Reportáž skončila 15. 5. 2009 9:53

Mimořádná schůze Sněmovny o zdravotnických poplatcích

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz a iDNES.tv

16:15
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
David Rath nezklamal, připomněl mne i Julínka, děkuji. "Duch" Cikrt zdraví "Tlachala" Ratha.
16:07
"Duch Julínka s Cikrtem na ministerstvu stále panuje," glosuje postoj ministerstva zdravotnictví, které stále za poplatky stojí, David Rath. "Takzvaně regulační poplatky měly zregulovat lidi, aby nechodili k lékaři," prohlašuje středočeský hejtman a nejhlasitější kritik poplatků. Pouští se také do náměstka Marka Šnajdra, který podle něj patří k nejbližším spolupracovníkům Mirka Topolánka a ministerstvo prý fakticky řídí.
16:02
Ke stolku se chystala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, ale předběhl ji Petr Pleva s krátkou faktickou poznámkou. Procedur znalý předsedající Miloslav Vlček musel Juráskovou, která je ve Sněmovně v této funkci poprvé, trochu brzdit.
15:55
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Hovorka cituje údajně fakta, ale v podstatě hájí Rathova opatření z doby, kdy byl ministrem. Jenže vychází z celkových čísel a nikoliv z jejich struktury. Za Ratha se skutečně šetřilo, ale tím nejprimitivnějším způsobem - škrty pro nemocné. Za Julínka si všichni přispěli trošku více, ale pro vážně nemocné bylo peněz dost. Požadavek na komerční připojištění a zachování polostátního zdravotnictví je opět představou Davida Ratha Vede k dvojkolejnému zdravotnictví, na čistě komerční připojištění dosáhnou jenom bohatí a chudí zůstanou závislí na státním systému, z nějž však budou vyloučeny všechny soukromé prvky - a tak půjde dolů kvalita i dostupnost.
15:52
Už po několikáté se objevila taktická finta zkušenějších poslanců. Protože se nemohou obracet na kolegy (přesněji oponenty) řečníky přímo, využívají formulace "prostřednictvím předsedajícího", což je dovolené. Teď ji využil Boris Šťastný z ODS, když reagoval na Ludvíka Hovorku.
15:50
Hovorka svůj projev ukončil větou, že nebude pro úplné zrušení poplatků, ale v podrobné rozpravě předloží pozměňovací návrhy.
15:45
Ludvík Hovorka (KDU-ČSL): To zásadní, co našemu zdravotnictví pomohlo, bylo navýšení plateb za státní pojišťence v roce 2006. Do Sněmovny se to dostalo s nárůstem o 16 %, pan ministr Julínek to dokonce zvedl na 25 %.
Hovorka připomíná, že zásadní věcí je odpouštění poplatků některými zejména krajskými institucemi. Dotýká se i problematiky stárnutí populace: "Spoluúčast je potřebná, ale stárnutí populace nevyřešíme poplatky," soudí. Cestu vidí v úhradových standardech a komerčním připojištění, které by podle něj mohlo do zdravotnictví přinést asi 5 % příjmů.
15:40
Koaliční poslanci připomněli Rathovi, že reformy přidaly i jemu, protože také patří mezi dobře placené obyvatele republiky.
"Vaše reforma pomohla i mně, ale já to nechtěl!" hájí se Rath a rozesmívá Sněmovnu.
15:37
Debata se od poplatků stáčí ke změnám daní: "Pomohli jste sobě a svým kamarádům a zaplatil to zbytek národa," kárá David Rath bývalou koalici.
15:29
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Sobotka a další tvrdí, že ODS nemluvila před volbami o zdravotním programu. To jednoduše není pravda - viz všechny publikace Tomáše Julínka - Modrá šance, Reforma zdravotnictví, Chtít zdraví atd. - vše vyšlo před volbami! Sobotka lže: Julínek nepřipravoval privatizaci fakultních nemocnic, to je výmysl sociální demokracie. Byl navržen zákon o univerzítních nemocnicích, kde by měl svůj podíl stát ai univerzity, kde by zisk musel být reinvestován a kde by nemohlo dojít bez souhlasu univerzit k žádné podstatné změně. Nyní univerzity nemají ve fakultních nemocnicích žádný podíl.
Pokud jde o zdravotní pojišťovny, čeho se ČSSD bojí? Navrhováno bylo privatizovat pouze cca 30-40 % trhu a 60-70 % by zůstalo v rukou státu. Pluralíta vztahů je prospěšná, lidé by si sami vybrali.
15:22
Bohuslav Sobotka (ČSSD): "Přečetl jsem si v tisku, že když se podaří poplatky zrušit, že je ODS už znovu navrhnovat nebude. Jak tomu mám rozumět?" táže se. "Poplatky byly jen první část reformy," připomíná dále. "Ale ODS před volbami nemluvila ani o poplatcích, ani o další části zdravotnického programu. To jsme se dozvěděli až po volbách, stejně jako to, že vláda chce státní fakultní nemocnice převést na akciové společnosti, že chce prodat část pojišťoven..."
"Jenom díky odporu opozice v této Sněmovně se nepodařilo tyto šílené plány ministra Julínka realizovat," řekl.
15:18
Poslanci zabředli do řetězce faktických poznámek, v nichž se vzájemně osočují. Například Boris Šťastný za ODS kritizoval levici za diletantismus, když chce poplatky zrušit, David Rath pak kritizoval rovněž za diletantismus bývalou koalici, že poplatky zavedla. Debata se příliš neposouvá.
15:08
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Poslanec Křeček je zcela mimo, pojišťovny ušetřily na levných lécích, ale zvýšily výdaje na drahou léčbu! Kromě peněz vybraných na položku na receptu, které ale rovnou šly na dotaci na slevu na cenu a doplatek léku (a tedy léky zlevňovaly) - ušetřily díky všem poplatkům 5 miliard korun a ty postupně mohly přemísťovat na drahou léčbu.
15:04
S faktickou poznámkou se vrátil k řečništi Miroslav Kalousek. Reaguje na Václava Exnera: "Demagogie? Pokud platí, že jedna a jedna nejsou dvě, ale že to je 3,16, tak se holt nedá svítit. Maďarsko nás nemine," varuje před ekonomickými problémy této země.
15:02
Stanislav Křeček (ČSSD): "Pokud nám někdo říká, že poplatky umožnily léčit více těžce nemocných, tak lže." Poslanec argumentuje čísly z let 2008. Tvrdí o nich, že se snížily výdaje pojišťoven na léčbu.
14:58
Václav Exner (KSČM) slova exministra financí zpochybňuje a hovoří o demagogii. "Co uděláme, až populace ještě více zestárne? Zase zvýšíme spoluúčast?"
14:58
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Kalouskovy věty jsou naprosto přesné. Kolik poslanců je ale chápe?
14:53
Za pultík si stoupá Miroslav Kalousek, který před pár dny skončil ve funkci ministra financí. "Chceme-li, aby se poslední léta stále se prodlužujícího života byla důstojná - a to snad všichni chceme - tak nemáme jinou šanci, než do toho systému vnést více spoluúčasti. Uvědomuji si, jak je to politicky nepopulární věta. A právě proto by ji měli odpovědní politici opakovat. Je nezbytné více spoluúčasti, více spoluúčasti, více spoluúčasti," opakuje s důraznou intonací Kalousek.
"Není možné, aby bylo při stále se prodlužujícím lidském životu stále všechno zadarmo," říká Kalousek. Připomíná, o čem už pro iDNES.cz mluvil Tomáš Cikrt, tedy že za komunismu nebyla k dispozici dialyzační jednotka pro pacienty nad 50 let. "Umřít je samozřejmě pro zdravotnictví velmi šetrné. Ale je to cesta, kterou chceme jít?"
14:48
Tomáš CikrtTomáš Cikrt komentuje pro iDNES.cz:
Tomu říkám poplatková lež. A co tedy? Co by komunisté přivítali? Aha, už to pan Kováčik říká - pojišťoven je moc. Jenže naše pojišťovny mají možná nejnižší provozní náklady na světě a zavedení jedné pojišťovny je v konečném důsledku dražší. Národní zdravotní služba ve Velké Británii, což je státní systém, je v přepočtu dokonce dražší než náklady na naše pojišťovny.
14:46
Pavel Kováčik (KSČM): "Prvním krokem k umožnění reformy zdravotnictví je odstranění všech kroků, které ji brzdí. KSČM trvá na úplném zrušení poplatků ve zdravotnictví."