Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 7. 6. 2009 14:43

JEDNÁNÍ SNĚMOVNY O NEDŮVĚŘE VLÁDĚ

Zdroj: redaktoři iDNES.cz, MF DNES a iDNES.tv

16:50
Redakce iDNES.cz z technických důvodů na dvacet minut přeruší videopřenos ze Sněmovny. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
16:49
Faktická poznámka Mirka Topolánka k Rathově projevu: Já jsem za Rathovými zády nehýkal, jen jsem říkal, že jsme s občany hovořili. A co se týče skládání funkcí, pokud by měl Jiří Paroubek skládat funkce po každých prohraných volbách, tak by ještě čtyři funkce dlužil."
16:48
Faktická poznámka Jiřího Dolejše k Rathově projevu: V Karlovarském kraji prý jedná ODS a ČSSD o velké koalici. Možná by stálo za to ubrat vášně.
16:46
Faktická poznámka Miroslava Kalouska k Rathově projevu: "Osobně jsem rád, že už nikdy nebudu žít v zemi, kde se lékařům jako doktor Rath říkalo "doktor Bonaparte! - buď dáš bony, nebo chystej parte."
16:42
"Prosím pana premiéra, abyste za mnou přestal vyluzovat zvuky. Nejste oslík, abyste hýkal. Můžu kdyžtak sehnat někoho, kdo vám to rozmluví," navrhuje Rath za ním sedícímu Mirku Topolánkovi. Premiér jen vrtí hlavou.
16:40
"Díky vládě Mirka Topolánka žijeme v zemi, kde člověk nemůže jít k lékaři, když nemá plnou peněženku. Jestli to nevíte, tak je to proto, že se mezi lidi bojíte chodit!" křičí Rath na Sněmovnu.
16:32
David Rath: "Hodina pokročila. Když jsem viděl Mirka Topolánka tuto sobotu večer v médiích, tak jsem si říkal, že nevím, jestli má cenu nějaké hlasování o nedůvěře vyvolávat. Vypadal hodně zdrceně. Říkal jsem si, přijdeme do Sněmovny a Mirek Topolánek nás informuje, že rezignoval. Teď jsme svědky, že zdrcený byl jen pár minut. Včera měl zase křeč v prostředníku a mával jím ve foyeru Sněmovny..."
16:29
Vedení vyčerpávající schůze Sněmovny se po Lucii Talmanové ujímá Vojtěch Filip.
Hovořit začíná David Rath (ČSSD).
16:24
"Chci se obrátit k zeleným ministrům," říká Věra Jakubková. Faktem podle ní je, že zelení ve vládě nerespektují názor občanů k radaru či opouští zelený pohled na zahraniční politiku. Ale chce dát zeleným i celé vládě ještě šanci. "Nepodpořím opozici v hlasování o nedůvěře, zdržím se hlasování."
16:17
Do mikrofonu promlouvá Olga Zubová (SZ), jedna ze dvou "zelených rebelek". "Tato vláda dostala moji důvěru na celé volební období," říká Zubová, "ale nastaly varianty, kdy je čas na sebereflexi, když vláda ztrácí důvěru občanů". "Nehodlám se angažovat v opoziční aktivitě, důležité je pro mě to, jak sama vláda naloží se signálem, který odstala ve volbách. Proto aktivně nepodpořím opozici v hlasování o nedůvěře."
Zubovou střídá u pultíku její kolegyně Věra Jakubková.
16:17
Jeden z nejstarších zákonodárců ve Sněmovně Zdeněk Jičínský délkou svého projevu překonává všechny, kteří řečnili před ním. Vydržel bezmála 20 minut, komentoval i kauzu spisovatele Kundery.
16:13
Jičínský připomněl i včerejší účast Václava Klause na mítinku ODS. "I to zapadá do úpadku a znehodnocení politické kultury." - čtěte Prezident Klaus porušil svou zásadu, na koncertu podpořil ODS
16:07
"Tehdy byla doba, kdy jsme měli ideály. Dneska nemáme ideály, dneska chceme peníze, pozice, moc," vzpomíná Jičínský na své působení v československém Federálním shromáždění. Pokračuje v kritice vlády: "Vaše křehká většina je založená na morálně-politické zradě."
15:59
K pultíku se staví Zdeněk Jičínský (ČSSD). "Během vládnutí Mirka Topolánka zažíváme věci, které jsme od 'Listopadu' nezažili," pronesl sněmovní doyen. "Do parlamentní historie patří nepochybně triumfální pochod poslance ODS Tluchoře do řad sociální demokracie. S touto vládou je spojen systém, který nerespektuje pravidla. Každý prostředek je vhodný, vše je dovoleno, jestliže nám to slouží," kritizuje činnost vlády.
"To, jak se tato vláda chová, je porušování pravidel parlamentní demokracie."
15:52
Škromach zopakoval, že je nutné zrušit poplatky. Vláda totiž "senirům nic nepřidala, ale chce od nich, aby platili za položky na receptu", tvrdí. Škromach ve svém dlouhém projevu několikrát zopakoval, že na reformách ušetřili jen milionáři, na své si přišli i lékárníci, a to na úkor seniorů či rodin s dětmi. "Ukončeme agónii této vlády," shrnul nakonec svůj projev do čtyř slov.
15:49
Hodinu a dvacet minut po začátku odpoledního jednání Sněmovny schází v dolní komoře parlamentu podle záznamového zařízení 53 poslanců (bez omluveného Evžena Snítilého 52).
15:45

Zdeněk Škromach (ČSSD) líčí, co říkají lidé sociálním demokratům v ulicích, kam se prý nebojí chodit. "Lidé, kteří mají sociální demokraty rádi, protože oni za nimi do ulic jdou, vzkazují Topolánkovi a Julínkovi, ať už jdou pryč, že už toho bylo dost," říká Škromach. "Když jsem si nedávno kupoval sako, řekla mi paní prodavačka, udělejte něco s našimi platy. Musím uznat, že i v Praze berou prodavačky málo, kolem deseti tisíc hrubého za dobrou práci," uvedl Škromach.

  • Zdeněk Škromach

    Zdeněk Škromach / Autor: ČT24

15:42
Karel Korytář (ČSSD): Občané nám - často právem - vytýkají, že jsou nám jejich problémy cizí. Na rozdíl od této vlády se mě to ale tolik netýká. Já naslouchám, na rozdíl od této vlády." Lidé podle něj politikům vyčítají například zeštíhlení mateřské a rodičovské, zrušení bezplatného posledního roku školky.
Podle Korytáře řada seniorů ví, že nebudou mít kde bydlet. Nejistotu cítí i střední třída, řekl.
15:28
Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ještě vrací k rannímu hlasování o rozpočtu. "Nikdy se nestalo, aby vláda porušila zákon o jednacím řádu. Vláda se pohybuje na hraně, někdy i za hranou."
"Respektujte názor občanů vyjádřený ve volbách a odejděte," vyzval Sobotka Topolánka. "Všechny chybné kroky této vlády zrušíme," slibuje Sobotka. Kritizuje snad všechny kroky vlády v ekonomické oblasti.
15:24
"Nikdy dřív se neukázalo, jak účelová, bezzásadová a nebezpečná je česká zahraniční politika," pokračuje Grebeníček. Brojí proti zbraním, základnám a válkám. "Kdo v České republice chce sloužit velmocím tak jako česká vláda nebo penzista Havel, dočká se omezeného politického zisku, ale republika kvůli nim ztrácí pověst," tvrdí s naléhavostí v hlase.
15:14
Po krátké roztržce mezi Grospičem a ministrem Kalouskem ohledně vládního přístupu ke společnosti Porcela plus dostává slovo řádně přihlášený Miroslav Grebeníček (KSČM). Začal kritikou amerického radaru. "Vláda dává najevo, že ji nezajímají názory občanů," posteskl si. Kritizuje také vládní uznání Kosova jako samostatné země. "Evropa se proměňuje ve vojenské předpolí a základnu příštích válek Spojených států," bije na poplach Grebeníček. "Člověka až mrazí v zádech, když z televizní obrazovky zaslechne i studenoválečnické nápady penzisty Havla."
15:08
Stanislav Grospič (KSČM) kritizuje zejména nízký růst mezd, zdražování, přibývání lidí žijících pod hranicí chudoby a plán na výstavbu radaru, který označuje za "významnou ztrátu suverenity".
14:59
"Kdybyste mlčel, pane ministře, tak byste asi udělal lépe. Kdyby se šéfem policie stal šéf mafie, tak by nemohl postupovat jinak útočí na Langera v typicky ostrém projevu David Rath (ČSSD). Vybízí ho k rezignaci, vytýká mu třeba rozpuštění finanční policie nebo rozprodávání majetku ministerstva.
14:56
"Největší reforma ještě není dobrá reforma," oponuje Langerovi Jeroným Tejc (ČSSD) při faktické dvouminutové poznámce. Vyčítá ministrovi zejména odchody zkušených policistů.
14:48
Ivan Langer (ODS): "Je nepochybně právem opozice hlasování o nedůvěře vyvolat. Ale věcná rovina, tedy jestli existují relevantní důvody pro takové hlasování, je otázka jiná," říká ministr vnitra. Dále vyjmenovává úspěchy ministerstva při reformě policie. "Náborová kampaň se daří," chválí se Langer, ale připouští, že ve středních Čechách a v Praze je situace horší. "Nikdy v historii předtím nebyl u policie takový růst příjmů," tvrdí.
14:46
Obnovili jsme přímý přenos z jednání Sněmovny. Stiskněte buď Refresh (klávesa F5), nebo klikněte sem.
14:45
Pavel Severa (KDU-ČSL): "Jsme si vědomi toho, že se účastníme vlády, která řeší mnoho složitých problémů. Jsem přesvědčen, že tato vláda má před sebou spoustu náročných úkolů a nevidím řešení v žádné jiné vládě. Považuji za přínosné, aby tato vláda nadále řešila problémy," řekl Severa. Dodal, že u některých zákonů má klub KDU-ČSL jiné stanovisko, ale celkově má vláda důvěru všech 13 poslanců KDU-ČSL.
14:40
Ve Sněmovně je stále jen 139 poslanců. Ostatní se zřejmě ještě zdrželi na obědě. Prázdná je i většina vládních lavic.
14:39
Zdeněk Maršíček (KSČM): "Hlasujeme o nedůvěře po čtvrté, nespokojenost lidí se zvyšuje. Přezíravost, arogance a fašizující se pravice - to vše nazančuje horizont nutných společenských změn," čte svůj proslov poslanec. Vzestup neonacismu dokumentuje na aktivizaci Národní strany a založením polovojenské Národní gardy. "Vláda nekoná, jen proklamuje, že problematiku extremismu řeší," tvrdí.
Poslanci mu na konci projevu tleskají, ze záběrů ČT ze Sněmovny ale bylo vidět, že pozornost jeho projevu věnoval jen málokdo.
14:30
Poslanci se po pauze na oběd pomalu trousí zpět do sněmovních lavic. Zatím jich dorazilo 123, svítí na informační tabuli. Na křeslo vedoucí schůze usedá Lucie Talmanová z ODS.