Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 9. 2. 2010 13:18

Volby do Evropského parlamentu 2009

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz, MF DNES a iDNES.tv, ČTK, Reuters

00:09
V "pravicové" Praze vítězí ODS s více než čtyřiceti procenty. Sociální demokraté jsou sice druzí, volilo je ale jen zhruba 15 procent Pražanů. Třetí jsou komunisté, na čtrvtém místě středová a liberální EDS Jany Hybáškové.
00:09
Podle průběžných výsledků by na státní příspěvek 30 korun za hlas dosáhlo kromě vítězů voleb i osm malých stran, které skončily pod pětiprocentní hranicí. Je to EDS Jany Hybáškové, strana Věci veřejné, Starostové a nezávislí, Strana zelených a SNK-ED, dále Svobodní, Dělnická strana a možná i Pravý Blok Petra Cibulky.
Například Dělnická strana má nyní dvacet tisíc hlasů, což jí zaručuje 600 tisíc korun ze státní kasy.
00:02
Pro Janu Bobošíkovou jsou výsledky voleb překvapením, byť jí samotné křeslo uniklo. Její koalice Suverenita ale získala z malých stran nejvíce hlasů a jen těsně nepřekročí pětiprocentní hranici. "Věřím, že kdyby se sečetly hlasy těch stran, které si konkurují, tak by to těch pět procent dalo," řekl Bobošíková v ČT na adresu euroskeptických stran, které ve volbách zaostaly ještě více.
0:00
Průběžné výsledky po sečtení 74,4 % volebních okrsků:
Do europarlamentu se dostanou čtyři strany - ODS (30,2 %), ČSSD (23,41 %), KSČM (14,8 %), KDU-ČSL (8 %). Zřejmě definitivně hasnou šance Jany Bobošíkové a její Suverenity (4,38 %). Tři strany mají nad 2 % - Věci veřejné (2,33%), Evropská demokratická strana (2,49 %) a Starostové a nezávislí (2,16 %).
Na pravém konci politického spektra má Dělnická strana 1,14 % a Národní strana 0,27 %.
Parlamentní Strana zelených získala 1,84 %, Demokratická strana zelených Olgy Zubové 0,6 %.
23:58
Volební účast po sečtení 70 %:
23:51
Zpravodaj MF DNES z Lidového domu: "Jiří Paroubek se snažil, aby na něm nebylo vidět, že je zklamaný. Řekl, že oproti posledním volbám do EP si socialisté několikanásobně polepší. Zdeněk Škromach ale MF DNES řekl, že úspěch pro jeho stranu by bylo jedině vítězství a že druhé místo je nemůže uspokojit."
23:50
Ze Švédska se do Bruselu překvapivě plaví Pirátská strana, kterou volí hlavně mladí Švédové. Podle průzkumů vstoupí do Evropskému parlamentu se ziskem 7,4 procenta hlasů. Partaj bojuje za bezplatné stahování hudby, filmů a her z internetu.
23:41
Cyril Svoboda považuje za úspěch, že KDU-ČSL je mezi čtyřmi stranami, které se do europarlamentu dostanou. "Pět procent je hranice, kterou určitě překročíme i ve volbách do Sněmovny. Miroslav Kalousek možná odláká voliče ODS, ale ne lidovcům," řekl ČT Svoboda.
23:37
Ve Straně zelených je posmutnělá nálada. "Ukázalo se, že velké strany dokážou velkými penězi zvrátit volební kampaň do domácích témat," řekl ČT Martin Bursík. "Ukazuje se, že středový volič rozptýlil hlasy mezi celou řadu hnutí a stran, které kandidují jen proto, že jim náš zákon dává možnost finanční odměny při zisku nad jedno procento."
23:33
Průběžné výsledky po sečtení 50 procent volebních okrsků: Volební účast byla 26,6 %, méně než před pěti lety. Do europarlamentu se zřejmě dostaly ODS (29,39 %), ČSSD (24,14 %), KSČM (15,18 %) a KDU-ČSL (8,11 %).
Jediná euroskeptická strana, která ještě má - byť hasnoucí - šanci, je Suverenita (4,48 %). Neuspěli Libertas.cz (0,93 %), Strana svobodných občanů (1,12 %) ani krajně pravicové Národní strana (0,26 %) nebo Dělnická strana (1,17 %). Propadla Strana zelených (1,72 %). Dvě strany - Věci veřejné a Starostové a Nezávislí - mají 2,2, respektive 2,1 %.
23:31
"Kandidáti KSČM se seskupili v místnosti, kde si s napětím promítají na stěnu sčítání z webu Statistického úřadu. Europoslance Vladimíra Remka podle jeho slov žádné číslo zatím nepřekvapilo," hlásí zpravodaj iDNES.cz.
23:27
V Rakousku zvítězili vládní lidovci (ÖVP) před sociálními demokraty (SPÖ). Obě strany velké koalice ale oproti eurovolbám před pěti lety zaznamenaly úbytek hlasů. Polepšili si naopak rakouští euroskeptici - jak Seznam Hanse-Petera Martina, tak zejména krajně pravicoví svobodní (FPÖ). Ti získali o více než šest procent hlasů více než v minulých volbách.
23:25
"Každému musí být jasné, že tyto volby jsou volbami do EP, že ty volby na podzim budou o jiných tématech," říká Jiří Paroubek v ČT. Jeho ČSSD výrazně zaostává za metou 35-40 procent, kterou dlouhodobě deklaruje za svůj cíl. Dosavadní čísla sociálních demokratů ale pokládá při nízké volební účasti za úspěch a důkaz toho, že ČSSD má "pevné jádro", věří si Paroubek.
"Pro tyto volby to je úspěch, pro podzimní volby je to téma k zamyšlení," dodal ještě.
23:18
Podívejme se zase na chvíli za české hranice. V Maďarsku má 56 % opoziční pravicová strana Fidesz Viktora Orbána, čímž překonala rekord britských konzervativců. Tři mandáty zde získá i ultrapravicová strana Jobbik.
Na Slovensku vyhrál s přehledem Smer Roberta Fica, získal 32 %. SDKÚ-DS má necelých 17 %, Strana maďarské koalice 11,3, Křesťansko-demokratické hnutí 10,87, Mečiarova LS-HZDS 8,97 % a Slovenská národní strana Jána Sloty 5,55 %. Volební účast je 19,64 %.
23:15
  • Martin Bursík a Kateřina Jacques sledují sčítání hlasů v restauraci. (7. června 2009)

    Martin Bursík a Kateřina Jacques sledují sčítání hlasů v restauraci. (7. června 2009) / Autor: Michal SváčekMAFRA

23:13
Průběžné výsledky po sečtení 27,5 % okrsků: Volební účast je 26,17 %, což je méně než před čtyřmi lety (tehdy byla 28,32 %). Vede ODS se 28,82 %, druhá ČSSD má 24,61 %. Komunisté drží 15,56 % a lidovci 8,25 %. Žádná další strana by se do europarlamentu nedostala, určitou šanci má ještě Suverenita Jany Bobošíková, která má 4,66. Za ní už je propast.
Propadli zelení, kteří mají zatím 1,59 % - jen o několik desetin více, než ultrapravicová Dělnická strana (1,15 %). Národní strana, jejíž poměrně častý výskyt v médiích před volbami budil diskuse, zda jí média nedělají až příliš reklamy, má 0,26 %.
23:08
Brusel se vzdaluje i odpůrci Lisabonské smlouvy Declanu Ganleymu z Irska. "Nevypadá to, že získá potřebné hlasy," citovala Reuters Jima Higginse, člena Evropského parlamentu za středopravou formaci Fine Gael.
23:03
Nejsilnější skupinou v Evropském parlamentu asi zůstane lidovecká frakce, ukázaly předběžné odhady. Lidovci by měli mít mezi 263 a 273 poslanci z celkových 736. Součástí této konzervativní frakce byli v uplynulých pěti letech i čeští europoslanci z ODS nebo KDU-ČSL.
23:00
Je sečteno 17 % volebních okrsků. ODS má 28,15 %, ČSSD 25,09%. Třetí jsou komunisté s 15,89 %, čtvrtá KDU-ČSL má 8,24 %.
Věci veřejné mají 2,21 %, Suverenita 4,81 %, Pravý blok 1,02, Evropská demokratická strana 1,88, Starostové a nezávislí 2,03, Strana svobodných občanů 1,04, SNK ED 1,31, Strana zelených 1,49 %, Dělnická strana 1,18. Strany, které získají nad 1 % hlasů, získají od státu příspěvek 30 korun za každý hlas.
22:47
Průměrná volební účast byla v evropské sedmadvacítce rekordně nízká. Dosáhla pouhých 43,2 procenta, což je o 2,3 procenta méně než před pěti lety. Vyplývá to z předběžných výsledků, které na webu zveřejnil evropský parlament.
22:46
Volební mapa po sečtení necelých 4 % okrsků kompletně zmodrala - s výjimkou Olomouckého kraje, kde vedou komunisté. "Snad to tak nedopadne," povzdechl si nejmenovaný člen ODS při sledování výsledků ve štábu.
Občanští demokraté se totiž obávají, že pokud by nyní uspěli velmi výrazně, mohla by jejich výhra zmobilizovat příznivce levice pro říjnové předčasné volby do Sněmovny.
22:39
Na večírek zelených právě dorazil Martin Bursík a Kateřina Jacques. "Jsem úplně v klidu, uvidíme, jak to dopadne. Politika zelených je v Evropě na vzestupu. Nezávisle na dnešním výsledku si myslím, že na podzim uspějeme," řekl Martin Bursík. Zpravodaji MF DNES předseda zelených řekl, že už rozmýšlel, jak se zachová, pokud by zelení dnes neuspěli.
22:36
Volební účast po sečtení 1,64 % okrsků dosahuje 26.32 %. Zatím jsou ale sečteny spíše menší okrsky - třeba vesnice.
22:33
Ve štábu ČSSD mluvil s novináři lídr kandidátky do eurovoleb Jiří Havel. "Nesršel zrovna optimismem. Přiznal, že od začátku říkal, že tyto volby nejsou zrovna špičková disciplína sociální demokracie," popsal reportér MF DNES.
22:21
Jsou sečtené první 0,4 % okrsků. Výsledky proto zdaleka nejsou reprezentativní, ovšem pojďme se podívat, jak která strana do sčítacího maratonu odstartovala.
Vede ODS s 29,5 % následovaná komunisty (18,7 %). Třetí jsou sociální demokraté (14 %), pak lidovci (10 %) a Suverenita (necelých 7 %). Žádná další strana zatím není nad pětiprocentní hranicí. Sčítání na grafech sledujte zde.
22:18
Z volebních okrsků začínají chodit první data. Průběh sčítání hlasů sledujte online na grafech iDNES.cz ZDE.
22:17
Ve štábu ODS v pražské restauraci Kogo Fragola byl dosud jen volební lídr Jan Zahradil. "Očekávání jsou samozřejmě velká," připustil v ČT Zahradil, že ODS jde ve volbách o hodně. Zahradil by rád udržel devět europoslanců.
Podle reportéra MF DNES přijel před čtvrt na jedenáct Mirek Topolánek. Předseda strany nebyl příliš dobře naladěn.
22:14
První sečtený okrsek je ze Středočeského kraje. V obci Kly vyhrála ODS. Získala 32 % hlasů. Druhá je ČSSD s 25 procenty.
22:16
Kdo nevstává do práce brzy ráno, dozví se výsledky eurovoleb zřejmě ještě než ulehne ke spánku. Stanislav Drápal, místopředseda Českého statistického úřadu, očekává, že sčítání vyvrcholí po půlnoci.
22:14
Štáb Jany Bobošíkové v Písecké ulici v Praze 3: "Jana Bobošíková přišla těsně před desátou, měla bílý kostýmek, nechala se vyfotit s kyticí a říkala, že už zase musí jít do ČT. Ale říkala, že je nedočkavá a nervózní a opravdu tak vypadala. Když jsme se ptali, kolik tipuje, řekla, že netipuje, protože má průzkumy ve velkém rozpětí od skoro méně než pěti do jedenácti procent. Je tu bujará veselá společnost. Lidé se procházejí, uždibnou jídlo, pití, je to tu hektické," hlásí zpravodaj MF DNES.