Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 27. 10. 2009 16:42

Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě

Zdroj: Reportéři iDNES.cz, iDNES.tv a MF DNES

12:00
Oberfalzer řekl, že senátoři jen chtěli, aby Ústavní soud mohl co nejdříve začít jednat, proto zvolili postupné doplňování. "Bez ohledu na to, jak to dnes dopadne, je pro nás důležité, aby si česká veřejnost uvědomila, že se tu odevzdává samostatnost České republiky," řekl Oberfalzer. "Budeme muset akceptovat i věci, které prosadí většina oproti naší vůli," dodal.
11:55
Senátor ODS Jiří Oberfalzer v polední přestávce odmítl tvrzení předsedy soudu Pavla Rychetského, že postup senátorů hraničí s obstrukcí. Rychetský to řekl v souvislosti s doplněním stížnosti právníkem senátorů Jaroslavem Kubou.
11:57
  • Předkladatel stížnosti senátor Jiří Oberfalzer (ODS) před začátkem jednání Ústavního soudu (27. 10. 2009)

    Předkladatel stížnosti senátor Jiří Oberfalzer (ODS) před začátkem jednání Ústavního soudu (27. 10. 2009) / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

11:46
Šéf Strany svobodných občanů Petr Mach je nespokojený jen s desetiminutovým rozhodováním senátu o podjatosti předsedy soudu Rychetského.
11:41
K budově Ústavního soudu dorazila Jana Bobošíková. IDNES.tv řekla, že se pokusí získat volnou vstupenku na odpolední jednání. Ty dopolední byly rozebrané, ale je možné, že někdo na odpolední část nedorazí, a tak bude mít Bobošíková šanci sledovat rozhodování soudců osobně.
11:26
Ke slovu se dostal ministr Štefan Füle. Žádné doplnění ale neměl, a tak mohl předseda soudu jednání přerušit. Důvod dvouhodinové přestávky Rychetský nesdělil. Všichni přítomní povstali, soudci se do jednacího sálu vrátí ve 13:30.
11:24
Pokud soud zaujme opačné stanovisko než při minulé stížnosi, vzbuzovalo by to podle Vlčka nejasnosti.
11:23
Prý bylo zřejmé, že pochybnosti senátorů povedou k tomu, že podají stížnost k Ústavnímu soudu. Opakované podání považuje Vlček za nalézání nové bariéry, které zamezí ratifikaci než za hledání nesouladů mezi smlouvou a naší ústavou.
11:21
Slova se v jednacím sále Ústavního soudu ujal předseda poslanců Miloslav Vlček. Také mluvil o schvalovacím procesu Lisabonské smlouvy ve Sněmovně a jejím významu.
11:18
Strana zelených předloží ústavní novelu, podle níž by mezinárodní smlouvy včetně Lisabonské mohl místo prezidenta ratifikovat premiér, uvedla ČTK.
11:38
  • Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě (27. 10. 2009)

    Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě (27. 10. 2009) / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

11:17
Slova se ujal předseda Senátu Přemysl Sobotka. Zdůraznil, že Senát dal souhlas k ratifikaci Lisabonské smlouvy. Věnoval se vývoji ratifikace na půdě horní komory.
11:15
Pavel Rychetský se Pejchala zeptal, zda předchozí řeč mají soudci vnímat jako dotazník. Soudkyně Wagnerová souhlasně pokyvuje hlavou. Pejchal řekl, že jde o prezidentovu reakci na návrh senátorů. Soud to prý může vnímat jako argumentaci.
11:13
Druhé doplnění se týká otázek, které prezidenta napadají v souvislosti s ratifikací. Zda zůstane ČR svrchovaným státem i po ní, má listina základních práv právní status, zůstane Unie po vstupu Lisabonu v platnost mezinárodní institucí a nevztahuje se na Lisabonskou smlouvu náš předpis o referendu, nemá být ratifikace předmětem referenda?
11:11
Rychetský vyzval zástupce hlavy republiky, jestli chce doplnit podání prezidenta. Pejchal toho využil. Uvedl, že jde o abstraktní posouzení soudem, o žádný spor. Prezident mezinárodní smlouvu prý posuzuje nejen z hlediska ústavnosti, ale i z hlediska mezinárodního práva.
11:10
Rychetský uvedl, že vnímá podání tak, že stahuje dva petity z návrhu. Jaroslav Kuba ho ale vyvedl z omylu a řekl, že petitorní žádání zůstávají, tak jak byla navržena.
11:08
Jaroslav Kuba přednesl, o čem dodatek je. Doporučuje se zde, jak by měl ÚS rozhodnout, tedy že Lisabonská smlouva odporuje naší ústavě.
11:35
  • Protesty před jednáním Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě (27. 10. 2009)

    Protesty před jednáním Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě (27. 10. 2009) / Autor: Romana Navarová, iDNES.cz

11:07
Všechny lístky pro veřejnost na jednání Ústavního soudu byly rozebrány. Před budovou stojí asi 15 lidí, mají státní vlajky a transparenty Ne Lisanonské smlouvě, hraje hudba Karla Kryla. K akci se podle Františka Červenky z vedení iniciativy DOST připojilo celkem 23 sdružení, včetně několika politických stran. Kromě Strany svobodných občanů Petra Macha se zúčastní také Suverenita Jany Bobošíkové nebo ČSNS. "Jde nám o to, aby Ústavní soud nepodléhal tlakům Bruselu a jednal v souladu s českou ústavou," řekl iDNES.cz Červenka a dodal, že akce potrvá po celou dobu jednání soudu.
11:02
ÚS včera požádal vládu, aby předložila stejnopis dokumentů, na jejichž základě byla ČR přijata do Unie, tedy žádost o přijetí a doprovodné memorandum. Štefan Füle předal požadované dokumenty předsedovi soudu Rychetskému.
11:04
Jaroslav Kuba, právník navrhovatele chce ještě doplnit podání. Právník předložil upřesnění a doplnění. Rychetský řekl, že takové jednání je na pokraji obstrukčního jednání. Prý bylo dost času na předložení.
10:59
V polovině října dostal soud stanovisko vlády. Vyjádřila se k jednotlivým bodům stížnosti. Připomněla, že se soud již stížností jednou zabýval a rozhodl, že nejsou v rozporu s ústavou. ÚS prý nerozhodoval o jednotlivých bodech, ale v souvislostech. V některých částech návrhu jsou podle vlády již soudem přezkoumané body.
10:57
Prezident na závěr navrhuje, aby soud rozhodl jasně a konkrétně o Lisabonské smlouvě jako celku a aby sdělil, zda ČR zůstane svrchovaným, jednotným státem.
10:56
Prezident rekapituluje své vyjádření z loňského června, které učinil k minulé stížnosti vůči Lisabonu. Nedostal prý úplné a přesvědčivé odpovědi na svých pět otázek, proto je nyní opakuje.
11:37
  • Kancléř Hradu Jiří Weigl a šéf Senátu Přemysl Sobotka při jednání Ústavního soudu (27. 10. 2009)

    Kancléř Hradu Jiří Weigl a šéf Senátu Přemysl Sobotka při jednání Ústavního soudu (27. 10. 2009) / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES