Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 10. 9. 2009 19:29

Jednání Ústavního soudu o předčasných volbách

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz, MF DNES a iDNES.tv

13:21
Poslanec Miloš Melčák vzkázal, že je "plný pokory" a takto bude očekávat verdikt soudu.
13:01
Jan KudrnaPrávník Jan Kudrna komentuje pro iDNES.cz: "O Lubomíra Zaorálka se soudci zajímali proto, že je zástupcem Sněmovny, které se celá věc týká. Nelze vyloučit ani to, že jej někteří soudci vnímají jako ideového nepřítele pokud jde o představu o úloze Ústavního soudu, což mohlo také jistě ovlivnit počet otázek, jejich zaměření, tón a podobně."
12:40
Čekání na návrat soudců si můžete ukrátit například nad profilem právě Pavla Rychetského. - čtěte Kdo je Pavel Rychetský, který naštval politiky z levice i pravice?
12:25
Předseda soudu Pavel Rychetský přerušil jednání do 16:00.
12:23
"Senát došel k závěru, že ústavní zákon o zkrácení volebního období není v rozporem s ústavou," řekl v závěrečném slovu Přemysl Sobotka. Chce, aby soud o projednávaném zákonu "rozhodl pouze na úrovni ústavy.
12:21
Kalvoda připomíná více či méně skryté politické tlaky. "Pohrůžky omezení kompetence Ústavního soudu z půdy Poslanecké sněmovny jsou," připomíná Kalvoda. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se totiž nechal slyšet, že je třeba se na kompetence Ústavního soudu podrobně systémově podívat.
"Soud by měl rozhodnout tak, že projednávaný zákon (o zkrácení volebního období) zruší," je přesvědčen Kalvoda.
12:09
Kalvoda pokračuje: "Všechny postupy, jako trojí pokus o složení vlády, jsou pro politickou reprezentaci závazné (...) Ústava ukládá (politikům) povinnost se získaným mandátem nějak nakládat - a ne se ho zbavit a jít k novým volbám."
  • Poslanec Miloš Melčák se svým obhájcem Janem Kalvodou u Ústavního soudu v Brně. (10. září 2009)

    Poslanec Miloš Melčák se svým obhájcem Janem Kalvodou u Ústavního soudu v Brně. (10. září 2009) / Autor: Radek Miča, MAFRA

12:09
Jan Kalvoda, právník Miloše Melčáka: "Stát, o kterém pan místopředseda Zaorálek mluvil v plurále, jako zástupce jedné z komor Sněmovny, je úplně jiným státem, než jak jej definuje česká ústava. Státem, který není dojat starostí politiků, jak složit vládu a získat důvěru, ale státem, který politikům klade přesná pravidla pro výkon jejich moci."
12:06
Předseda Soudu Pavel Rychetský ukončil dotazování. Požádal o závěrečné řeči.
12:02
Jan KudrnaPrávník Jan Kudrna komentuje pro iDNES.cz: "Soudce Balík žádá v podstatě politická stanoviska, ačkoliv je označuje za ústavněprávní. Otázka, co by se stalo, kdyby se Sněmovna chtěla rozpustit třeba měsíc po volbách, není na místě. Z ústavněprávního hlediska je lepší, aby se v případě tak hluboké krize, že by nebylo možné vůbec Sněmovnu "rozpohybovat", konaly nové volby. Jenže to je otázka čistě akademická. Zahrnout je třeba i další faktory, mezi které patří i to, že když už se někdo poslancem stane, tak je ochoten v zájmu své funkce i k ústupkům. Tedy situace, kdy 'si kapři sami vypustí rybník' je zcela unikátní a ukazuje, že už jinak nelze. A jedná se o rozhodnutí prodemokratické, nejde tedy o uzurpaci moci."
12:02
Balík: "Připustil jste, že úřednická vláda není pojmem ústavy. Pokud ministr úřednické vlády dostane důvěru, jsou jeho povinnosti ve vztahu k lidu této země odlišné od povinností ministra, který je členem takzvané politické vlády? Z hlediska ústavněprávního." Zaorálek: "Ministr má plnou kompetenci, ale je limitován programovým prohlášením vlády, které je sestavené v rámci možností."
12:00
Balík se Zaorálka ptá, jestli si myslí, že Ústavní soud může přezkoumávat Ústavní zákony. "Já jsem to jako laik v Ústavě nenašel, když jsem si ji podrobně četl. Vy nemáte jak to provést," odpovídá Zaorálek. Balík mu připomíná, že soudce zpravodaj Zaorálka žádal i o stanovisko poslanecké menšiny. "Z jakých důvodů jim nebylo dáno váhy?" ptá se Balík.
"Je to pro mě obtížné argumentovat menšinové stanovisko za pana Kalouska nebo Svobodu," říká Zaorálek.
  • Lubomír Zaorálek a hejtman Michal Hašek na jednání Ústavního soudu v Brně. (10. září 2009)

    Lubomír Zaorálek a hejtman Michal Hašek na jednání Ústavního soudu v Brně. (10. září 2009) / Autor: Radek Miča, MAFRA

11:50
"Grilování" Lubomíra Zaorálka pokračuje, místopředseda Sněmovny je v defenzivě. Soudce Stanislav Balík se ho zeptal, zda by bylo v pořádku, kdyby se Sněmovna - při ústavě, která by jí umožňovala samorozpuštění - rozpustila v případě nedohody poslanců už třeba dva měsíce po volbách. Podle Zaorálka by to v souladu s takto upravenou ústavou bylo. Balík naléhá dál a Zaorálek se rozčiluje. "Uvádíte absurdní příklady, to by byla jiná Sněmovna a asi i jiní voliči! Za takovou bych tu neseděl!" říká rozzlobeně.
11:50
Jan KudrnaPrávník Jan Kudrna komentuje pro iDNES.cz: "Zaorálkova 'nervozita' je přirozená, protože se jedná o psychologicky novou situaci. Kdo má zkušenost s veřejným vystupováním, tak ví, že je rozdíl mezi vystoupením před přátelským či neutrálním, a nepřátelským publikem. A zde před Ústavním soudem je každý z politiků v "podřízeném" postavení. Na podobné problémy může narazit i advokát, nemluvě již o běžném člověkovi, který se dostane před soud, tedy do zcela nové situace."
11:47
Eliška Wagnerová: "Plus mínus to v průzkumech preferencí opět vychází padesát na padesát, bereme-li ty velké strany. Znamená to, že nás čeká zase pat a podobné problémy?"
Lubomír Zaorálek: "Jsem přesvědčen, že se to opakovat nebude. To, že se to dvakrát stalo, znamená, že tento princip (samorozpuštění Sněmovny) musí být zakotven v ústavě. Ten zákon je v parlamentu před schválením."
11:40
Jan KudrnaPrávník Jan Kudrna komentuje pro iDNES.cz: "Eliška Wagnerová nyní spíše spojuje politické a ústavní otázky. Vyslovení nedůvěry vládě není ústavně podmíněno prohlášením, koho dát do vlády nové. Pokud by si to ústavodráce přál, může to tak udělat, jako třeba v SRN, Polsku nebo Španělsku. Tam lze vyslovit nedůvěru vládě pouze vyslovením důvěry novému premiérovi. Jde o mechanismus tzv. konstruktivního vyslovení nedůvěry vládě, kdy nemůžete vládu "shodit" jinak, než instalací nové vlády. To ale není náš ústavní systém."
11:38
Očima reportérky MF DNES ze soudní síně: "Soud trochu 'dusí' Zaorálka, ten je hodně nervózní. Je tu zima z klimatizace, ale žádné drama. Miloš Melčák nehne brvou, Pavel Rychetský střílí očima. Většina veřejnosti jsou mladí, asi studenti práv. Ale velkoplošnou obrazovku ve vestibulu sledují i důchodci."
  • Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský při projednávání stížnosti poslance Miloše Melčáka. (10. září 2009)

    Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský při projednávání stížnosti poslance Miloše Melčáka. (10. září 2009) / Autor: Radek Miča, MAFRA

11:37
Soudkyně Eliška Wagnerová: "Uvažovali jste, s kým sestavíte novou vládu, s kým budete dál vládnout?"
Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek : "Tato otázka je politikum a pokusím se být objektivní, abych nevyprovokoval pana předsedu Sobotku k reakci. My jsme plnili zásadní demokratickou roli, kterou opozice ve státu má. Nechci opakovat argumenty, které jsme měli při vyslovení nedůvěry vládě. Sem jsme se asi vůbec neměli dostat."
11:24
Jan KudrnaPrávník Jan Kudrna komentuje pro iDNES.cz: V podstatě nejde v tuto chvíli o to, zda někdo v minulosti jednal neúčelně, ale skutečně jde o to, zda v případě potřeby může být přijato rozhodnutí, které umožní východisko z nějaké slepé uličky, nebo ne. Zatím to vypadá, že se Ústavní soud nyní snaží vychovávat politiky, což jednak není jeho úkol, jednak na to asi není vhodný čas.
Myslím, že Zaorálek nicméně nic nezdržel, jeho úvodní řeč nebyla nijak nepřiměřeně dlouhá, vzhledem k projednávanému tématu. V tuto chvíli je vše v rukou soudců Ústavního soudu. A ti, pokud chtějí, mohou vše zvládnout.
11:20
Jan KudrnaPrávník Jan Kudrna komentuje pro iDNES.cz: Holländer takhle ostrý obvykle není. Ale je pravda, že obvykle podobné řízení v podobném stylu neprobíhá. Naposled ho takhle pamatuji z projednávání poplatků ve zdravotnictví. Já si to vysvětluji právě významem věci, respektive významem, který jí Ústavní soud přikládá.
Také je dobré vědět, že Pavel Holländer je jako ústavní soudce zastáncem doktríny, že Ústavní soud má mít pravomoc i nad Ústavou samotnou, tedy že může do změn Ústavy zasahovat, když to uzná za potřebné.
11:18
Soudce Jiří Mucha: "Jak pan místopředseda nahlíží na právní povahu článku 9, odstavce 2 ústavy? Jde o právní předpis, nebo neformální deklaraci?"
Článek 9, odstavec 2 říká: "Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná."
Zaorálek odpovídá, že se nedomnívá, že by činnost Sněmovny ohledně cesty k volbám článek 9, odstavec 2 měnila.
11:16
Zaorálek odvětil, že ve svém vyjádření se pokusil jen shrnout debatu na půdě Sněmovny.
11:11
Soudce zpravodaj Pavel Holländer se ptá Lubomíra Zaorálka: "ÚS přesně vysvětlil, co je a co má být obsahem vyjádření každé z komor parlamentu. Vaše obsáhlé expozé obsahovalo uvozovací výrazy jako "Sněmovna odmítá" a tak dále. Ten dokument, který jste přednesl byl schválen PS? Bylo o něm hlasováno? Je k němu záznam? Zazněly tam i hlasy, které byly v rozporu s dokumentem, nebo to bylo stanovisko vaše?" Holländer také chce, aby Zaorálek reprodukoval stanovisko menšiny Poslanecké sněmovny.
11:09
Zaorálek oponuje a argumentuje třeba tisknutím lístků, které by se muselo opakovat. Ale Rychetský ho přerušuje a upozorňuje, že se lístky ještě netiskly. Zaorálek kontruje možným ovlivněním politické soutěže - menší strany podle něj nemusí mít na další volební kampaň.
11:07
"Pan Zaorálek se zmiňoval o nákladech, které vznikly kvůli volbám. Tyto náklady by se ale dobře využily pro volby v jakémkoliv termínu," řekl Melčákův právník Jan Kalvoda. Navrhl, že by mohl vyzvat Zaorálka, aby své tvrzení o možných ztracených nákladech doložil.

Nepřehlédněte

Soud vyhověl Melčákově stížnosti na zkrácení volebního období. Volby 9.-10. října nebudou.
Rozhodnutí a odůvodnění soudu v plném znění najdete zde.