Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 21. 10. 2009 17:38

Představení priorit úřednické vlády a debata o rozpočtu na rok 2010

Zdroj: redaktoři iDNES.cz, iDNES.tv, MF DNES a ČTK

11:20
Parlamentní strany by měly dát prezidentovi najevo, že pokud nebude chtít podepsat, nebude problém změnit ústavu v tom smyslu, že se změní systém ratifikace, řekl Jičínský.
11:17
Během let se u nás nastolila situace, která není v souladu s ústavou. Prezident prý překračuje kompetence, které má a jedná i protiústavně. Rozhodující slovo má parlament, narazil Jičínský na ratifikaci Lisabonu. "Stav není v souladu s tím, jaké jsou ústavní principy republiky. Cítím se uražen tím, že prezident nerespektuje vůli parlamentu. Nejsme banánová republika."
11:14
Poslanec Zdeněk Jičínský řekl, že tato vláda má možnost rehabilitovat politiku. Věcnost, kterou Fischer prosazuje, je podlě něj pozitivní hodnotou.
11:10
Vládě nakonec popřál, aby si dala úkoly, které bude schopna splnit. S řečí ho vystřídal poslanec Koníček. Vznesl dotaz na premiéra, zda dá ministrům mandát ke změnám na postech náměstků.
11:08
Podle něj by se poslanci měli zabývat také tím, jak bude v budoucnosti fungovat NATO. Něměli bychom být pak stavěni před hotovou věc, řekl Zaorálek s tím, že bychom se debat měli účastnit.
  • Lubomír Zaorálek v Poslanecké sněmovně. (21. října 2009)

    Lubomír Zaorálek v Poslanecké sněmovně. (21. října 2009) / Autor: Čt24

11:00
Doufám, že ratifikace Lisabonské smlouvy proběhne. Pak zůstane ale implementace Lisabonské smlouvy, připomněl Zaorálek. Pokud někdo zaspí, může to oslabit jeho situaci v Evropě, naopak ti připravení toho mohou využít.
10:59
Ke slovu se přihlásil místopředseda Sněmovny Lubomíra Zaorálka, který ocenil střízlivé vystoupení premiéra Jana Fischera. Připomněl ale, že v některých situacích nebude vláda moci fungovat jen jako udržovací orgán. Je to podle něj oblast zahraniční a bezpečnostní politiky.
10:52
Filip se ohradil proti návrhu Kalouska, který mluvil o dalším balíčku. Měly by se projednávat jen takové věci, které jsou v zájmu občanů ČR. Jde o to stabilizovat situaci v zemi, uvedl Filip. Zmínil také, že je proti privatizaci ČSA, že by společnost chtěl restrukturalizovat. Ekologická superzakázka prý nepomůže ČR, její organizátoři chtějí spáchat zločin na veřejných financích republiky.
10:52
Premiér Fischer by se měl ve spolupráci s Ficem a polskými kolegy snažit o to, aby se politici mohli podívat s čistým svědomím lidem ČR do očí.
10:48
Fischer mohl podle Filipa udělat víc pro postavení ČR v zahraničí. Připomněl i komunikaci se Slovenskem, kritizoval, že jsme se nezastali Slovenska při ataku ze strany Maďarska. "Lži, které tu šíří někteří bývalí ministři o tom, aby nebyly napadány jejich majtetkové nároky, mně vadí." Prý se pánové mají stydět.
10:46
K řečnickému pultu přistoupil Vojtěch Filip s připomínkami k bodům, které přednesl premiér Fischer. Stejně se ale vrátil k ČSA a řekl, že je rád, že současný problém už neřeší Jaroslav Tvrdík. Uvedl, že chce, aby to byla společnost pro klienty, ne pro manažery.
10:45
U pultíku se objevil poslanec Kasal, který upozornil, co svítí na tabuli, čemu se mají dnes věnoval. "My máme řešit, co bude, ne vzpomínat na to, co bylo a za co kdo může," poděkoval za pozornost Kasal.
  • Bohuslav Sobotka v Poslanecké sněmovně. (21. října 2009)

    Bohuslav Sobotka v Poslanecké sněmovně. (21. října 2009) / Autor: Čt24

10:44
Zázrak se ale nestal, pokračoval Sobotka. Vrátil se ještě k tomu, co řekl Kalousek, KDU-ČSL mohla prý tehdy na protest odejít z koalice.
10:44
Na to zareagoval Sobotka, Tvrdík by podle něj musel být superman, když by nesl za ČSA zodpovědnost, i když je pryč už čtyři roky. Vládě Mirka Topolánka bychom zatleskali, kdyby našla strategického partnera pro ČSA, tvrdí Sobotka.
10:42
Poslanec Nečas uvedl, že ČSA pohřbil Tvrdík. Nesouhlasí, že by měla sociální demokracie mlčet. Tvrdík by měl podle něj vrátit všechny platy, které ve vedení ČSA dostal.
10:42
Kalouska vystřídal Sobotka. "Minulá vláda Topolánka nastoupila k moci před třemi lety, v ČSA byl stále stejný management z dob sociálnědemokratické vlády." Privatizace dopadla fiaskem, za což nese odpovědnost Topolánkova vláda, stojí si na svém Sobotka.
10:38
O slovo se přihlásil znovu poslanec Kalousek, který se dnes stal zpravodajem. "Domníval jsem se, že se vystříháme vzájemného napadení. Možná je to škoda, možná je to dobře," poznamenal. "MUsím se ohradit, když jsem volán k zodpovědnosti za situaci v ČSA. Že mě vyčítáte stav ČSA vy, pane předsedo," otočil se k ČSSD. "Uvědomte si, že jediné, co může ČSSD pro ČSA činiti, je zdvořile mlčet."
10:38
Sobotka si myslí, že v tomto směru by vláda překročila svůj mandát, není prý od toho, aby plánovala rozpočet za horizont roku 2010. Tam by se měly ubírat zraky příštího kabinetu.
10:35
Debata o nových balíčcích, které by měla vláda zjara předkládat, by byla zahájena špatně, vyjádřil se nesouhlasně ke Kalouskovým návrhům. Vláda může předložit podle něj korektní odhady vývoje, ale rozhodnutí o stabilizaci rozpočtů může udělat jen vláda vzešlá z příštích parlamentních voleb.
  • Poslanecká sněmovna. (21. října 2009)

    Poslanecká sněmovna. (21. října 2009) / Autor: Čt24

10:34
Vláda by měla srovnat podmínky odměňování v polostátních organizacích, měla by v tom podle Sobotky udělat pořádek, v tom jí sociální demokracie podpoří, slíbil.
10:24
Když jsme poslouchali pana Kalouska, předchozí vláda Mirka Topolánka zkomplikovala situaci tohoto kabinetu, myslí si Sobotka a připoměnul privatizaci ČSA. "Byla spuštěna ve velmi nevýhodnou dobu, vláda ale upřednostnila privatizaci před restrukturalizací," opřel se sociálnědemokratický poslanec do bývalé Topolánkovy vlády.
10:22
Poslanec Bohuslav Sobotka u pultíku pochválil Fischerovu řeč. Je rád, že se nekonalo další hlasování o důvěře vládě, za to považuje hlasování o Janotově balíčku.
10:21
Úřednická a apolitická vláda by se měla vzít za nezávislé fungování správy a veřejné služby. Měla by proto předložit občanský zákoník a předstoupit s konkrétními kroky, i když by neměla podporu napříč politickým spektrem, řekl Svoboda.
10:19
Svobodova strana očekává od vlády regulaci hazardu, lidovci chtějí vážnou debatu o superzakázky na ekologické zátěže. Podle něj není nutné pokračovat v rozjietém vlaku. Je příliš ambiciózní říkat, že se proces nedá zastavit, uvedl předseda KDU-ČSL.
10:17
U mikrofonu Paroubka vystřídal Cyril Svoboda. Považuje Fischerovu vládu za sympatickou. Měla by být ale ambicióznější. "Vláda by se měla pokusit prosadit některé kroky, i když by pro ně neměla podporu," doporučil Fischerovi větší odvahu Svoboda.
10:17
"Mandát vlády je dán tím, že žádná jiná vláda než nestranická, není v tuto chvíli možná. Fischerova vláda je vnímána veřejností jako velmi důvěryhodná, měla by si to udržet," řekl Paroubek s tím, že jeho strana je připravena jeho kabinet podpořit.
10:14
Jiří Paroubek zrekapituloval priority ČSSD pro příští období, hovořil o tom, v čem vládu podpoří, v čem s ní souhlasí. Stejně jako pro kabinet je pro sociální demokracii prioritou dokončení ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy.
10:33
  • Jiří Paroubek v Poslanecké sněmovně. (21. října 2009)

    Jiří Paroubek v Poslanecké sněmovně. (21. října 2009) / Autor: Čt24

10:10
Paroubek zrekapituloval priority strany, také zmínil energetickou koncepci jako předešlý řečník ODS. ČSSD chce úspěšně, stejně jako Fischerův kabinet, dokončit ratifikační proces Lisabonské smlouvy.
10:08
Dalším přihlášeným do rozpravy je poslanec a předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Vláda pokračuje v činnosti po dalších sedm měsíců. Změna, jak se ukazuje, je život." Stalo se tak prý díky protiústavnímu rozhodnutí Ústavního soudu. ČSSD prý bude usilovat o to, aby stát měl státní rozpočet a byl zachován schodek ve výši 163 miliard.
10:06
Nezdá se mu, že by koncepci měla schvalovat vláda bez politického mandátu. ODS by doporučovala, aby rozhodnutí udělala vláda s politickým mandátem.
10:04
Lubomír Zaorálek vrátil debatu zpátky k programu. K pultíku přistoupil Říman. Poznamenal, že z Fischerova vystoupení je jasné, že vláda netrpí přehnanými ambicemi, což je v pořádku. Má se prý tak také v každodenní praxi chovat. Vrátil se k bodu státní energetické koncepce. Říman prý nerozumí tomu, zda vláda hodlá koncepci definitivně schválit, nebo ji konzultovat s veřejností a nechat schválení na vládě s politickým mandátem.