Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 27. 10. 2009 16:42

Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě

Zdroj: Reportéři iDNES.cz, iDNES.tv a MF DNES

10:54
Dne 16. října dostal ÚS vyjádření republiky. V pěti částech prezident uvítal návrh senátorů a připomněl již dřívější rozhodnutí soudu k jendotlivostem, nikoli celku Lisabonské smlouvy.
10:51
Předseda soudu se chtěl při čtení osvěžit minerálkou, do sklenky mu ale spadla zátka, místo aby si nalil. Pomohla mu kolegyně po pravici, Eliška Wagnerová.
10:49
Předseda Sněmovny Vlček poslal ÚS vyjádření, které shrnuje průběh schvalování Lisabonu Sněmovnou. Vlček se domnívá, že soud již rozhodl, že ČR nebude ratifikací smlouvy dotčena.
10:49
Rozhodování o tom, co je trestný čin, nemohou být přeneseny na Unii, píší navrhovatelé v dodatku.
10:46
Přenos pravomocí je podle Lisabonské smlouvy podle navrhovatelů nedostatečně určitelný a rozpoznatelný.
10:39
Ústavní soud dostal 15. října doplnění stížnosti. Navrhuje se zde, aby ÚS posoudil soulad LS a ústavy. Objem přenesených pravomocí prý není přesně určitelný, ČR může přenést podle ústavy jen část svých pravomocí, ne všechny.
10:36
Česká republika by podle názoru navrhovatelů vůbec neměla usilovat o společnou evropskou obranu, porušila by tím ústavu už nyní. Bez vlastní obrany by ČR nebyla svrchovaným státem.
10:36
Článek 20 upravuje vztahy států EU, navrhovatelé si myslí, že odporuje principu vlády lidu.
10:34
Členové komise mají poskytovat záruky nezávislosti. Navrhovatelé tvrdí, že je to vágní označení.
10:32
Navrhovatelé se zaměřují na článek 10 Lisabonské smlouvy. EU nemůže být založena na zastupitelské demokracii, nýbrž na svrchovanosti jednotlivých států. Unie by pak byla sama státem a ČR by mohla přenést jen některé pravomoci, nikoli svrchovanost.
11:48
  • Předkladatel stížnosti senátor Jiří Oberfalzer (ODS) při jednání Ústavního soudu (27. 10. 2009)

    Předkladatel stížnosti senátor Jiří Oberfalzer (ODS) při jednání Ústavního soudu (27. 10. 2009) / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

10:30
Vznik společné evropské obrany je pravomoc, která musí zůstat zachována svrchovanému státu, je-li svrchovaný, přečetl Rychetský ze stížnosti senátorů.
10:29
Smlouva je podle navrhovatelů i v rozporu s článkem dvě Ústavy. Takto vymezené cíle Unie předem omezují rozhodnutí většiny, vlády lidu.
10:25
Navrhovatelé ve stížnosti, kterou ÚS obdržel 29. září 2009 zpochybňují soulad Lisabonské smlouvy jako celku. Je v rozporu s článkem 1 Ústavy. Prý není dostatečně srozumitelná. Dále vadí, že vázaný mandát by měl podléhat Ústavnímu soudu jako vnitrostátní ustanovení.
10:23
Místopředseda ÚS Holländer uvedl, že není důvod vyloučení Rychetského. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání. Zpravodajem tedy zůstává Rychetský.
10:22
Soudci vcházejí do jednacího sálu, jednání bude pokračovat. Plénum ÚS rozhodlo o námitce. Soudce Holländer přednesl rozhodnutí - soudce Rychetský nebude vyloučený z jednání.
10:19
Rozhodně nebudu prezidenta přesvědčovat, co má udělat. Ratifikace je v jeho kompetenci, nesouhlasím s tlaky na něj vyvíjenými, je to proti ústavě, dodal ještě Obervalzer v ČT.
10:19
Nemáme v kapse žádné další podání, nic dalšího nechystáme. Oslovit ÚStavní soud ve stejných bodech nelze. Případně budeme dávat návrhy zákonodárnému sboru, který je i ústavodárný, poznamenal Oberfalzer.
10:14
Přál bych si, aby ÚS uznal naše námitky a přijal kroky, které by ochránily ČR jako třeba v Německu. Tam dosáhl toho, že zákonodárci přijali změny v zákonech, u nás podle Oberfalzera rozhodnutí ÚS ignorují, řekl v České televizi jeden ze stěžovatelů, senátor Oberfalzer.
10:07
Pavel Rychetský obdržel námitku písemně, ostatní účastníci neuplatnili své právo vznést námitku. Rychetský přerušil jednání na deset minut, senát se odebral na poradu kvůli námitce.
11:31
  • Jednání Ústavního soudu, na snímku zleva soudkyně Eliška Wágnerová, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a soudce Pavel Höllander (27. 10. 2009)

    Jednání Ústavního soudu, na snímku zleva soudkyně Eliška Wágnerová, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a soudce Pavel Höllander (27. 10. 2009) / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

10:07
Německý velvyslanec se objednal u Rychetského a jednal s ním o Lisabonské smlouvě. Velvyslance prý zajímalo, jak dlouho proces bude trvat. Informovaly o tom Lidové noviny.
10:05
Právník Jaroslav Kuba zastupující senátory využil práva a vznesl námitku. Navrhovatelé uplatnili námitku podjatosti vůči soudci Pavlu Rychetskému.
10:04
Osvědčení advokátní komoroy musí předložit i doktor Pejchal, který bude přítomen za prezidenta republiky.
09:59
Senátor Oberfalzer musí sdělit, jaký právník bude senátrory zastupovat. "Bude to pan doktor Kuba," řekl senátor a ten Rychetskému předložil svůj průkaz.