Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 14. 9. 2009 9:57

Jednání Sněmovny a Senátu o způsobu vypsání předčasných voleb

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz a iDNES.tv

12:57
  • Předseda ČSSD Jiří Paroubek na jednání Poslanecké sněmovny. (11. září 2009)

    Předseda ČSSD Jiří Paroubek na jednání Poslanecké sněmovny. (11. září 2009) / Autor: Michal Šula, MF DNES

12:56
Jeroným Tejc (ČSSD): "Průzkumy mluví jasně, stejně říkají, že lidé chtějí předčasné volby a to bude dnes pro nás rozhodující."
12:51
Ondřej Liška (SZ) se zastává návrhu snížit poslance na lichý počet: "Snížení poslanců na lichý počet ihned při prvním kole voleb prezidenta republiky významně snižuje riziko patu." Podle něj změna počtu poslanců pokřivený systém ČR nenarovná. Je třeba zrovnoprávnit volební systém a opravit nerovný a nespravedlivý volební zákon z hlediska udělených hlasů a přidělených mandátů.
12:50
Ondřej Liška (SZ) reaguje na projev Jeronýma Tejce (ČSSD), že lidé jsou nešťastní z rozhodnutí Ústavního soudu, statistiky mluví podle něj jinak, většina se soudem souhlasí a myslí si, že politici si mohou za tuto situaci sami.
12:41
Jan Schwippel(nezař.): "Existují věcné důvody proti přijetí navrženého ústavního zákona. Mám vážné pochybnosti o tom, že nebude soudem shledán jako neústavní. Myslím si, že pokud by nově navržený ústavní zákon řešil soud, opět ho zruší. Máme způsoby, jak dojít k předčasným volbám ústavně konformním způsobem, proč tedy nutně přijímáme zákon, který je napadnutelný? Velice se obávám, že při současné politické situaci v České republice bude institut seberozpuštění Sněmovny využit jako nátlakový prostředek pro vydírání menších koaličních partnerů."
12:33
Stanislav Grospič (KSČM): "Ústavní soud je soudním orgánem ústavnosti. My můžeme polemizovat, co je ústavní, ale zcela jistě nemůžou poslanci vykládat Ústavu," reaguje na Bursíka. "Komunisté předložili řešení, které mělo do určité míry usnadnit problém přeběhlíků politických stran. Snížení poslanců na lichý počet podle nás nezaručí, že poslanci přestanou přebíhat."
12:31
Znovu vystoupil Bursík, stěžuje si, že Paroubek pouze útočí a nesnaží se jednat k věci.
12:30
Miroslav Kalousek (TOP 09): Přestaňme kritizovat Ústavní soud a respektujme jeho rozhodnutí. Chceme-li vládu práva, pojďme rozhodnout o předčasných volbách," vyzval politiky.
12:27
Jeroným Tejc (ČSSD): "Lidé se cítili při včerejším rozhodnutí soudu podvedeni, protože nevěděli, jak bude postupovat Česká republika. Chci, abychom to dnes změnili. Základem demokracie je to, že veškerá moc pochází z lidu. Proto potřebujeme předčasné volby."
12:25
Jiří Paroubek (ČSSD): "Zeleným jde o to, že spoléhají na zázrak. Na resuscitaci svých volebních preferencí, když budou volby v květnu. S jejich politikou".... ostatní Paroubkovi tleskají.
12:21
Zdeněk Jičínský (ČSSD): "Pan exministr Bursík velmi často ve Sněmovně chyběl, takže nezná průběh diskuzí. Udělal si tu z toho velmi lacinou předvolební kampaň, měl by respektovat to, co odsouhlasila většina poslanců. Zdá se mi, že Bursík chce, abychom se k Ústavnímu soudu chovali jako katolíci k papeži."
12:13
Strana zelených navrhuje využít možnosti rozpustit Poslaneckou sněmovnu prezidentem, jestliže se vláda neshodne do tří měsíců o vládním návrhu zákona, s jehož projednáním spojila vláda otázku důvěry. Poslanci tak budou mít podle Bursíka hodně času na práci na rozpočtu a na zákonodárství.
12:10
  • Miloš Melčák na jednání Poslanecké sněmovny. (11. září 2009)

    Miloš Melčák na jednání Poslanecké sněmovny. (11. září 2009) / Autor: Michal Šula, MF DNES

12:06
Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip upozorňuje poslance, aby se zklidnili a poslouchali návrh Strany zelených. Poslanci stojí v hloučcích a baví se. Bursík nabádá politiky, aby dbali na malé politické strany, které mohou zabránit patové situaci po volbách.
12:01
Martin Bursík (SZ) se zastal rozhodnutí Ústavního soudu, nabádá politiky, aby se z jeho rozhodnutí poučili. Vlasta Parkanová (TOP 09) podle Bursíka navrhuje nepříjímat pozměňovací návrhy ústavní novely, protože si to Senát nepřeje. Bursík argumentuje, že poslanci toto právo mají a měli by jej využít.
11:55
Martin Bursík (SZ) popisuje své dojmy ze čtvrtečního jednání Ústavního soudu a pozastavuje se nad včerejším vystoupením Lubomíra Zaorálka, který prý nejednal za Sněmovnu, kterou zastupoval. - čtěte více: Zaorálek mluvil k soudu za sebe
11:51
Michal Doktor (ODS): "Konání předčasných voleb, a to ať v řádném termínu, nebo v termínech budoucích, považuji za jedinou cestu z dnešní ústavní krize. Nedokážu si představit jakékoliv další přežívání v tomto marasmu, k němuž se přidal i Ústavní soud. Pokračující ekonomická krize bude už dostatečnou komplikací pro Českou republiku v zahraničí. Rozhodnutí soudu respektuji, avšak soudokracie nemůže být nad demokracií." Pozměňovací návrh Marka Bendy nepodpoří.
11:36
Vystoupil poslanec Ondřej Liška (SZ): "Ústavní volby by se měly odehrát co nejrychleji, avšak zároveň co nejčistčí cestou," vzkazuje. "Pozdější termín předčasných voleb, nám umožní věnovat se opravdu důležitým věcem, jako schválení rozpočtu. Zelení podpoří pouze ten pozměňovací návrh, který bude obsahovat všechny ústavní pojistky. Návrh ODS tyto pojistky neobsahuje, tudíž jej Strana zelených nepodpoří," dodal.
11:25
Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podporuje návrh poslance Marka Bendy (ODS). Pospíšil chce doplnit ústavu o další obecné pravidlo určující, kdy je možné rozpustit Sněmovnu. Podle něj musí být přijatá novela obecná, což soudem zamítnutý zákon nebyl. "Zákon byl konkrétní, ne obecný a obcházel principy obecné," uvedl ve Sněmovně Pospíšil. Podle něj by novela neměla obsahovat ani žádné konkrétní pozměňovací návrhy, ty by mohly být v rozporu s včerejším nálezem Ústavního soudu.
10:15
Poslanci budou zřejmě hlasovat i o několika pozměňovacích návrzích. Komunisté chtějí prosadit, aby mandát poslanců platil až do voleb, a mohli tak dokončit důležité zákony, ale nebrali by po tuto dobu plat ani náhrady, informoval Český rozhlas.
9:05
Začala také schůze Senátu, senátoři se ale okamžitě shodli na odročení jednání do 15:00, jednat začnou opět, až obdrží obě Sněmovnou schválené novely.
9:00
Ještě před začátkem sněmovní schůze se u předsedy dolní komory Miloslava Vlčka sešli předsedové politických stran a poslaneckých klubů, aby se domluvili na dalším postupu. Začátek schůze Sněmovny tak byl odložen namísto plánovaných 9:00 na 11:00.
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže iDNES.cz z jednání Sněmovny. Obě parlamentní komory se dnes pokusí otevřít cestu k rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb. Nejprve Sněmovna a poté Senát by měly projednat novely ústavy a volebního zákona. - čtěte Poslanci se nemohou shodnout, jak dospět k předčasným volbám