Předseda ODS Petr Fiala.

Předseda ODS Petr Fiala. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Fiala odpovídal čtenářům. Selhal dříve, mohl by znovu, řekl o Babišovi

  • 167
"ODS mám rád, chci, aby byla opět silnou pravicovou stranou s čitelným programem a důvěryhodnými osobnostmi." To byl jeden z důvodů, které Petra Fialu přiměly k tomu, aby se do čela strany postavil. Jak chce obnovit důvěru lidí v ODS, ale i na další dotazy čtenářů nyní Fiala odpovídal v online rozhovoru.

Podle Fialy delegáti na sjezdu, který se konal minulý víkend, zvolili do čela strany lidi, kteří podle něj mají dobrý kredit a kteří pro ODS chtějí pracovat. "Volba byl jen první krok, teď bude podstatné, jak veřejnost přesvědčíme," konstatoval nicméně na jeden z dotazů.

"Setkávám se s členy a stoupenci ODS, v médiích vysvětlujeme aktivněji naši politiku. V tomto týdnu jsme již aktivně vystupovali v Poslanecké sněmovně a bojujeme proti účelovým úpravám zákonů ve prospěch jednoho člověka," zmínil konkrétní kroky Fiala, který tak narážel na služební zákon a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Odpovědi Petra Fialy si můžete přečíst zde

Jak už na kongresu zmínil, ODS chce reformovat pomocí sedmi kroků, s jejichž realizací už se prý začalo. Sám Fiala se však označil v odpovědi jednomu z čtenářů za realistu. Chápe, že ODS je ve svízelné situaci. "Její ztráta voličů nepřišla náhle, proto nám bude trvat delší dobu, než se vrátíme zpátky," dodal.

ANO zatím pracuje jen na tom, aby Babiš obsadil ministerstvo

Nový šéf ODS se rovněž vyjádřil ke vznikající vládě a již zmíněnému projednávání služebního zákona, kterým prezident Miloš Zeman podmínil jmenování Andreje Babiše ministrem financí.

"Ve Sněmovně se mluvilo o panu Babišovi, poslanec Babiš ale nemluví. Mluví jen s médii, ale před kolegy ve Sněmovně se nevyjadřuje," napsal Fiala. "Hnutí ANO mluvilo o tom, jak budou "makat". Zatím ale pracují jen na tom, aby Andrej Babiš obsadil ministerstvo financí," rýpl si do druhé největší koaliční strany.

Podle něj lustrační zákon nebrání nikomu, aby se realizoval. "Brání ale demokratickou společnost před těmi, kteří v minulosti - ať už z jakýchkoliv důvodů - selhali. Mohli by selhat zase, a proto nás nemají řídit," poznamenal šéf nyní opoziční ODS na adresu předsedy hnutí ANO Babiše.

Fiala by také rád co nejdříve dal dohromady stínovou vládu. Představit ji chce nejpozději do konce února. "Určitě ji sestavím rychleji, než pan Sobotka s panem prezidentem Zemanem dají dohromady vládu Andreje Babiše," poznamenal sarkasticky. Hrad mezitím vydal prohlášení, že Zeman vládu jmenuje příští středu (více zde).

Se mnou bude ODS v cajku, slíbil Fiala na kongresu

Petr Fiala se v září 2011 stal hlavním vědeckým poradcem Petra Nečase. V květnu 2012 pak vystřídal v čele ministerstva školství Josefa Dobeše. Když padla Nečasova vláda, Fiala odmítl post v úřednickém kabinetu Jiřího Rusnoka. 

V předčasných volbách na podzim Fiala kandidoval v čele jihomoravské kandidátky. Členem ODS se přitom stal až 7. listopadu. "Chci tím ukázat, že jsem přesvědčen o budoucnosti ODS, a že jsem připraven se na její cestě aktivně podílet. Chci tím dát také členům a voličům ODS signál, že má smysl se snažit," zdůvodnil tehdy Fiala své rozhodnutí. 

I díky zisku jedenácti tisíc preferenčních hlasů ve volbách se vzápětí o Fialovi začalo mluvit jako o možném budoucím předsedovi dříve největší pravicové strany. I když tyto spekulace označil za předčasné, o měsíc později již oznámil svůj úmysl ucházet se o předsednický post.

"Musíme obnovit důvěru veřejnosti v ODS, to je klíčová podmínka úspěchu. Došlo k poškození značky ODS, dnes je spojována s vyprázdněním politiky a s korupcí," řekl v prosinci Fiala. Strana se podle něj nemá snažit zaujmout všechny, ale spíše hájit zájmy svých voličů.

"Ručím vám za to, že se mnou bude ODS znovu v cajku," slíbil Fiala, ještě než ho delegáti olomouckého kongresu 18. ledna zvolili do čela strany. Pro Fialu jich nakonec hlasovalo 437, zatímco jeho soupeři - Miroslava Němcová a europoslanec Eduard Kožušník - získali pouze 66, respektive 32 hlasů (více o Fialově zvolení čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video