Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reportáž skončila 9. 2. 2010 13:18

Volby do Evropského parlamentu 2009

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz, MF DNES a iDNES.tv, ČTK, Reuters

14:13
  • Svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu přišel vhodit i francouzský prezident Nicolas Sarkozy s chotí Carlou Bruniovou (7. června 2009)

    Svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu přišel vhodit i francouzský prezident Nicolas Sarkozy s chotí Carlou Bruniovou (7. června 2009) / Autor: Reuters

13:55
Vítězem voleb do Evropského parlamentu na Slovensku je Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica, který získal 32,10 procenta hlasů. Vyplývá to z neoficiálních definitivních výsledků. Druhá skončila Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana s 16,98 procenty. Mandáty v EP si rozdělí všech šest slovenských parlamentních stran.
13:45
Ve Francii by mohla být podle průběžných odhadů volební účast vyšší než minule, kdy přišlo k volebním urnám téměř 43 procent lidí. Podle předvolebních průzkumů veřejného mínění má největší šanci na vítězství vládní strana Svaz pro lidové hnutí (UMP), které podporovalo přibližně 26 procent dotázaných. Na druhém místě by měli skončit opoziční socialisté. O třetí místo svádějí ostrý souboj centristé z MoDem s ekologickými aktivisty v čele s místopředsedou Evropského parlamentu Danielem Cohn-Benditem.
12:54
Výjimečné z pohledu volební účasti je Švédsko, kde v předcházejících dvojích evropských volbách nikdy účast nepřekročila 40 procent. Podle předvolebních průzkumů se ale nyní očekává, že k urnám by se mohlo dostavit zhruba 43 procent Švédů. Jedním z důvodů je skutečnost, že Švédsko přebere 1. července od České republiky na půl roku předsednictví v EU.
10:48
Političtí analytici předpovídají, že v novém EP získají více křesel než dosud populistické a euroskeptické formace na úkor tradičních stran. Očekává se také nízká účast, možná nižší než v předchozích volbách v roce 2004, kdy přišlo volit 45,5 procenta Evropanů.
09:21
Nejvíc křesel ve slovenských volbách do europarlamentu získal pravděpodobně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. ČTK to krátce před ukončením sčítání hlasů řekl důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován. Zástupce v EP by měly mít také dvě další vládní strany Slovenská národní strana (SNS) a Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS), stejně jako trojice opozičních stran Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKÚ-DS), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a Strana maďarské koalice (SMK). Voleb se zúčastnila asi pětina voličů.
08:31
Čtyřdenní maraton voleb do Evropského parlamentu dnes vyvrcholí hlasováním v 19 členských zemích. Poslední volební místnosti se uzavřou ve 22:00. První odhady se očekávají v 18:00 až 20:00, konečné oficiální výsledky ze všech zemí by měly být známy v pondělí nad ránem.
23:00
Sobotní on-line zpravodajství z evropských voleb na iDNES.cz končí. Další informace vám v něm redakce přinese v neděli, kdy začnou volby v dalších státech a pozdě večer i počítání hlasů.
22:27
Finální volební účast v Lotyšsku lehce překročila 50 procent, je tak asi dvojnásobná než v Česku. Volby tu skončily v deset večer, stejně jako na Slovensku a v dalších zemích.
22:01
Při volbách v Zejtunu na jihu Malty se přímo před volební budovou poprali příznivci soupeřících stran. Jeden muž byl zraněn. Volby na Maltě skončily ve 22:00. Do druhé odpoledne přišlo hlasovat 34 procent lidí, celková účast zatím není známa.
21:18
Euroskeptici Declana Ganleyho Libertas.eu, kteří bojují proti Lisabonské smlouvě, dostali podle průzkumů u volebních místností v celém Irsku jen 4 % hlasů. V zemi se ale volí po okrscích. Ganley potřebuje skončit nejhůř třetí v severozápadním, kde kandiduje. Podle lokálních médií by překvapivě mohl uspět. Ganley, kterého podporuje i Václav Klaus slíbil, že když se do EP nedostane, nebude dál bojovat proti Lisabonu.
21:07
Eurovolby v Irsku zřejmě skončí porážkou vládní republikánské strany Fianna Fáil. Podle průzkumů u volebních místností, které zveřejnila televize RTÉ, ji volilo 23 procent lidí. Středopravicovou proevropskou stranu Fine Gael okolo 30 procent.
20:00
Češi zřejmě nebudou nejlínější voliči v Evropské unii. Agentura AFP bez udání zdroje uvedla, že na Slovensku bude volební účast okolo 14 procent. Podle informací ČTK se účast blíží k 20 procentům jen v některých regionech a částech Bratislavy.
19:14
Kromě řešení ekonomické krize se podle Kapranse kampaně lotyšských stran soustředily na obranu národních zájmů v europarlamentu. "Hodně kandidátů jsou dobře známí politikové. Myslím ale, že kampaň eurovoleb zůstala ve stínu komunálních voleb," uvedl pro iDNES.cz mediální odborník.
19:08
Situaci v Lotyšsku pro iDNES.cz z Rigy popsal mediální odborník Martins Kaprans. "Účast bude až okolo 60 procent. Kampaň byla spíše mírná s několika extrémními výstupy nacionalistických a pro-ruských stran," sdělil.
19:06
Ve srovnání s Českem je vysoká i volební účast v Lotyšsku. Dosud tu odvolilo takřka 50 procent lidí. Volby končí v devět večer našeho času. V minulých eurovolbách v Lotyšsku volilo rovněž přes 40 procent lidí. Tentokrát je navíc klání o Evropský parlament spojeno s komunálními volbami.
18:27

V sobotu volili i odsouzení v ostravské věznici v Heřmanicích. Podle ředitele jde k urnám 304 vězňů. Celkem je ve věznici 841 odsouzených české národnosti, volební účast je tedy 36 procent - o hodně větší, než se očkává v celé ČR.

  • Voleb do europarlamentu se zúčastnili odsouzení ve věznici Heřmanice na Ostravsku (6.6.2009)

    Voleb do europarlamentu se zúčastnili odsouzení ve věznici Heřmanice na Ostravsku (6.6.2009) / Autor: ČTK

18:23
Italský premiér Berlusconi bere eurovolby jako referendum o vlastní oblibě rok po nástupu do čela vlády. Je jediným lídrem velké evropské země, který vede kandidátku své strany. Berlusconiho vítězství by mohly zabránit skandály z poslední doby - čelil obvinění, že zneužíval vládní letouny, manželka premiéra požádala o rozvod, Berlusconiho bývalý advokát byl odsouzen za korupci a španělský deník zveřejnil choulostivé fotografie z premiérovy vily, na kterých je i Mirek Topolánek. - čtěte více o kauze fotek z Berlusconiho vily
17:58
V plném proudu jsou eurovolby v Itálii, které začaly dnes v 15:00 a končí až v neděli v deset večer. V Itálii se na rozdíl od Česka či Slovenska dá očekávat vysoká účast. V minulých eurovolbách tu totiž volilo 70 procent lidí. První odhady účasti budou zveřejněny dnes pozdě večer, odhady výsledků pak v neděli před půlnocí. Předvolební průzkumy dávaly největší šance pravicové straně Lid Svobody premiéra Silvia Berlusconiho.
17:06
Pokud by se však tato uskupení přehoupla přes jednoprocentní hranici, dostala by alespoň příspěvek ve výši třiceti korun za každý odevzdaný hlas.
16:58
Pokud se volební modely naplní, své zastoupení v europarlamentu ztratí jak strana SNK ED, tak hnutí Nezávislí. Své mandáty by neobhájili ani jejich europoslanci Jana Hybášková, Jana Bobošíková a Vladimír Železný, kteří kandidovali za svá nová seskupení - Evropskou demokratickou stranu, koalici Suverenita a Libertas.cz.
16:28
Předvolební odhady účasti lidí v červnových volbách do EP budou možná oproti skutečnosti vyšší. Na konci května sice tvrdilo 31 procent respondentů, že k volbám půjde. Neoficiální odhady ale říkají, že k urnám přišla jen čtvrtina voličů. Skutečné počty ale budou známe až v noci z neděle na pondělí.
16:20

Průzkum SC&C pro Českou televizi se věnoval i nápaditosti letošní eurokampaně. Lidé označili za nejnápaditější sociální demokraty. Lidem nad šedesát let připadala nejlepší kampaň komunistů.

  • ČSSD se nesnaží voliče nalákat na Paroubka, ale trpící dítě.

    ČSSD se nesnaží voliče nalákat na Paroubka, ale trpící dítě.

16:16
Hájení národních zájmů je důležité pro více než polovinu voličů, bez ohledu na jejich stranické sympatie. Významný význam voliči přikládají při rozhodování i vlivu na řešení ekonomické krize. Významné je pro 60 procent voličů.
16:10
Rozhodování českých voličů při volbách do europarlamentu ovlivňují podle průzkumu SC&C pro Českou televizi schopnosti kandidáta bránit v Evropě české národní zájmy proti tlaku Unie.
15:58
Klatovsko hlásilo kolem poledne účast kolem 18 procent. V obcích do tísice obyvatel dorazilo k volebním urnám mezi 18 až 20 procenty. Celkem je v kraji cca 455 tisíc voličů.
15:45
V Plzeňském kraji přišla volit necelá čtvrtina voličů. "Vyšší účast byla v Plzni, kde ji odhadujeme mezi 25 až 27 procenty.," uvedl vedoucí odboru vnitřních věcí na Krajském úřadu Plzeňského kraje Jan Nový.
15:22

Slovenské volby zatím probíhají bez problémů, uvedla Dagmar Skačanová z Ústřední volební komise pro agenturu TASR. Pracovníci komise vyrazili po poledni sledovat průběh voleb přímo do terénu.

  • Členka volební komise ze slovenského Makova připravuje volební lístky (6. června 2009

    Členka volební komise ze slovenského Makova připravuje volební lístky (6. června 2009

14:42

Podle servru sme.sk dorazili k volbám na jihu Slovenska a v metropoli převážně starší lidé, kteří spojili vhození svého hlasu se sobotním nákupem nebo cestou do kostela. Za některými voliči, kteří o to požádali, vyrazili úředníci stejně jako v Česku s mobilními urnami.

  • Sedmadevadesátiletý Rudolf Gregus ze slovenského Makova vhazuje volební lístek do mobilní urny (6. června 2009)

    Sedmadevadesátiletý Rudolf Gregus ze slovenského Makova vhazuje volební lístek do mobilní urny (6. června 2009) / Autor: Reuters

14:28
Noční návštěva lupiče v Zahrádkách posunula ranní začátek voleb. Už v osm hodin chtěl odvolit jeden místní pár. Úředníci voličům nabídli, že za nimi později dojdou s urnou. To ale nebylo třeba, místnost se otevřela krátce po deváté a voliči přišli ještě jednou.