března 2011)

    Japonci měří radioaktivitu na obyvatelích města Nihonmatsu v prefektuře Fukušima (16. března 2011) / Autor: Profimedia.cz

16:49
Hlavní japonské televize ve středu náhle přerušily vysílání a na obrazovce se objevil stařičký císař Akihito. Po delší době vystoupil ve velmi ojedinělém projevu před národem. Vyjádřil soustrast a hluboké znepokojení nad situací v poškozených jaderných elektrárnách. (více zde)