Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 23. 2. 2009 2:04

Americké prezidentské volby 2008

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz a MF DNES, s využitím agentur ČTK a Reuters

01:06
Petr JustPolitolog Petr Just komentuje pro iDNES.cz: Vermont - stejně jako ostatní státy tzv. Nové Anglie (severovýchod) - je tradičně demokratický, Barack Obama by neměl mít problém vyhrát, jak předpovídají odhady. V posledních čtyřech prezidentských volbách ve Vermontu vždy s přehledem vyhráli demokratičtí kandidáti. Naopak Kentucky v posledních dvou volbách hlasovalo pro republikánnské kandidáty, i průzkumy veřejného mínění favorizovali v tomto státě Johna McCaina. Odhad výsledku je však poměrně překvapivě těsný, tento stát se tak teoreticky může stát překvapením.
01:02
Ve Vermontu, kde jde o tři volitele, zatím vede Barack Obama.
Výsledky z dalších států jsou zatím příliš málo reprezentativní.
01:00
New York (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Na newyorském Time Square jsou tisíce lidí, televizní a rozhlasové štáby a fotografové. Velkoplošné obrazovky tady vysílají volební zpravodajství. Uprostřed náměstí je skupinka demokratů, kteří skandují Obama, Obama, Obama.
00:59
V republikánském Kentucky překvapivě vede John McCain jen o 3 procenta. Průzkumy mu přisuzovaly až jedenáctiprocentní vedení. Sečteno je zatím 9 % hlasů.
V Kentucky by tak McCain získal osm volitelů.
00:50
Projekce, kterou právě zveřejnila televize CNN, tvrdí, že v Indianě má velice mírnou převahu Obama: je to ovšem pouze 51 procent hlasů. V absolutních hlasech z malých okrsků ovšem zatím vede těsně McCain. Podle BBC má 51 procent hlasů, zatímco Obama 47 procent hlasů.
00:44
Hospoda Zlatá hvězda v Praze je narvaná Američany, kteří žijí v české metropoli. Zpravodajství o volbách zatím nesledují příliš pozorně. Jeremy z New Yorku je přesvědčený, že vyhraje Obama. "Tady nenarazíš na fanouška McCaina. Kdo jednou vytáhl paty z USA, nemůže to vidět jinak," říká Jeremy.
00:40
Na CNN americká volička uvedla, že čekala sedm hodin, než mohla odvolit. "Sedm hodin je fakt hodně, to nepamatujeme," přitakávali jí další lidé.
00:29
Podle průběžného sčítání hlasů, které zveřejnila televizní stanice CNN, vede v Indianě Barack Obama s 55 procenty nad McCainem, který má zatím 44 procent.
00:21
Podle průběžného sčítání hlasů, které zveřejnila televizní stanice CNN, vede v Kentucky McCain nad Obamou v poměru 61 ku 37 procentům.
00:20
Některé volební místnosti se uzavřely. Naskakují první volební výsledky. V Maine například vede Obama, sečteno ovšem nebylo ani procento okrsků. Obama vede též v New Hampshire – sečteno bylo opět asi půl procenta okrsků. Uvedla to televizní stanice Fox News.
00:05
Na východě Spojených států se začaly zavírat první volební místnosti. Hlasování skončilo v části Indiany a Kentucky. V Kentucky se očekává hladké vítězství republikána Johna McCaina. O 11 volitelů z Indiany svedou kandidáti tvrdý boj.
23:55

Pronásledovaly ji skandály, ale stále si věří. McCainova kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová volila ve svém domovském státě na Aljašce (je tam o 10 hodin méně) a prohlásila: "Doufám, modlím se, věřím, že se budu moci probudit jako zvolená viceprezidentka."

  • Republikánská kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová volila ve svém domovském městě Wasilla ve státě Aljaška.

    Republikánská kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová volila ve svém domovském městě Wasilla ve státě Aljaška. - (4. listopadu 2008) / Autor: Profimedia.cz

23:47
Volební party s bohatým rautem a dobrým vínem uspořádal na počest obou kandidátů americký velvyslanec v Praze Richard Graber. V jeho bubenečské rezidenci v se večer sešli diplomaté, novináři, experti, politologové a pracovníci velvyslanectví. Sledovat mohli tři americké televizní zpravodajské stanice, internetové servery, dokumenty o Obamovi a McCainovi.
23:16
Aby McCain zvrátil dosavadní trend, musel by překonat několik historických rekordů, píše BBC. Žádný prezident od dob Ronalda Reagana dosud neotočil tak negativní rozdíl v posledních průzkumech. Je ovšem pravda, že McCaina už odepisovali několikrát, naposledy před rokem, kdy se jeho kampaň zdála zcela mrtvá.
23:40

Na několika místech v Praze čekali Američané na výsledky prezidentských voleb v jejich vlasti. Spíše než napjaté očekávání, zda v Bílém domě od ledna usedne demokrat Barack Obama nebo republikán John McCain, připomínalo ohlášení nástupce George Bushe bujarý večírek s dobrým jídlem a pitím. Přesně taková atmosféra panovala například v restauraci Jáma nedaleko Václavského náměstí, kterou už krátce po osmé hodině zaplnilo několik desítek Američanů převážně žijících v ČR. Většina z nich byli příznivci Baracka Obamy. Američané čekají na výsledek voleb v mnoha evropských městech. V Berlíně si čekání krátí i převlékáním za kandidáty.

  • Berlínská párty u příležitosti amerických prezidentských voleb

    Berlínská párty u příležitosti amerických prezidentských voleb - (4. listopadu 2008) / Autor: Reuters

23:14
Chicago (od zvláštního zpravodaje MF DNES) Ohromných 70 tisíc lidí získalo lístky do Grant Park, kde bude mít Barack Obama po oznámení výsledků projev. A více než sto tisíc lidí údajně hodlá sledovat proslov na různých obrazovkách v ulicích města. Náladu umocňuje fakt, že v Chicagu je na tuto roční dobu nezvykle hezké počasí, lidé mají trička s krátkým rukávem.
23:10
Petr JustPolitolog Petr Just komentuje pro iDNES.cz: Tento údaj není překvapivý, ekonomická témata díky krizi dominovala i všem prezidentským debatám a odsunula tak na okraj zahraničně-politická a bezpečnostní témata. Ostatně zahraničně-politická témata nikdy v USA nehrála rozhodující roli v prezidentských kampaních. Letos se to projevilo dvojnásob vzhledem k tomu, že finanční krize je něco, co může ovlivnit životy každého Američana.
23:08
Miami (od zvláštního zpravodaje MF DNES) Na Floridě - nebo alespoň v Miami - už žádné fronty u volebních místností nejsou. Neznamená to ovšem, že účast je nízká, ale naopak neobyčejně vysoká. Všichni totiž říkají, že odvolili již ráno a dopoledne.
23:08
CNN zveřejnila první údaje ze speciálních prognóz u volebních místností, takzvaných exit polls. Nejdůležitější tématem voleb je podle nich pro voliče ekonomika, uvedlo to 62 % respondentů. Irák je hlavním tématem pro 10 % lidí, po 9 % procentech považuje za hlavní témata terorismus a zdravotnictví.
23:00
Miami (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Na Floridě se mezi lidmi objevila SMS, že by se měli voliči Baracka Obamy k volbám dostavit až ve středu. Takové a další podobné zavádějící informace se objevily v mnoha státech, kde je souboj obou kandidátů těsný. přečtěte si: Ve volební místnosti budete zatčeni, matou americké voliče letáky