Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Připravujeme online reportáž

Hlasování Sněmovny o důvěře Nečasově vládě

Zdroje: zpravodajové iDNES.cz, iDNES.tv a MF DNES s využitím ČTK a ČT

15:00
ČSSD
"Je zřejmé z vládního programu, koaliční smlouvy a také z vystupování členů vlády, že tato vláda nevnímá a snad ani nechce vnímat sociální problematiku této země. (...) Sociální střety jsou nevyhnutelné. Vláda chce respektovat zájmy velkých podnikatelských skupin," domnívá se Paroubek.
  • Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při projevu poslance ČSSD Jiřího Paroubka. (10. srpna 2010)

    Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při projevu poslance ČSSD Jiřího Paroubka. (10. srpna 2010) / Autor: ČT

14:55
ČSSD
Hovoří expředseda ČSSD Jiří Paroubek. Hned na počátku se pouští do tvrdé kritiky koalice. "Veřejnost očekávala před volbami změnu. (...) Symbolem změny se stala recyklovaná strana politiků nebo odnož bezpečnostní agentury ABL."
14:53
Opálka skončil svůj projev. Trval 22 minut. Opálka (KSČM) byl prvním přihlášeným do rozpravy k vyslovení důvěře vlády. Na počátku bylo celkem 21 přihlášených. Pokud by každý hovořil tak dlouho jako Opálka, trvala by rozprava téměř 8 hodin. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik ještě před jednáním Sněmovny řekl, že komunističtí poslanci nebudou nadmíru zdržovat.
14:52
Ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) první projev uspal.
14:43
KSČM
"Jsme proti zneužívání dávek, ale ne redukci jejich výše," dodal Opálka. Zdůraznil, že pro KSČM je nepřijatelné kromě snižování sociálních dávek také proplácení dávek nehotovostním způsobem. "Kdo bude platit režii s tím spojenou?," ptal se řečnicky Opálka. Poslanec kritizoval také připravovanou důchodovou reformu. "Dle nás je řešením zlepšit demografický vývoj obyvatel," uvedl. Kritika také dopadla na plánované omezení porodného. Podle Opálky je v pravidlech porodného "trochu guláš". Vládě nací vytknul, že její prohlášení může vyvolávat sociální nepokoje, protože "nadržuje bohatým".
14:35
KSČM
"Neznalý člověk je tvárný. Dá se lehce vystrašit a pak manipulovat," řekl Opálka, který kritizuje, že politici a analytici zneužili téma ekonomické krize. "Vláda prohlašuje, že hodlá chránit svobody a individuální práva občanů, ale ke svobodě patří i finanční zaopatření a toho nelze docílit jen proklamací, ale konkrétními kroky. (...) KSČM není žádným obhájcem zneužívání sociálních dávek, jak se jí často vkládá do úst. Naopak," dodal Opálka.
14:33
KSČM
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že komunističtí poslanci nebudou dnešní jednání nadmíru zdržovat, nebudou "prázdně tlachat a žvanit". Budou prý pouze kritizovat body vládního prohlášení, se kterými nejsou spokojeni.
14:30
KSČM
Komunisté nebudou ve Sněmovně hlasovat pro důvěru koaliční vládě. Její program nemůže vyřešit ekonomickou ani společenskou krizi, naopak ji prohloubí, řekl předseda strany Vojtěch Filip.
14:31
KSČM
Opálka, první diskutující, zmiňuje peníze z privatizace majetku, které se podle něj rozplynuly a Česko z nich nyní nemá už ani korunu. Hovoří také o ekonomické krizi, daních a nezaměstnanosti.
14:29
Nečas dokončil zhruba po 30 minutách svůj projev. Miroslava Němcová zahajuje rozpravu, je do ní zatím písemně přihlášeno 21 poslanců. První hovoří poslanec Miroslav Opálka (KSČM), po něm se přihlásil Jiří Paroubek (ČSSD).
14:28
ČSSD
Hejtmani ČSSD budou hájit svůj politický program, s vládou ale nepovedou válku, řekl předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) po schůzce s předsedou vlády Petrem Nečasem (ODS). Premiér uvedl, že se s Haškem dohodl na pravidelných setkáních představitelů vlády a hejtmanů. První společné zasedání se uskuteční 25. srpna.
  • Premiér Petr Nečas (vpředu vpravo) a členové kabinetu při jednání Poslanecké sněmovny. (10. srpna 2010)

    Premiér Petr Nečas (vpředu vpravo) a členové kabinetu při jednání Poslanecké sněmovny. (10. srpna 2010) / Autor: Michal Doležal ČTK

14:26
"Občany frustruje pocit, že stále častěji se jedná o nich bez nich," uvedl Nečas. "Nechceme, aby soběstační a sebevědomí jedinci byli degradováni na pouhé odběratele sociálních dávek. Zdá se, že ani oni nechtějí rezignovat na své ambice, na svá práva," dodává premiér při seznamování poslanců s programovými prioritami nové vlády.
14:21
Podle Nečase na tom není Česko tak špatně, aby například muselo zmrazit důchody. Reforma podle premiéra musí začít "od shora", tedy od vlády nebo parlamentu. Nečas slibuje snížení platů ústavních činitelů. Zdůrazňuje, že vláda chce nový občanský a obchodní zákoník, nezávislou policii a soudy. "Reformy jsou nevyhnutelné, abychom v budoucnosti neupadli do stádia chudoby," řekl premiér s tím, že o nich bude jednat vláda s opozicií a představiteli tripartity.
14:24
"Nechceme se dostat do dluhové pasti jako Řecko," říká v úvodním slovu poslancům Nečas. Podle něj ekonomická krize není zdaleka u konce, Česko má ale optimističtější výhledy do budoucna než některé jiné země EU.
14:19
Nečas zopakoval, že vláda se voličům zavázala, že si nebude žít nadpoměry. "To, co je klíčové, nejsou škrty, které jsou dočasným opatřením, ale provést hlubokou refomu," zdůraznil Nečas s tím, že kroky vlády budou zejména ze začátku nepopulární.
14:16
V preambuli je zdůrazněno, že vláda musí šetřit a být součástí struktur EU a NATO. "Za hlavní úkoly vlády považujeme tato opatření: reformovat veřejné finance tak, abychom v roce 2016 dosáhli vyrovnaných veřejných rozpočtů, provést důchodovou reformu, přijmou sadu reformních opatření vedoucích k větší efektivnosti zdravotnictví, realizovat reformu systému terciálního vzdělávání a přijmout opatření vedoucí k zásadně vyšší míře transparentnosti v oblasti veřejných zakázek," uvedl Nečas.
14:15
Preambule obsahuje řadu obrazných pojmenování a klišé.
14:12
Mluví premiér Petr Nečas. "Programové prohlášení obsahuje vizi a úkoly vlády, která si je vědoma, že musí provést hluboké hluboké strukturální reformy veřejných systému," čte Nečas preambuli programového prohlášení. - čtěte DOKUMENT: Programové prohlášení vlády Petra Nečase