Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 24. 3. 2009 20:51

JEDNÁNÍ SNĚMOVNY O NEDŮVĚŘE VLÁDĚ

Zdroj: redaktoři iDNES.cz, MF DNES a iDNES.tv

18:20
Petr Wolf, spojovaný s kauzou podvodného čerpání dotací (kterou koalice označuje za vykonstruovanou) hlasoval proti návrhu. Opozice zůstává na odhadovaném zisku 99 hlasů.
18:19
Hlavní kritik současné podoby reforem Vlastimil Tlustý z ODS hlasoval s opozicí. Opozici to nyní vychází na 99 hlasů, scházejí dva.
18:17
Další rebel Evžen Snítilý se hlasování nezúčastnil. Jeho hlas opozice nezískala.
18:17
Jan Schwippel se připojil k opozici a hlasoval pro nedůvěru vládě.
18:15
Ani hlas Juraje Ranince opozice nezískala.
18:15
Alena Páralová z křídla Vlastimila Tlustého vládu také podržela.
18:14
Miloš Melčák vládu podržel.
18:13
Jan Klas bude pro vládu. Podle odhadu iDNES.cz získá opozice 100 hlasů.
První bude hlasovat Helena Mallotová z ODS, pak budou poslanci pokračovat abecedně.
18:09
Evžen Snítilý se zdrží hlasování.
18:00
Rozprava skončila.
ODS požádala o desetiminutovou přestávku na jednání klubu.
17:58
Opozice nyní má 97 hlasů plus Jana Schwippela a Olgy Zubové. Lze počítat i s tím, že proti vládě bude Vlastimil Tlustý. Rozhodnout mohou Ludvík Hovorka, Věra Jakubková a Jan Klas. Přidá-li se jen jeden z nich k trojlístku odbojných poslanců, vláda padne.
17:52
Jan Schwippel bude hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě.
17:47
"Tato vláda mou důvěru nemá," říká Jan Schwippel. "Absolutně se nedá věřit jejím slibům. Obelhala mě, když šlo o daně z příjmů, Lisabon a radar, o kterých říkala, že jde o jeden balíček. Obelhala i voliče."
Osud vlády se povážlivě nachýlil. Pokud by s opozicí hlasovali Zubová, Jakubková, Schwippel a Tlustý, kabinet by padl.
17:46
"Je těžké rozhodovat mezi špatnými řešeními. Podporou i nepodporou této vládě. Neupsala jsem duši koalici, nic jsem si nezadala s opozicí. Koaliční partneři projevili zájem o setkání až dnes, přišla jsem s návrhem, který by mi umožnil zachovat si tvář," uvedla.
Hlasovat proti návrhu na nedůvěru nedá. Neřekla ale, zda bude pro návrh.
17:39
Mluví Věra Jakubková: "Ocitla jsem se ve střetu vyčerpávajícího zájmu médií. Je zarážející, jaký vliv mi kolegové - obyčejné ženské, jak říkají v ODS - přičítají. A ministr Bursík pro mě má ještě nelichotivější oslovení.
17:28
Olga Zubová bude podle všeho proti vládě.
"Myslím si, že jsem svým projevem naznačila, jak budu hlasovat," řekla poté, co nenechala na koaličním kabinetu nit suchou. Opozice tak patrně získává 98. hlas (pokud by se k ní přidal Vlastimil Tlustý, tak 99).
17:25
Zdroj blízký jednomu z rebelujících poslanců naznačuje, že dnes vláda končí. Ví, o čem mluví - poslance (poslankyni) sám dnes raději přivezl autem. Pro jistotu. Aby se mu (či jí) něco nestalo. Při příjezdu nebo pak při odjezdu...
17:23
Olga Zubová tvrdí, že strávila poslední dny s voliči a ptala se, zda by jí doporučili hlasovat pro nebo proti návrhu na nedůvěru. Vypočítává, jak lidé vládní kroky kritizovali - čím by prý například na vesnici topili, když ne uhlím, proti kterému zelení v rámci zachování limitů těžby brojí.
17:21
"Kdyby proti nám stála pravicová ODS, možná bychom nežádali o nedůvěru. Ale proti nám stojí partička pana Bursíka, paní "Žákové" a pana Severy," zaútočil s až divadelnickým nasazením na koalici Vítězslav Jandák za ČSSD.
"Žákovou" narážel na Kateřinu Jacques ze Strany zelených, která nepřechyluje své příjmení.
17:18
"Skoro se zdráhám vám poděkovat za pozornost, protože jste se - na stran opozice - chovali otřesně, ale i na to si musíme zvykat. Děkuji za pozornost," rozloučil se od mikrofonu očividně rozladěný Bursík.
17:15
"Každá další vláda by byla méně evropská či spíše protievropská a méně ekologická či spíše protiekologická," vzkazuje Bursík Věře Jakubkové a Olze Zubové. Miroslava Němcová poté napomíná hlučící poslance už potřetí. Miroslav Bursík chvíli mluví, nakonec se ale zase odmlčel, protože poslanci stále mluví mezi sebou a ruší jeho projev.
"Je to o politické kultuře," poznamenává k tomu Bursík.
17:13
Poslanec Jan Schwippel České televizi řekl, že stále neví, jak bude hlasovat.
17:10
  • Premiér Mirek Topolánek, Ivan Langer a Martin Bursík. (24.3.2009)

    Premiér Mirek Topolánek, Ivan Langer a Martin Bursík. (24.3.2009) / Autor: ČTK

17:07
Vystoupení Martina Bursíka už podruhé přerušil hluk. Otáčí se na předsedající Miroslavu Němcovou a ta nejmenované "dvě dámy ze sociální demokracie" kárá.
Bursík připomíná, že vláda za účasti zelených prosadila například smogovou vyhlášku nebo zabránila prolomení těžebních limitů na uhlí. "Mohl bych pokračovat v celé sérii dalších kroků, které jsme prosadili ve vládě a Sněmovně a které by bez účasti Strany zelených nespatřily světlo světa," tvrdí Bursík.
17:00
Juraj Raninec (ODS): "Byly nám slibovány reformy, druhá a třetí fáze. Výsledek je nula, bere se zpět i první fáze reforem. Smlouvy o radaru vláda prosazuje tak, že je raději stáhne z programu Poslanecké sněmovny."
Podle Ranince by se politické strany měly domluvit na předčasných volbách. "Bude-li ODS vládnout tímto stylem až do voleb, obávám se, že se odsuzuje minimálně k osmiletému očistnému pobytu v opozici."
Raninec také potvrdil, že ačkoliv vládu považuje za menšinovou, nebude jako "zodpovědný pravicový politik pomáhat levici k moci". Z jeho úst tedy opozicí vytoužené "pro návrh" nezazní.
16:59
Premiér Mirek Topolánek mluvil v kuloárech s lidovcem Ludvíkem Hovorkou. Právě Hovorka vyzval ve svém projevu před Sněmovnou Topolánka, aby mu řekl, jak dál se zdravotnickou reformou. U jednání byla i ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.
16:54
Hovoří Přemysl Rabas (SZ), chystá se občanskodemokratický rebel Juraj Raninec. Ten už dříve řekl, že vládu nepotopí.
Rabas říká, že pat - sto na sto hlasů - ve skutečnosti nastal navzdory tomu, že vládní strany získaly o několik tisíc hlasů navíc. Odpovědí je mu smích z opozičních lavic.
16:51
Deset důvodů, proč nepodpořit vládu, předčítá Václav Exner z KSČM. Je mezi nimi například vztah vlády k romské menšině, "justiční mafie" a orientace zahraniční politiky na hájení zájmů jiných, čímž myslí EU. "Nemůžeme zaujmout stanovisko třeba proto, že ho zatím nezaujala EU," dává příklad.
16:50
16:46
Zdravotnické zákony by se podle Ludvíka Hovorky měly projednat znovu od věcného záměru, tedy od začátku. A měly by projít až se souhlasem širšího politického spektra a lékařské veřejnosti.
Hovorka poděkoval Topolánkovi za stažení zdravotnických zákonů ze Sněmovny a vyzval Topolánka, aby mu odpověděl na jeho dotazy, kam dále zamíří reforma zdravotnictví. "Bude to důležité pro mé hlasování," naznačil Hovorka, že ještě není rozhodnutý.
Výsledek hlasování Sněmovny o nedůvěře vládě 24. 3. 2009