Reportáž skončila 14. 9. 2009 9:57

Jednání Sněmovny a Senátu o způsobu vypsání předčasných voleb

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz a iDNES.tv

18:28
Jiřina Rippelová (ČSSD): "Současný návrh je pozitivní v tom smyslu, že řeší tuto věc obecně a do budoucna určitě zabrání problému se zablokovanou Sněmovnou. A co je důležitější, Sněmovna odolala pokušení nechat si mandáty do konce volebního období."
18:21
Slovo si vzala senátorka Jiřina Rippelová (ČSSD), seznamuje senátory s historií novely zákona.
18:18
Tomáš Julínek (ODS): "Bez ohledu na krizi a politickou situaci, kterou máme před sebou, shledávám tento návrh jako odhlasovatelný a doporučuji jej odsouhlasit."
18:13
Tomáš Julínek (ODS) sděluje senátorům, že Poslanecká sněmovna bude nyní mít ústavní právo na rozpuštění Sněmovny, aniž by toto bylo omezeno prezidentem. Rovněž představuje novelu zákona o volbách a stanovení účinnosti zákona.
18:10
Nyní se Senát chystá projednat novelu ústavního zákona. Který byl dnes odpoledne pozměněn Sněmovnou. Tomáš Julínek (ODS) čte úpravu postupu rozpuštění Sněmovny.
18:09
Ratifikaci senátoři schválili 70 hlasy, proti návrhu nebyl nikdo.
18:06
Senátoři se chystají k hlasování o ratifikaci mezinárodní smlouvy. Do obecné rozpravy se nikdo nepřihlásil.
18:04
Senátoři nejprve projednávají smlouvu mezi Českou republikou a radou ministrů Albánské republiky o spolupráci v boji proti trestné činnosti. Hovoří ministr vnitra Martin Pecina.
17:58
Jednání zahajuje předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Navrhuje dnes projednat návrh na novelu ústavního zákona. Senátoři jeho návrh schválili.
17:57
Senát má od 18:00 hlasovat o novele ústavy, která má umožnit rozpuštění dolní komory parlamentu hlasy tří pětin poslanců. Musí také hlasovat o úpravě volebního zákona, která zkracuje lhůty nutné pro vyhlášení voleb. Podle novely má prezident vyhlásit volby nejpozději 50 dní před jejich konáním. Pokud Senátem projdou obě normy, musí je podepsat ještě prezident Václav Klaus.
15:03
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) vyhlásil přestávku až do 18:00. Poté by měli o novele ústavního zákona rozhodnout i senátoři.
14:57
  • Šéf Senátu Přemysl Sobotka na mimořádném brífinku (11. května 2009)

    Šéf Senátu Přemysl Sobotka na mimořádném brífinku (11. května 2009) / Autor: Roman Vondrouš ČTK

14:56
O novele ústavy bude nyní hlasovat Senát.
14:53
Proti novele ústavy České republiky hlasovalo pouze osm poslanců: tedy celá Strana zelených - Martin Bursík, Kateřina Jacques, Ondřej Liška a Přemysl Rabas. Dále nezařazená poslankyně Věra Jakubková a nezařazení poslanci Miloš Melčák, Juraj Raninec a Jan Schwippel.
14:50
Mirek Topolánek (ODS): "Jsem rád, že na stole je řešení jako základ pro projednávání v Senátu. Mandát je velmi silný, jsem rád, že ho bylo dosaženo napříč Sněmovnou a že může být příští týden Sněmovna rozpušťěna. Výhrady týkající se retroaktivity považuji za irelevantní. Jako laik nevidím důvod pro to, aby tento instrument byl napadnutelný u Ústavního soudu.
14:48
Novela o volbách do Parlamentu České republiky byla rovněž schválena. Pro návrh hlasovalo 145 ze 190 poslanců, proti 4 poslanci.
14:48
Poslanec Miloš Melčák naznačil, že by mohl podat ústavní stížnost i na Sněmovnou schválenou změnu ústavy, která má otevřít cestu k předčasným volbám. Poslanci podle něj touto novelou zneuctívají rozhodnutí Ústavního soudu. - čtěte více: Melčák naznačil, že by mohl zpochybnit i novou cestu k volbám
14:46
Poslanci nyní hlasovali o novele o volbách do Poslanecké sněmovny. Ze 192 přítomných poslanců hlasovalo 167 pro a 4 poslanci proti. Návrh novely byl přijat.
14:39
Pro návrh hlasovalo 149 poslanců ze 190, proti návrhu hlasovalo 8 poslanců. Novela ústavy byla odsouhlasena.
14:36
Sněmovna se chystá hlasovat o novele ústavy.
14:32
Vojtěch Filip (KSČM)uvedl na krátkém brífinku KSČM před závěrečným hlasováním: "KSČM nepodpoří svými 26 hlasy novelu ústavy tak, jak ji předložil Senát. Zaprvé je to z ekonomického důvodu, novela předpokládá rozpuštění Sněmovny v době, která nazaručuje zajištění dobrého rozpočtu České republiky a naopak hrozí financování země z provizoria. Také nerespektuje vůli Sněmovny umožnit, aby Sněmovna rozhodovala o krácení volebního období a aby měly obě komory parlamentu větší pravomoce."
14:30
Za chvíli se sejdou poslanci k závěrečnému hlasování o novele ústavy. Z pozměňovacích návrhů sněmovna hlasy 160 ze 193 přítomných poslanců podpořila pouze doplnění ústavy o ustanovení, podle něhož prezident dolní komoru rozpustí na její návrh, se kterým souhlasila třípětinová, tedy ústavní většina všech poslanců. Novela má nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, stát by se tak v případě potřeby mohlo i během víkendu.
13:06
Sněmovna hlasovala o všech pozměňovacích návrzích novely ústavního zákona. Cyril Svoboda (KDU-ČSL) požaduje před závěrečným hlasováním přestávku 30 minut. Vojtěch Filip ji spojil s polední přestávkou. Schůze Sněmovny pokračuje ve 14:30.
13:05
Návrh Kateřiny Jacques (SZ) a Michala Doktora (ODS) nebyl přijat.
13:04
Pozměňovací návrh poslankyně Zuzky Bebarové Rujbrové (KSČM) nebyl přijat.
13:04
Pozměňovací návrh Marka Bendy (ODS) byl přijat.
13:03
Pozměňovací návrh Vojtěcha FIlipa (KSČM) nebyl přijat.
13:02
Poslanecká sněmovna je plná. Pro vrácení zákona do druhého čtení je ze 192 poslanců pro 12 poslanců. Zákon se tedy do druhého čtení nevrátí.
13:00
Poslanci budou hlasovat nejprve o návrhu vrácení zákona do druhého čtení.
12:59
Vojtěch Filip (KSČM) navrhuje ukončit rozpravu ve třetím čtení, kde padl návrh na vrácení zákona do druhého čtení. Poté nastane hlasování o pozměňovacích návrzích. Polední přestávku poslancům odmítl.